Եթե Փաշինյանն այդ տարածքներն ընդունում է Ուկրաինայի մաս, ապա ստացվում է, որ Ռուսաստանն ագրեսոր է. Արմեն Բադալյան
Մյունխենում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ իր կարծիքով Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) ստեղծման մասին 1991թ.-ի Ալմա Աթայի հռչակագիրը պետք է գործի նաև Ուկրաինայի իրավիճակում, և եթե այդ հռչակագիրը հիմք է հանդիսանում Հայաստանի անկախության և տարածքային ամբողջականության ճանաչման համար, «նույնը պետք է կիրառելի լինի Ուկրաինայի նկատմամբ»:
Փորձագիտական դաշտում կարծիքներ են հնչում, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ միայն հաշվի չի առնում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանին Ուկրաինայի անվերապահ աջակցության փաստը, այլև խախտում է այն չեզոքությունը, որն մինչ այս փորձում էր պահպանել ռուս-ուկրաինական հակամարտության համատեքստում։
Panorama.am-ը դիմեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանի՝ խնդրելով մեկնաբանել նման հայտարարությամբ հանդես գալու Նիկոլ Փաշինյանի շարժառիթները։
Ա. Բադալյան-Քանի որ Հայաստանի իշխանություններն արևմտյան կենտրոնների խամաճիկ իշխանություններ են, բնականաբար, Արևմուտքին ինչ հաճելի է, այն էլ ՀՀ իշխանությունները հայտարարում են։ Նիկոլ Փաշինյանը չի առաջնորդվում Հայաստանի Հանրապետության ազգային շահերով, այն սկզբունքով, որ Ուկրաինան մեծ չափով ռազմական օգնություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին։ Նա հաշվի չի առնում այն, որ հայտնելով այդ տեսակետը Ռուսաստանի կողմից կարժանանա ոչ բարեկամական վերաբերմունքի, որովհետև եթե ճանաչում ես Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, ապա ուղղակիորեն ճանաչում ես, որ Ռուսաստանն ագրեսիա է իրականացրել Ուկրաինայի դեմ և զավթել է առնվազը 5 շրջան՝ Ղրիմի մարզ, Խերսոնը, Զապարոժեն, Դոնբասի և Լուգանսկի մարզերը։
Դրանք ընդունելով Ուկրաինայի տարածք, ճանաչելով Ալմա Աթայի հռչակագիրը՝ ստացվում է, որ Ռուսաստանն ագրեսոր է։ Այսինքը, հայտարարելով այդ տեսակետը՝ նա ընդամենն արևմուտքին հաճելի դիրքորոշում է հայտնում։
Panorama.am-Սպասե՞նք Ռուսաստանի արձագանքին։
Ա. Բադալյան- Ռուսաստանն արդեն արձագանքեց, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի դիրքորոշումներն ուկրաինայի վերաբերյալ տրամագծորեն՝ 180 աստիճանով տարբեր են և վերջ։
Panorama.am-Իսկ գործնական հարթությունում արձագանք կլինի՞։
Ա. Բադալյան-Գործով հետո կարձագանքի։ Երբ որ Ուկրաինայում հարցերը լուծի՝ հետո շատ-շատ հարցեր կան Հայաստանի իշխանությունների հետ պարզաբանելու։

Армен Бадалян: Власти Армении заявляют то, что приятно Западу
Никол Пашинян на встрече с представителями армянской общины Германии напомнил, что Алма-Атинская декларация (1991 года) распространяется на всех, а не только на Армению, так как ее подписали бывшие республики Советского Союза, в том числе Россия и Украина, признав границы друг друга. «Декларация – это признание границ и территориальной целостности республик. И в вопросе Украины работает та же логика. Декларация касается всех. И если мы ее разрушим, может разрушиться все», – сказал Пашинян.
В экспертных кругах звучат мнения, что Никол Пашинян не только не принимает во внимание факт безоговорочной поддержки Украины Азербайджану во время 44-дневной войны 2020 года, но и нарушает нейтралитет, который он пытался сохранить до этого в контексте российско-украинского конфликта.
Корреспондент Panorama.am обратился к политтехнологу Армену Бадаляну с просьбой прокомментировать мотивы такого заявления Никола Пашиняна.
«Поскольку власти Армении являются марионетками в руках западных центров, то, естественно, власти РА заявляют то, что приятно Западу. Никол Пашинян не руководствуется национальными интересами Республики Армения, не принимает во внимание тот факт, что Украина предоставила Азербайджану большой объем военной помощи. Пашинян не учитывает тот факт, что, высказывая такую точку зрения, он удостоится недружественного отношения со стороны России: ведь если признаешь территориальную целостность Украины, то напрямую признаешь, что Россия осуществила агрессию против Украины и захватила, как минимум, 5 районов», – сказал Бадалян.
По его словам, высказывая такую точку зрения, Пашинян пытался выразить приятную для Запада позицию.
Он напомнил, что Кремль уже отреагировал, отметив, что позиции Москвы и Еревана по Украине диаметрально расходятся.
На вопрос о том, стоит ли ждать реакции России и в практической плоскости тоже, политтехнолог указал:
«Так Москва отреагирует позднее. После того, как решит вопросы в Украине, останется много вопросов и для прояснения с властями Армении».