Հասարակություն 13:07 17/02/2024 Հայաստան
Հայկական Կարմիր խաչի մոտ լարված իրավիճակ է: Գրում է  «Փաստինֆո»-ն ու մանրամասնում, որ Աննա Եղիազարյանին, որը պնդում է, որ կազմակերպության ընտրված նախագահն է, թույլ չեն տալիս մուտք գործել կազմակերպության շենք։
Եղիազարյանի խոսքով,  գործադիր մարմնի նախկին ղեկավարը՝ Արթուր Արիստակեսյանը, ում պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է, իրեն թույլ չի տալիս շենք մուտք գործել։
Ստացվում ՝է ամենաբարձր պաշտոնյան իրավունք չունի մտնի շենք։
«Աբսուրդ է, կազմակերպության նախագահին թուլ չեն տալիս ներս մտնել, ստացվում է՝ գործադիր մարմնի ընտրված նախագահն իրավունք չունի շենք մտնել, որովհետև իր ենթական այդպես է որոշել»,-ասաց Աննա Եղիազարյանը։
Նա այս պահին բանակցում է ոստիկանների հետ, ովքեր նշում են, որ կազմակերպության կառավարման հետ կապված որոշակի հստակեցումների անհրաժեշտություն կա, և իրենց ժամանակ է հարկավոր՝ հասկանալու համար, թե ով ունի որոշումներ կայացնելու իրավասություն։
Նշենք, որ խնդիրներն առաջացել էին այն բանից հետո, երբ կազմակերպությունը 1/3-ի ուժով համագումար էր անցկացրել և նախագահ ընտրել Աննա Եղիազարյանին։ Հաջորդիվ, ՀԿԽԸ–ն հաղորդագրություն էր տարածել, թե Եղիազարյանը, որը նախկինում ընկերության գլխավոր քարտուղարն էր, փետրվարի 8-ին, նախագահության նիստի ժամանակ ազատվել է աշխատանքից ու հիմա ինքնագործունեությամբ է զբաղվում։

Общество 16:58 17/02/2024 Армения
Напряженная ситуация у Армянского общества Красного креста (АОКК): в субботу, 17 февраля, у входа в здание собралась группа сотрудников во главе с Анной Егиазарян. Дежурившие у дверей полицейские не позволили ей войти в здание. Об этом пишет Фактинфо.
Егиазарян заявила, что она является избранным президентом АОКК в соответствии с решением съезда, а Артур Аристакесян, срок полномочий которого на посту руководителя исполнительного органа истек, не позволяет ей войти в здание.
«Это абсурд, президенту организации не позволяют попасть внутрь. Выходит, избранный президент исполнительного органа не имеет права входить в здание, потому что так решил его подчиненный», – сказала Анна Егиазарян.
«Нам нужно время для объективного и всестороннего обсуждения вопроса о том, кто в правовом смысле уполномочен принимать решения», - сказал представитель Полиции.
Отметим, проблема возникла после того, как организация провела съезд (силой1/3) и избрала президентом Анну Егиазарян. Затем Президиум АОКК выступил с заявлением, отметив: Анна Егиазарян, занимавшая ранее пост генерального секретаря организации, на заседании президиума 8 февраля была уволена и сейчас занимается самодеятельностью.