Հասարակություն 14:02 29/02/2024 Հայաստան
«Մենք ապրում ենք անպատվության ժամանակներում, և այս բառը ես չեմ ծամծմելու, անպատվության ու գողացված ուրախության ժամանակաշրջանում»,-ասաց Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, որ մասնակցում էր   «ՀայաՔվե» քաղաքացիական նախաձեռնության՝  Անկախության հռչակագրի կարևորության թեմայով կազմակերպած համաժողովին։
Սրբազանը հիշեցրեց՝ գողացված է մեր հայրենիքի չքնաղ հատվածը, Արցախ աշխարհը, երբ հազարավոր զոհերի արյան տակից մենք դուրս չենք եկել, թերևս երկար ժամանակ էլ դուրս չգանք։
«Գերության մեջ, թշնամական բանտերում են մեր ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ունենք թերևս այդ բանտերում տառապող տղաներ։ Մեր կյանքը՝ անորոշություններով լեցուն, ընթանում է թշնամական հրահանգների ներքո, ինչպես մեր Մենուան ասաց՝ հանձնվելու տրամադրությամբ»,-ասաց նա։

Епископ Баграт Галстанян: «Мы живем во времена бесчестия и украденной радости»
«Мы живем во времена бесчестия и украденной радости», – заявил глава Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви, епископ Баграт Галстанян на посвященном Декларации о независимости форуме, организованном гражданской инициативой «АйаКве»( («Армянский референдум», HayaVote – Прим. ред.).
Епископ Баграт Галстанян напомнил: украдена прекрасная часть нашей Родины – Арцах, а кровь тысяч жертв не может быть предана забвению.
«В азербайджанском плену, во вражеских тюрьмах терпят мучения наши парни, арцахское военно-политическое руководство. Наша жизнь, полная неопределенности, протекает на фоне вражеских приказов», – сказал он.