Քաղաքական 16:08 09/02/2024 Հայաստան
Երևանի նախկին քաղաքապետ, ավագանու նախկին անդամ Հայկ Մարությանն ուրախալի է համարում տրանսպորտի թանկացման վերաբերյալ որոշման նախագծի հետկանչը։
«Ես հիշեցնեմ, որ բազմատաղանդ քաղաքային իշխանությունը որոշել էր թանկացնել հանրային տրանսպորտը, սահմաներ աննախդեպ գներ։ Այսպիսի գներ ամբողջ աշխարհում չկար՝ նույնիսկ ամենազարգացած երկրներում ու քաղաքաներում»,-ասում է Մարությանը տարածած տեսանյութում։
Նա մանրամասնում է, որոշման նախագծի համաձայն, ամենաէժանը տարեկան փաթեթն է, որն արժե 110 հազար դրամ, իսկ դա նշանակում է, եթե տանը կա տրանսպորտից օգտվող չորս մարդ, ապա ընտանիքը տարվա սկզբին պետք է 440 հազար դրամ վճարի, որպեսզի կարողա օգտվել տրանսպորտից։
«Եվ սա այն դեպքում, երբ շատ ընտանիքներ հացի խնդիր ունեն, հազիվ են ծերը ծերը հասցնում, աշխատավարձից աշխատավարձ են ապրում, բայց նրանք թքած ունեն դրա վրա ու բերում են նման այլանդակ նախագիծ։ Սա ապացուցեց, որ նրանք բացարձակ տեղյակ չեն ոչ մի բանից, որոշումն ընդունվում է հանց այնպես՝ առանց հաշվի առնելու հետևանքները և այլն»,-նշում է Մարությանը՝ ավելացնելով, որ որոշումը հանվել է օրակարագից ժողովրդի ճնշման ներքո։

Политика 16:31 09/02/2024 Армения
Айк Марутян – властям Еревана: Вы снимаете с повестки вопрос о повышении цен на транспорт подавлением народа
Экс-мэр Еревана, бывший член Совета Старейшин армянской столицы Айк Марутян положительно оценил отзыв проекта решения о повышении цен на городской транспорт.
«Напомню, что разносторонне талантливые городские  власти приняли решение о подорожании общественного транспорта, установив беспрецедентные тарифы. Таких тарифов не было во всем мире, даже в самых развитых странах и городах», – отмечает Марутян в распространенном видео.
«И это в условиях, когда во многих семьях остро стоит проблема хлеба насущного, люди едва сводят концы с концами, живут от зарплаты до зарплаты. Но городским властям плевать на это, и они представляют такой безобразный проект. Это доказало, что они совершенно ни в чем не разбираются, решения принимаются просто так, без учета последствий и т. д.», – указывает Марутян, добавляя, что проект был снят с повестки дня под давлением народа.