Իրավունք 10:12 21/02/2024 Հայաստան
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 21-ին սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով անցնող մեղադրյալ՝ առևտրային կազմակերպության ղեկավար Ա.Հ.-ի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը: Նշենք, որ խոսքը «Սիներջիի» ընկերության տնօրեն Աշոտ Հովհաննիսյանի մասին է։
«Հաշվի առնելով, որ մեղադրյալը ցուցմունքներ է տվել քրեական վարույթի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վերաբերյալ, նրա մասնակցությամբ կատարվել են առերեսումներ, որպիսի պայմաններում վարույթի ներկա փուլում էականորեն նվազել է մեղադրյալի կողմից ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորելու, ապացուցման գործընթացին միջամտելու հավանականությունը՝ դատախազը վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնարարել է մեղադրյալի նկատմամբ կիրառել համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ գրավ, բացակայելու արգելք և երաշխավորություն»,- այս մասին հայտնում են գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի հունվարի 31-ին և փետրվարի 15-ին հանրային քրեական հետապնդումներ էր հարուցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), իսկ առևտրային կազմակերպության ղեկավարի և աշխատակիցների նկատմամբ՝ նույն արարքին հանցակցելու համար (Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետ):

Глава компании Synergy Ашот Ованнисян освобожден из-под стражи
Прокурор по собственной инициативе 21 февраля изменил руководителю коммерческой организации А.О. (директору-учредителю компании «Синерджи» («Synergy») Ашоту Ованнисяну. – Прим.ред.), проходящему обвиняемым по находящемуся в ведении Следственного комитета РА делу, меру пресечения в виде заключения под стражу.
Как сообщает Генпрокуратура РА, с учетом того, что обвиняемый дал показания относительно обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного производства, с его участием были проведены очные ставки, риск неправомерного поведения со стороны обвиняемого, его вмешательства процесс доказывания существенно снизился.
Поэтому в этих условиях прокурор поручил органу, осуществляющему производство, применить к обвиняемому комбинированные альтернативные меры пресечения в виде залога, подписки о невыезде и поручительства.
Как напоминается, 31 января и 15 февраля 2024 года прокурор инициировал уголовные преследования в отношении должностных лиц министерства экономики по п. 4 ч. 2 ст. 441 (злоупотребление властными или служебными полномочиями или обусловленным ими воздействием, или превышение полномочий должностным лицом) УК РА. А в отношении руководителя и сотрудников коммерческой организации за соучастие в том же деянии (п. 4 ч. 2 ст. 46-441 УК РА).
- Ваан Керобян: Какое отношение к этому делу имеет Пашинян? Политического подтекста нет
- Экс-глава Минэкономики Армении Ваан Керобян помещен под домашний арест
- В кабинете экс-главы Минэкономики Армении Ваана Керобяна проводится обыск – «Грапарак»
- MediaHub: Экс-глава Минэкономики Армении Ваан Керобян в эти минуты находится в СНБ
- Сос Акопян о Керобяне: «Из жанра Ханс Кристиан Андерсен ушел в отставку»
- Министр экономики Армении Ваан Керобян подал в отставку
- Невестка Алена Симоняна и арестованная по тому же делу сотрудница компании Synergy освобождены из-под стражи
- Выдуманный скандал: Ваан Керобян – про дело о коррупционных злоупотреблениях в Минэкономики Армении
- Лусине Товмасян: Моего свекра – директора Synergy Ашота Ованнисяна – арестовали поспешно, без каких-либо серьезных оснований