Ջուլիանա Գրիգորյանն արժանացել է Հիլդեգարդ Բերենսի անվան մրցանակին
Հիլդեգարդ Բերենսի 14-րդ ամենամյա մրցանակը շնորհվել է Մետրոպոլիտեն Օպերայի Լինդեմենի երիտասարդ արտիստների զարգացման ծրագրի սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանին։ Այս մասին տեղեկանում ենք operawire.com կայքից։
Գրիգորյանը ծրագրի առաջին կուրսում է և մրցանակը ստացել է 2024 թվականի փետրվարի 9-ին Մետրոպոլիտեն օպերայի Grand Tier-ում՝ գերմանացի հայտնի օպերային երգչուհի Բեհրենսի ծննդյան 87-ամյակի տոնակատարության ժամանակ:
«Իսկապես զարմացա, երբ ստացա այս անհավանական մրցանակը: Շատ կարևոր է զգալ այս աջակցությունը կարիերայիդ առաջին քայլերում»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նույն աղբյուրի հաղորդմամբ, Մետրոպոլիտեն Օպերան հայտարարել է դերասանական կազմի փոփոխության մասին 2024 թվականի մարտի 2-ին կայանալիք Ջակոմո Պուչինիի «Տուրանդոտ» ներկայացման համար։ Լիուի դերում Ալեքսանդրա Կուրզակին կփոխարինի Ջուլիանա Գրիգորյանը։
Ջուլիանա Գրիգորյանը Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագրի մենակատար է: Նա ելույթ է ունեցել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Հայաստանի ազգային կամերային, օպերային թատրոնի նվագախմբերի հետ: Բազմաթիվ համերգներով հանդես է եկել Հայաստանի մարզերում և Արցախում:
Ջուլիանա Գրիգորյանը համագործակցել է կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Վաչե Շարաֆյանի հետ: Նա արժանացել է տարբեր մրցանակների, այդ թվում Պլասիդո Դոմինգոյի հովանու ներքո անցկացվող «Operalia-2022» համաշխարհային մրցույթում նվաճել է առաջին մրցանակը:

Culture 11:32 27/02/2024 Armenia
The Hildegard Behrens Foundation has announced that the 14th annual Hildegard Behrens Prize was awarded to Metropolitan Opera Lindemann Young Artist Program soprano Juliana Grigoryan, OperaWire reported.
Grigoryan is in her first year of the program and received the prize at a ceremony in the Metropolitan Opera Grand Tier on February 9th, 2024, in celebration of the 87th anniversary of Behrens’ birthday.
In a statement, the soprano said Grigoryan said “I was truly surprised when Mr. Gaston Ormazabal told me I had received this incredible prize. It is an honor to be recognized by your esteemed organization. I am humbled and deeply touched that one’s art is appreciated by the world of classical music. Organizations like the Behrens Foundation are a source of great inspiration for any young artist. It is very important to feel this support in the first steps of your career.”
Grigoryan makes her Met debut this season in a production of “Turandot.” The soprano recently won the Operalia competition and has performed at the Teatro alla Scala, Teatro Comunale Alighieri, and the Dutch National Opera.
She joins past prize recipients which include Layla Claire, Emalie Savoy, Ying Fang, Michelle Bradley, Hyesang Park, Gabriella Reyes, Mario Chang, Kang Wang, Jonah Hoskins, and Matthew Cairns, among others.
Separately, OperaWire reports that the Metropolitan Opera has announced a cast change for its March 2, 2024 performance of “Turandot.”
The company announced that Juliana Grigoryan will replace Aleksandra Kurzak in the role of Liu. The news comes as Kurzak will be performing “Madama Butterfly” on the same day following a cast change.