Ավետիք Չալաբյան. Նոր պատերազմի ուրվականը
«Երեկ ՀՀ Կառավարության նիստում վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, փոխանցելով մեր ժողովրդին իր օտարերկրյա հովհանավորների հերթական ուղերձը, հայտարարեց, որ Ադրբեջանը նոր պատերազմ է սկսելու, թերևս նկատի ունենալով նաև, որ ինչպես և նախկինում, ինքն իրենից կախված ամեն հնարավորը կանի, որ մենք այն արագ պարտվենք, քանի որ այդպես է որոշվել որոշ աշխարհաքաղաքական կենտրոններում։
Եթե ոմանց թվում է, որ ես գույները խտացնում եմ, հիշեցնեմ 2020 թ․ սեպտեմբերի 28-ը, երբ այդ նույն անձը Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց, որ "ինչ էլ լինի, մենք մեզ պարտված չենք համարելու", հետո վստահ ձեռքով և հաշվարկված քայլերով տարավ երկիրը պարտության, դուրս եկավ եթեր և սկսեց հիստերիկ գոռգոռալ, որ "քաղաքացու հատուցման պահն է եկել", պարտության ամբողջ մեղքը փորձելով բարդել նախորդ իշխանությունների վրա։ Ով էլ դեռ մինչև հիմա չի հավատում կազմակերպված պարտության վարկածին, հիշեցնեմ, որ ներկայումս Քննչական կոմիտեի վարույթում է գտնվում Շուշին թշնամուն հանձնելու գործը, որով այժմ որպես հիմնական մեղադրյալ է անցնում ՊԲ նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանը, թեև ակնհայտ է, որ այս դավադիր գործողության թելերը այլ տեղեր են տանում, և վաղ թե ուշ ևս կբացահայտվեն։
Նույն սցենարով տեղի ունեցավ Արցախի վերջնական հանձնումը 2023 թ․ սեպտեմբերին։ Մի քանի ամիս վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը լուրջ դեմքով հայտարարում էր, որ Ադրբեջանը Արցախում էթնիկ զտումներ է պատրաստում, որևէ անգամ չասելով սակայն՝ իսկ ինչ է պատրաստում Հայաստանի կառավարությունը դրանք կանխելու համար։ Փոխարենը՝ անհեթեթ ու անհասցե դիմումներ "միջազգային հանրությանը", ուշադրությունը շեղող տարբեր գործողություններ, ու քար անտարբերություն՝ երբ Ադրբեջանը վերջապես համոզվելով, որ Հայաստանից որևէ իրական դիմադրություն չի լինելու, գնաց հարձակման և կոտրեց Արցախի հերոսական, բայց բացարձակ մեկուսացված պաշտպանների դիմադրությունը։ Զարմանալիորեն, վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը կարողացավ կրկին չոր դուրս գալ ջրից, այս անգամ էլ մեղքը բարդելով ՌԴ խաղաղապահների և Արցախի իշխանությունների վրա, թեև ակնհայտ էր, որ Արցախի հանձնումը հենց ինքն էր իրականացրել՝ դեռ 2022 թ․ հոկտեմբերին Պրահայում ճանաչելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Հիմա սկսվել է նույն սցենարի արդեն երրորդ կրկնությունը՝ արդեն Հայաստանի Հանրապետության տարբեր ռազմավարական տարածքներ հանձնելու նպատակով, ընդ որում գերխնդիրը այդ տարածքները հանձնելն է՝ միաժամանակ իշխանությունը պահպանելով։ Դրա համար սակայն պետք է գտնվեն նոր մեղավորներ, և նոր "ճշմարտանման" ստեր՝ հասարակությունը մանիպուլացնելու համար։ Քանի որ նախկինները արդեն վաղուց ոչ մի բանի չեն խառնվում, ՌԴ խաղաղապահ առաքելությունը Սյունիքի տարածքում որևէ անմիջական պատասխանատվություն չի կրում, Արցախի իշխանությունները փաստացի կազմալուծված են, ապա մեղավորներին պետք է փնտրել արդեն սեփական շրջապատում։ Դրանով է թերևս բացատրվում Երկրապահ կամավորների նկատմամբ վերջին մեղադրանքները, թե նրանք էսկալացիա են սադրել Ներքին Հանդում, դրանով է նաև բացատրվում Էկոնոմիկայի նախարարության շուրջ կոռուպցիոն սկանդալը, և գործող վարչախմբի պահեստարանում մի քանի այդպիսի գործողություն է դեռ ենթադրաբար կա պահված։
Նախորդ երկու անգամները, երբ այս վարչախումբը իրականացնում էր Արցախի հանձման գործողությունները, Հայաստանի հասարակությունը և ընդդիմադիր ուժերը, լինելով էապես ավելի անփորձ և անկազմակերպ, չկարողացան արդյունավետ հակազդեցություն իրականացնել, և ամեն անգամ հայտնվեցին ուշացած արձագանքողի դերում (խոսքն այստեղ նաև ինձ է վերաբերվում)։ Արդյունքում թշնամու ծրագրերը, թեև հողի վրա հանդիպեցին հայ մարդկանց զինված դիմադրությանը, ի վերջո իրականություն դարձան։ Այս անգամ այդ ծրագրերը պետք է կանխել, և դրա միջոցը գործող վարչախմբին իշխանությունից հեռացնելն է, որպես պատերազմների և պարտությունների հիմնական պատասխանատուի։ Այն պետք է հստակ հասկանա, որ ևս մեկ անգամ հայկական տարածքների հանձնում իրականացնել, բայց դրանից հետո իշխանությանը կառչել մնալ այլևս չի ստացվելու, և ստիպված լինի իր օտարերկրյա հովհանավորների հետ այլ սցենարներ բանակցել, որոնք թույլ չեն տա ադրբեջանական ագրեսիայի անարգել շարունակումը Հայաստանի նկատմամբ։
Դրա հնարավորությունները ուրվագծվում են, այս օրերին Հայաստանի գործող իշխանությունը տարբեր շահագրգիռ արտաքին ուժային կենտրոններից համապատասխան ուղերձներ է ստանում, և նման կոշտ ուղերձ նա պետք է ստանա նաև սեփական հասարակությունից։ Մինչ այդ, գիտակցելով նաև, որ ամեն ինչ չի կախված մեր բարի կամքից, յուրաքանչյուրս պետք է պատրաստվենք հնարավոր նոր ռազմական ագրեսիային, այն հաշվարկով, որ դրա դեպքում սահմանի վրա թշնամուն առավելագույն կորուստներ հասցնենք, իսկ երկրի ներսում էլ ի վերջո ազատվենք նրա կամակատարներից»։

Политика 14:21 16/02/2024 Армения
«На заседании правительства Армении 15 февраля занимающий должность премьер-министра человек, передавая нашему народу очередное послание своих зарубежных покровителей, заявил, что Азербайджан начнет новую войну, пожалуй, подразумевая и то, что он, как и прежде, сделает все  от себя зависящее, чтобы мы быстро потерпели поражение, поскольку так решили в некоторых геополитических центрах», – пишет на своей странице в соцсети Facebook общественно-политический деятель Аветик Чалабян.
«Если кому-то кажется, что я сгущаю краски, то напомню: 28 сентября 2020 года тот же человек с трибуны Национального Собрания заявил, мол, «что бы ни случилось, мы не будем считать себя побежденными», затем уверенной рукой и просчитанными шагами повел страну к поражению. Затем вышел в эфир и начал истерически кричать, что «наступил момент возмездия гражданина», пытаясь свалить всю вину за поражение на прежнюю власть.
А тем, кто не верит в версию организованного поражения, напомню, что в производстве Следственного комитета Армении сейчас находится дело о сдаче Шуши врагу, по которому в качестве основного обвиняемого проходит бывший командующий Армией обороны Республики Арцах Микаел Арзуманян, хотя и очевидно, куда ведут нити этого заговорщического шага, разоблачение же рано или поздно наступит», – указывает Чалабян.
«По тому же сценарию произошла окончательная сдача Арцаха в сентябре 2023 года. На протяжении нескольких месяцев занимающий кресло премьер-министра человека с серьезным выражением лица заявлял, что Азербайджан подготавливает  этнические чистки в Арцахе.  При этом он ни разу не сказал, что же предпринимает правительство Армении для предотвращения этих этнических чисток. Вместо этого – абсурдные и безадресные призывы к "международному сообществу", различные отвлекающие внимание общественности действия и каменное безразличие. Когда Азербайджан окончательно убедился в том, что реального сопротивления со стороны Армении не будет, он пошел в наступление и сломил сопротивление героических, но полностью изолированных защитников Арцаха.
Удивительно, но человек, занимающий пост премьер-министра, вновь смог выйти сухим из воды, на этот раз свалив вину на российских миротворцев и власти Арцаха, хотя было очевидно, что он сам осуществил сдачу Арцаха еще в октябре 2022 года, признав территориальную целостность Азербайджана в Праге.
Сейчас уже  третий дубль того же сценария – с целью сдачи различных стратегических территорий Республики Армения, при этом сверхзадача – сдача этих территорий с удержанием власти. Однако для этого необходимо найти новых виновных и новую «правдоподобную» ложь – для манипулирования обществом. Поскольку прежние власти уже давно ни во что не вмешиваются, миротворческий контингент РФ  не несет непосредственной ответственности на территории Сюника, власти Арцаха фактически расформированы, то виновных нужно искать в собственном окружении. Этим, пожалуй, объясняются последние обвинения в адрес добровольцев из «Еркрапа», мол, они спровоцировали эскалацию в Неркин Ханде. Стремление найти виновных объясняется и коррупционный скандал вокруг Минэкономики, предполагаю, что в арсенале действующих властей Армении припрятано еще несколько подобных акций», – считает Чалабян.
«Два предыдущих раза, когда этот режим проводил операции по сдаче Арцаха, армянское общество и оппозиционные силы, будучи значительно более неопытными и дезорганизованными, не смогли провести эффективные контрмеры, и каждый раз выступали в роли поздно среагировавшего (это относится и ко мне)», – добавляет Чалабян.
По его словам, как результат, планы врага, хоть и встретили вооруженное сопротивление армянского народа «на земле», но в конечном итоге стали реальностью.  Чалабян считает, что на этот раз необходимо действовать на опережение, а для этого, в первую очередь, необходимо  отстранить от власти нынешний режим, как главного ответственного за войны и поражения.
Общественно-политический деятель подчеркивает, что режим Пашинян должен четко понимать, что без последствий в очередной раз сдать армянские земли уже не удастся – ему  уже не удастся сохранить власть.
«Тогда ему придется согласовывать со своими зарубежными покровителями другие сценарии, которые не допустят беспрепятственного продолжения азербайджанской агрессии в отношении Армении.
Возможности этого очерчиваются. В эти дни действующие власти Армении получают соответствующие месседжи от различных заинтересованных зарубежных силовых центров, и столь же жесткий сигнал они должны получить и от собственного общества.
А пока, понимая также, что не все зависит от нашей доброй воли, каждый из нас должен готовиться к возможной новой военной агрессии, с расчетом на то, что в этом случае мы нанесем максимальные потери врагу на границе и, наконец, избавимся от его приспешников внутри страны», – резюмирует Чалабян.