Հասարակություն 12:54 21/02/2024 Հայաստան
Հասնեմ Ռուսաստան, աշխատեմ, բերեմ Նիկոլին վարձ տամ, որ պետական ինքնաթիռով ընտանիքի հետ թռնի՞ չգիտեմ ուր. Գեղարքունիքի բնակիչ
Գեղարքունիքի մարզի բնակիչները փակել են Երևան-Մարտունի ճանապարհը։ Նրանք բողոքում են ՊԵԿ-ի նոր օրենսդրական փոփոխությունների դեմ, ըստ որի արտագնա աշխատանքի մեկնողները այլ պետություններում ստացված եկամուտից 20 տոկոս պետք է վճարեն եկամտային հարկ Հայաստանում:
Մարտունեցիները ճանապարհը փակել են համայնքի Ծակքար բնակավայրի հատվածում:
«Ի՞նչ հարկի մասին է խոսքը։ Մարդիկ տեղյակ չեն, ոնց որ օդից են վերցրել։ Օրենքն ընդունել են 2016-ին, բայց մինչև 2022 թվականը չի կիրառվել: Հիմա մեզ ուղարկել են 2022-ի հարկերի գումարը»,- ասում են ակցիայի մասնակիցները։
Նշում են, այստեղ հավաքվածները 2-3 տոկոսն է:
«Գյուղից 90 տոկոսը խոպանչի է։ Մարդկանց չեն բացատրել։ Մենք անակնկալ ստացել ենք ծանուցում։ Տույժն էլ հետն է եկել 100 հազար դրամ»,-նշում է ակցիայի մեկ այլ մասնակից
Նրանք ասում են, որ միայն իրենց շրջան միլիարդավոր ռուբլի գումար է մտնում, եթե իրենք արտագնա աշխատանքի չգնային՝ «Նիկոլը որտեղի՞ց էր այդ գումարը տալու մեր ժողովրդին»։
Նրանք բողոքում են՝ ամեն ինչ միայն Երևանի համար են անում. «Մարզերը  մոռացված են, չկա աշխատատեղ, գյուղատնտեսությունը մահացած է,  արդյունաբերություն չկա, մարզերում միակ աշխատանքը՝ արտագնա աշխատանքն է»։
«Ռուսի ունիտազը մաքրելով 300 հազար ռուբլի կառնեմ, շաբաթներով առանց լողանալու մնամ ու բերեմ իրենց տա՞մ»,- ասում է ակցիայի մասնակիցը:
«44-օրյա պատերազմի մասնակից եմ։ Վիրավորվել եմ, ես իմ ջեբից բուժվել եմ, կիսատ մնաց բուժումս, փող չունեի։ Գնամ, հասնեմ Ռուսաստան, աշխատեմ, բերեմ մի հատ էլ Նիկոլին վարձ տամ, որ Նիկոլը պետական սամալյոպով իր նաֆարի հետ թռնի Դուբայի, չգիտեմ ուր։
Այսքան մարդ Ռուսաստանի շնորհիվ է ապրում»,- ասում է ակցիայի մասնակիցը։
«480 հազար դրամ պետք է ՊԵԿ վճարեմ, ինչի՞ համար, կարող եք ինձ բացատրել պարոն փռչոտ վարչապետի հետ»,- նշում է Գեղարքունիքի մարզի բնակիչը։
Այսօր ՊԵԿ-ը հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ պատրաստ է այս օրենսդրական կարգավորման շուրջ քննարկումներ սկսել:
ՊԵԿ-ը հիշեցնում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում և օտարերկրյա պետություններում հարկվող` եկամուտ ստացած ՀՀ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք, այսինքն  այն քաղաքացիները, որոնք հարկային տարվա ընթացքում 183 օր և ավելի փաստացի գտնվել են Հայաստանի Հանրապետությունում և (կամ) որոնց կենսական շահերի կենտրոնը գտնվում է Հայաստանում, ՀՀ օրենսդրության համաձայն, պարտավոր են հաշվարկել  և վճարել եկամտային հարկ` սահմանված դրույքաչափերով (օրինակ, 2023 թվականի համար եկամտային հարկը կազմում է 20 %):

Общество 16:31 21/02/2024 Армения
Выезжающие из Армении на заработки жители Гегаркуникской области республики сегодня перекрыли дорогу Ереван – Мартуни, выражая свое недовольство законодательными изменениями, предложенными Комитетом государственных доходов.
Согласно нововведению, выезжающие на заработки за рубеж должны платить в бюджет Армении подоходный налог в 20%.
Отметим, 14 февраля электронное издание Hetq опубликовало статьюпод заголовком «КГД начал облагать налогом уехавших на работу за рубеж: отправлено 1005 уведомлений». В публикации сказано: «Граждан Армении, выехавших на заработки в Россию и другие страны СНГ, поставили перед фактом. Тысячи людей, которые отправились в РФ на заработки, заработали деньги, а затем вернулись в Армению, получили письма из Комитета государственных доходов о том, что у них есть налоговая задолженность в размере от 100000 до 1000000 драмов, и они должны выплатить эти суммы».
Жители Мартуни перекрыли дорогу в районе населенного пункта Цаккар.
«О каком налоге речь? Люди не в курсе, словно с воздуха свалилось. Закон был принят в 2016 году, но до 2022 года он не применялся. Теперь нам отправляют извещение о задолженности за 2022 год», – отметил один из участников акции.
«90% нашего села – трудовые мигранты. Но людям ничего не объяснили. И мы вдруг неожиданно получили извещения, да еще и штрафы в размере 100 тыс. драмов», – указал другой протестующий.
Они сетуют, что если в стране что-то и делается, то только для Еревана. «Области позабыты, нет рабочих мест, упадок в сферах сельского хозяйства и промышленности. Единственный источник дохода – заработки в других странах», – указывают участники акции.
«То есть я должен чистить в России унитазы за 300 тыс. рублей, неделями оставаться без возможности даже помыться, а потом по приезду в Армению отдавать эти деньги КГД?» – сказал участник акции.
В 2018 году страны СНГ подписали в Астане соглашение об обмене налоговой информацией. Армения ратифицировала его в феврале 2020 года. Именно в рамках этого соглашения КГД получил информацию о доходах физических лиц и начал предъявлять им налоговые требования.
Между тем, глава КГД Рустам Бадасян сообщил журналистам в парламенте сегодня, что  Комитет госдоходов Армении обсуждает вопрос введения льгот при налогообложении граждан, выезжающих на заработки.