Հասարակություն 15:31 15/02/2024 Տարածաշրջան
Նախորդ տարի Հայաստան է այցելել ավելի քան երկու միլիոն զբոսաշրջիկ։ Օտարերկրյա հյուրերի կեսը ռուսներ են։ Երկիրը պահանջված է ոչ միայն տաք սեզոնին: MIR 24-ի ռեպորտաժում  ներկայացվում է, թե ինչպես են զբոսաշրջիկներն անցկացնում իրենց հանգիստը ձմռանը:
Ներկայում Հայաստանում ավելի շատ են անհատ զբոսաշրջիկները, իսկ խմբակային ճամփորդությունները սովորաբար ձևավորվում են ամռանը մոտ։ Օլեսյա Ստացենկոն նրանցից է, ով սիրում է ուսումնասիրել ոչ հայտնի վայրերը։ Նա արդեն եղել է մարզերի միջնադարյան մի քանի եկեղեցիներում, սիրում է պարզապես նստել Երևանի սրճարաններում և զգալ քաղաքի ոգին։
«Հին քաղաքը շատ գեղեցիկ է։ Եթե դուք քայլում եք Կասկադի դիմացով, ապա կարող եք տեսնել Ֆրանսիայի 60- 80-ականների ճարտարապետությունը, որտեղ առավոտյան հաճելի է սուրճ խմել: Գեղեցիկ ու հմայիչ տարեց մարդիկ են շրջում կենտրոնում՝ էլեգանտ, ճաշակով հագնված»,-ասում է մոսկվացի զբոսաշրջիկ Օլեսյա Ստացենկոն։
Ճանաչողական զբոսաշրջությունը համեմատաբար բյուջետային է: Օրինակ՝ Երևանի թանգարանների տոմսերն արժեն միջինը մոտ հազար դրամ (230 ռուբլի)։ Հանգստացողների համար ամենաթանկ գներն ավանդաբար ավիատոմսերն ու հյուրանոցների վարձակալությունն են։ Սակայն հյուրանոցների սեփականատերերը ձմռանը գները նվազեցնում են։
«Ընտանեկան սենյակը ոչ ծանրաբեռնված սեզոնին առավոտյան նախաճաշով արժե 40 հազար դրամ, բայց մենք ունենք նաև ստանդարտ համարներ՝ 20 հազար դրամով (4,5 հազար ռուբլի)»,- նշել է հյուրանոցի տնօրեն Ալեքսանդր Լիսոչենկոն։
Էքստրեմալ հանգիստը դահուկներով կամ ձնագնացներով ավելին կարժենա: Վարձակալությունը՝ սկսած 30 հազար դրամից  է(6000 ռուբլի): Բայց դուք կարող եք խնայել սննդի վրա: Հայաստանում պահանջված են դարձել արագ սննդի կետերը։
«Այսօր մեր ժամանման առաջին օրն է։ Մեզ շատ դուր եկավ՝ արագ է հաճելի, համեղ, մատչելի։ Երեք մարդու համար սնունդն արժե մոտ 10 եվրո»,- իր տպավորություններով է կիսվել մոսկվացի զբոսաշրջիկ Անաստասիա Զույկովան։
Հանրապետությունում սեզոնը սկսվում է մարտին, երբ իրանցիները Հայաստանում նշում են իրենց Նոր տարին` Նովրուզը: Զբոսաշրջիկների հաջորդ հոսքն ավանդաբար մայիսյան տոներին է։ Այդ ժամանակահատվածում հիմնականում այցելում են ռուսաստանցիները։

Общество 14:16 15/02/2024 В мире
Более двух миллионов туристов посетили Армению в прошлом году. Половина из зарубежных гостей – россияне. Популярна страна не только в теплое время года. Как путешественники проводят отдых зимой– в репортаже «МИР 24».
Сейчас в Армении больше индивидуальных туристов, а групповые поездки обычно формируются ближе к лету. Олеся Стаценко из тех, кто любит исследовать непопулярные места. Уже посетила несколько средневековых храмов в регионах. Любит и просто посидеть в ереванских кафе – прочувствовать дух города.
«Старый город очень красивый. Если от Каскада прогуляться – можно увидеть архитектуру Франции 60-80-х годов, где приятно выпить кофе утром. По центру гуляют милые и красивые люди в возрасте – элегантные, красиво одетые», – рассказала туристка из Москвы Олеся Стаценко.
Познавательный туризм относительно бюджетный. Например, билеты в музеи Еревана стоят в среднем около тысячи драмов (230 рублей). Дороже всего отдыхающим традиционно обходятся авиабилет и аренда отеля. Однако владельцы гостиниц снижают цены в зимнее время.
«Семейный номер в низкий сезон стоит 40 тысяч драмов с утренним завтраком, но у нас есть и стандартные номера за 20 тысяч драмов (4,5 тысячи рублей)», – отметил директор отеля Александр Лысоченко.
Экстремальный отдых – с катанием на горных лыжах или снегоходах обойдется дороже. Аренда начинается от 30 тысяч драмов (6000 рублей). Зато можно сэкономить на еде. В Армении стали популярны точки быстрого питания.
«Мы сегодня первый день с дороги. Нам очень понравилось: быстро, приятно, вкусно, доступно по цене. На троих вышло примерно 10 евро», – поделилась впечатлениями туристка из Москвы Анастасия Зуйкова.
Сезон в республике начинается с марта, когда иранцы отмечают в Армении свой Новый год – Новруз. Следующий наплыв туристов традиционно приходится на майские праздники. В это время любят приезжать отдыхающие из России.