Առողջություն 13:55 15/02/2024 Հայաստան
Հիվանդությունների վերահսկման ու կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն Արտավազդ Վանյանը սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է պաշտոնից։ Ուշագրավ է, որ Անահիտ Ավանեսյանի՝ Վանյանին պաշտոնից ազատելու մասին հունվարի 30-ին ստորագրված հրամանը մինչ այս պահը հրապարակված չէ։
«Անհատական հրամանները չենք հրապարակում։ Միայն կառուցվածքում ենք անում փոփոխություն։ Հրապարակում ենք L և N-ը»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում այսպես հիմնավորեց կենտրոնի տնօրենի պաշտոնանկության վերաբերյալ տեղեկությունը չհրապարակեը ԱՆ խոսնակ Մարիամ Ծատրյանը։
ՀՎԿԱԿ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել փոխտնօրեն տեղակալ Նունե Բակունցը։
Նշենք, որ Վանյանի հեռանալուց հետո ՀՎԿԱԿ-ի որևէ պաշտոնյա ՝ նույնիսկ մեծ հնչեղություն ստացած աղիքային վարակի մասին առանց ԱՆ-ի  թույլտվության չի խոսում։
Ըստ տեղեկությունների, տևական ժամանակ լարված էին առողջապահության համակարգում հնաբնակ ու պրոֆեսիոնալ Արտավազդ Վանյանի ու Անահիտ Ավանեսյանի հարաբերությունները։

Health 14:36 15/02/2024 Armenia
Artavazd Vanyan has been dismissed as director of Armenia’s National Center for Disease Control and Prevention (NCDC) at his own request.
Remarkably, the order on his dismissal was signed by Health Minister Anahit Avanesyan on 30 January but has not yet been posted on the ministry website.
"We do not publish individual orders. We only make structural changes," Mariam Tsatryan, the spokeswoman for the Ministry of Health, told Panorama.am.
NCDC deputy head Nune Bakunts has been appointed its acting director.
Reports suggested lingering tensions between Avanesyan and Vanyan, a long-time health official.
After Vanyan's dismissal, NCDC spokesperson Siranush Zakaryan, who is currenttly on vacation, is also expected to leave her job.