Քաղաքական 13:05 24/02/2024 Հայաստան
«Հայաստանի՝ դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշելու գինը բարձր է լինելու,- այս մասին ասաց Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի համաշխարհային տնտեսության և միջազգային քաղաքականության ֆակուլտետի եվրոպական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Դմիտրի Սուսլովը Երևանում անցկացվող «Հայաստանը խաչմերուկում. ՀԱՊԿ, ՆԱՏՕ, թե արտադաշինքային կարգավիճակ» թեմայով միջազգային կլոր սեղանի ժամանակ։
Նրա խոսքով, Արևմուտքն ավելացնում է հակառուսական ջանքերը և ճնշումը ՀԱՊԿ գործընկերների վրա։ Դա բարդ դրության մեջ է դնում կազմակերպության անդամ երկրներին, քանի որ նրանք արևմտյան ճնշումների պատճառով չեն կարող ամբողջությամբ վերակողմնորոշվել դեպի Ռուսաստան, բայց նաև չեն կարող խզել կապերը ՀԱՊԿ գործընկերոջ հետ։
Սուսլովը կանխատեսում է, որ Ռուսաստանն Ուկրաինային հաղթելուց հետո կշարունակի գերիշխել հետխորհրդային տարածքում: Նրա համոզմամբ՝ ՀԱՊԿ երկրներին մնում է պահպանել ստատուս քվոն, ուկրաինական հարցում չանցնել Ռուսաստանի կողմ, բայց և թույլ չտալ Արևմուտքին իրեն օգտագործել հակառուսական քաղաքականության մեջ:
«Ուկրաինային հաղթելուց հետո Ռուսաստանն ավելի ուժեղ կդառնա, կունենա ամենահզոր, մարտերում կոփված բանակը Եվրասիայում, ուստի ՀԱՊԿ երկրների համար նպատակահարմար կլինի լավ հարաբերություններ պահպանել Ռուսաստանի հետ»,- հայտարարել է նա:
Այս համատեքստում նա կարծում է, որ Հայաստանը շարժվում է ճիշտ հակառակ ուղղությամբ և ռուսական տեսանկյունից անցնում է հակառակորդի կողմը ՌԴ-Արևմուտք բաց դիմակայության պայմաններում: Նրա կարծիքով՝ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը չի դիվերսիֆիկացնում իր արտաքին քաղաքականությունը՝ հակառակ իր պնդումների։
Սուսլովը համոզված է, որ մշտական հռետորաբանությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը ձախողել է դաշնակցի դերը, ՄՔԴ-ին ցուցադրաբար միանալը և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հնարավոր այցը Երևան Հայաստանը կդարձնի հետխորհրդային տարածքի հակառուսական երկրներից մեկը: Փորձագետի կարծիքով՝ Հայաստանի գործողությունները հիմնականում պայմանավորված էին այն հանգամանքով, որ հավատում էին, թե Ռուսաստանը կպարտվի Ուկրաինայի հետ դիմակայությունում։ Բայց նա համոզված է՝ Հայաստանի իշխանությունները սխալվել են իրենց հաշվարկներում։
«Դեպի արևմուտք վերակողմնորոշվելու և հակառակորդի կողմը անցնելու գինը բարձր է լինելու։ Մասնակիորեն այդ գինը նա արդեն վճարել է. դա, անշուշտ, Լեռնային Ղարաբաղի կորուստն է»,-«Սպուտնիկ Արմենիա»-ի հաղորդմամբ, ասել է կենտրոնի փոխտնօրենը։
Նա համոզված է, որ ՀԱՊԿ-ում մասնակցության սառեցումն այսօրվա իրավիճակում ընկալվում է որպես ագրեսիայի գիտակցված հրավեր Ադրբեջանին, որից հետո Հայաստանի ղեկավարությունը լրացուցիչ առիթ է ակնկալում ՀԱՊԿ-ից վերջնականապես դուրս գալու համար:

Политика 13:25 24/02/2024 Армения
Цена за переориентацию Армении на Запад будет высока, заявил замдиректора Центра комплексных европейских и международных исследований (ЦКЕМИ) факультета Мировой экономики и мировой политики НИУ ВШЭ Дмитрий Суслов на конференции в Ереване, организованной Аналитическим центром стратегических исследований и инициатив.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью France 24 заявил, что договор о коллективной безопасности в отношении Армении не сработал во время событий 2021 и 2022 гг. (имеются в виду акты агрессии со стороны Азербайджана – ред.), и Ереван заморозил свое участие в ОДКБ.
Суслов отметил, что Запад наращивает антироссийские усилия и давление на партнеров по ОДКБ. Это ставит страны организации в трудное положение, поскольку они не могут полностью переориентироваться на Россию из-за этого давления, но и обрывать связи с партнером по ОДКБ не могут тоже.
Он прогнозирует, что Россия после победы на Украине будет продолжать доминировать на постсоветском пространстве. По его убеждению, странам ОДКБ остается сохранять статус-кво, не переходить на сторону России в украинском вопросе, но и не позволять Западу использовать себя в антироссийской политике.
«После победы на Украине Россия станет сильнее, будет иметь самую мощную, закаленную в боях армию в Евразии, поэтому сохранять хорошие отношения с ней целесообразно для стран ОДКБ», – приводит слова эксперта Sputnik Армения.
В этом контексте он считает, что Армения движется в прямо противоположном направлении, и с российской точки зрения переходит на сторону противника в условиях открытого противостояния РФ с Западом. По его мнению, нынешнее руководство Армении не диверсифицирует свою внешнюю политику, вопреки своим утверждениям.
Суслов убежден: постоянная риторика о том, что Россия не справилась с ролью союзника, демонстративное присоединение к МУС, предстоящий визит президента Украины Владимира Зеленского в Ереван сделает Армению одной из самых антироссийских стран на постсоветском пространстве. По мнению эксперта, действия Армении во многом были обусловлены на вере в поражение России на Украины. Но он убежден - власти Армении просчитались.
«Цена за переориентацию на Запад и переход на сторону противника будет высока. Частично эту цену она уже заплатила – это, безусловно, потеря Нагорного Карабаха», – сказал директор Центра.
Он убежден, что заморозка участия в ОДКБ в сегодняшней ситуации воспринимается как сознательное приглашение Азербайджана к агрессии, после чего руководство Армении рассчитывает заиметь дополнительный повод для окончательного выхода из ОДКБ.