Իրավունք 15:41 16/02/2024 Աշխարհում
Քաղաքական գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին մահացել է Յամալո-Նենեցյան  ինքնավար մարզի թիվ 3 ուղղիչ գաղութում։ Այս մասին հայտնում է Դաշնային քրեակատարողական ծառայություն(ԴՔԾ) տեղական վարչությունը։
«2024 թվականի փետրվարի 16-ին N3 ուղղիչ գաղութում դատապարտյալ Ա. Ա. Նավալնին զբոսանքից հետո իրեն վատ է զգացել՝ գրեթե անմիջապես կորցնելով գիտակցությունը»,-ասվում է վարչության կայքում։
Անմիջապես ժամանել են հաստատության բուժաշխատողները, շտապօգնության բրիգադ է հրավիրվել։
«Կատարվել են բոլոր անհրաժեշտ վերակենդանացման միջոցառումները, սակայն դրական արդյունք չեն տվել։ Շտապօգնության բժիշկները հաստատել են դատապարտյալի մահը։ Մահվան պատճառները պարզվում են։
Ինչպես գրում է Meduza-ն, փետրվարի 14-ին քաղաքական գործչի մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշը հայտնել է, որ Նավալնին ազատազրկման ընթացքում 27-րդ անգամ է ուղարկվել պատժախուց։

Право 15:26 16/02/2024 В мире
Политик Алексей Навальный умер в исправительной колонии № 3 в Ямало-Ненецком автономном округе. Об этом сообщает местное управление ФСИН.
«16.02 2024 года в исправительной колонии N3 осужденный А. А. Навальный после прогулки почувствовал себя плохо, практически сразу потеряв сознание», - говорится в сообщении на сайте управления.
Сразу же прибыли медицинские работники учреждения, был вызван экипаж скорой помощи.
«Проведены все необходимые реанимационные мероприятия, которые положительных результатов не дали. Врачи скорой медицинской помощи констатировали смерть осужденного. Причины смерти устанавливаются», - отмечается в сообщении.
Как пишет «Медуза», 14 февраля пресс-секретарь политика Кира Ярмыш сообщала, что Навального в 27-й раз за время заключения отправили в штрафной изолятор (ШИЗО).
Алексею Навальному было 47 лет.
Как передает RT, пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков заявил, что причины смерти Алексея Навального должны выяснить медики.