Քաղաքական 17:17 22/02/2024 Հայաստան
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարի հետ Հայաստան կժամանեն պաշտպանության ոլորտի առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնյուն Հայաստան է ժամանելու պաշտպանության ոլորտի մի շարք առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է POLITICO-ն։
Նշվում է, որ Հայաստան է ժամանելու MBDA, Nexter, Safran, Thales, Arquus և Lecornu ընկերության ներկայացուցիչները։
MBDA-ը հրթիռներ մշակող և արտադրող ընկերություն է։ Հրթիռներ և հրթիռային համակարգեր է մատակարարում զինված ուժերի յուրաքանչյուր տեսակի համար (օդային, ծովային, ցամաքային): Արտադրում է 48 տիպի հրթիռ, ևս 15-ը մշակման փուլում է (AIM-132, Meteor, MICA, Aspide, Apache, Exocet և այլն)։
Ֆրանսիական Nexter Systems ընկերությունը մասնագիտացած է զրահատեխնիկայի, հրետանային համակարգերի, զինամթերքի և հարակից սարքավորումների նախագծման, մշակման և արտադրության մեջ: Nexter Systems արտադրում է տանկեր, զրահատեխնիկա, հրետանային համակարգեր, հեռահար մարտական կայաններ, զենիթային համալիրներ և հակատանկային կառավարվող հրթիռներ։
Safran ընկերությունը հիմնականում գործում է օդատիեզերական, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում: Safran-ը արտադրում է ավիացիոն շարժիչներ, ավիացիոն սարքավորումներ, օպտիկական-էլեկտրոնային համակարգեր, նավիգացիոն համակարգեր, հսկողության համակարգեր։
Thales ընկերությունը գործում է հիմնականում օդատիեզերական, պաշտպանության, անվտանգության և տրանսպորտի ոլորտներում: Thales-ը արտադրում է ավիատիեզերական համակարգեր, ռադարներ, էլեկտրոնային մարտական համակարգեր, հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր։ Ընկերությունը նաև առաջարկում է լուծումներ կիբեռանտվնագության ոլորտում։
Arquus ընկերությունը մասնագիտացած է անվավոր և թրթուրավոր ռազմական տեխնիկայի նախագծման, մշակման և արտադրության, ինչպես նաև հարակից ծառայությունների մեջ: Arquus-ը նախագծում և արտադրում է մի շարք զրահապատ տրանսպորտային միջոցներ, ներառյալ հետևակային մարտական մեքենաներ, զրահափոխադրիչներ, հետախուզական մեքենաներ և ընդհանուր նշանակության զրահապատ տրանսպորտային միջոցներ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ֆրանսիան փետրվարի 22-ին Հայաստան կառաքի պաշտպանական սպառազինության խմբաքանակ։ Սպառազինությունը ներառում է Thalès ընկերության Ground Master (GM 200) երեք ռադար, որոնք հնարավորություն կտան 250 կիլոմետր հեռավորության վրա հայտնաբերել հակառակորդի ինքնաթիռները, ինչպես նաև գիշերային տեսողության սարքեր, հեռադիտակներ։

Политика 17:47 22/02/2024 Армения
Министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню прибудет в Армению с представителями ряда ведущих оборонных компаний. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на POLITICO.
В Армению приедут представители компаний MBDA, Nexter, Safran, Thales, Arquus и Lecorni.
MPDA - компания, разрабатывающая и производящая ракеты. Компания поставляет ракеты и ракетные системы для всех видов вооруженных сил (воздушных, морских, наземных), производит 48 типов ракет, еще 15 находятся в разработке (AIM-132, Meteor, MICA, Aspide, Apache, Exoce и др.).
Французская компания Nexter Systems специализируется на проектировании, разработке и производстве бронетехники, артиллерийских систем, боеприпасов и сопутствующего оборудования. Nexter Systems производит танки, бронетехнику, артиллерийские системы, боевые установки большой дальности, зенитные комплексы и противотанковые управляемые ракеты.
Компания Safran в основном работает в области аэрокосмической промышленности, обороны и безопасности. Safran производит авиационные двигатели, авиационное оборудование, оптико-электронные системы, навигационные системы, системы управления.
Компания Thales работает в основном в области аэрокосмической промышленности, обороны, безопасности и транспорта. Thales производит аэрокосмические системы, радары, системы радиоэлектронной борьбы, системы противоракетной обороны. Компания также предлагает решения в области кибербезопасности.
Компания Arquus специализируется на проектировании, разработке и производстве колесной и гусеничной военной техники, а также сопутствующих услуг. Arquus разрабатывает и производит различные бронированные транспортные средства, в том числе боевые машины пехоты, бронетранспортеры, разведывательные машины и бронетранспортеры общего назначения.
Ранее стало известно, что Франция 22 февраля отправит в Армению партию оборонительного вооружения. Вооружение включает в себя три радара Ground Master (GM 200) компании Thalès, которые позволяют обнаруживать самолеты противника на расстоянии 250 километров, а также приборы ночного видения и бинокли.