Քաղաքական 09:13 26/02/2024 Հայաստան
Քաղաքագետ. Առաջիկա ընտրություններում Փաշինյանի «զենքն» էլ լինելու է տոտալ հակառուսակսնությունը և ՀԱՊԿ-ն լքելու խոստումը
«Մոլդովայի նախագահ Սանդուն այս աշուն մտադիր է վերընտրվել ու, որպես, հիմնական զենք օգտագործում է երկրի եվրաինտեգրումը: Նա այդ հարցով մտադիր է հանրաքվե անցկացնել ու դրանք մեկտեղել նախագահական ընտրությունների հետ(այդ նպատակով հատուկ օրենսդրությունը փոխվեց, որպեսզի ընտրությունների և հանրաքվեի մեկտեղումը հնարավոր դառնա):
Հայաստանում նույնպես հանրաքվեի և ԱԺ ընտրությունների մեկտեղումն օրենքով արգելված է: Բայց Փաշինյանի և ՔՊ-ի համար դա տեխնիկական խնդիր է:
Փաշինյանին մոտ կանգնած գործիչներն արդեն «բացահայտվել» են՝ ասելով, թե աշնանը երկրին սպասվում են ԱԺ արտահերթ ընտրություններ և սահմանադրական հանրաքվե՝ նույն օրը:

Политика 14:06 26/02/2024 Армения
Председатель партии «Демократическая альтернатива», политолог Сурен Суренянц на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Президент Республики Молдова Майя Сандуэтой осенью намерена переизбраться, и в качестве основного оружия для этого использует евроинтеграцию страны. По этому вопросу она намерена провести референдум, совместив его с президентскими выборами (чтобы совместить референдум и выборы президента, специально было изменено законодательство).
В Армении также законом запрещено совмещение проведения референдума и выборов в НС РА. Но для Никола Пашиняна и партии власти «Гражданский договор» это техническая проблема.
Приближенные к Пашиняну деятели уже «спалились», сказав, что осенью в стране ожидаются внеочередные выборы в НС и конституционный референдум – в один день.