Քաղաքական 16:04 05/03/2024 Հայաստան
Քաղաքագետ. Եթե Ռուսաստանն անի այդ քայլերը, ապա Հայաստանում շատ կարճ ժամանակում իշխանափոխություն տեղի կունենա
«Իմ կարծիքով, Ռուսաստանի գործնական քայլերը կլինեն տնտեսական պատժամիջոցները, իսկ դրանք շատ բազմազան են, բազմաթիվ ու շատ ազդեցիկ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ արձագանքելով Անթալիայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը մասնավորապես նշել էր. «Այդ հայտարարությունները, որոնք ամեն օր հնչում են Հայաստանի ղեկավարության շուրթերից, ստիպում են մեզ մտածել, թե ինչ է կատարվում իրականում և ինչպես դա հաշվի առնել մեր գործնական քայլերում»։
Քաղաքագետի խոսքով, եթե Ռուսաստանը տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառի Հայաստանի նկատմամբ, ապա կարճ ժամանակ անց Հայաստանում փողոցները կլցվեն մարդկանցով, սոցիալական բողոքներով։
«Ինձ չի թվում, որ Հայաստանի գործող իշխանությունները կարողանան այդ ալիքին դիմանալ։ Այսինքն դա կհանգեցնի իշխանության փոփոխությանը»,-նշեց նա։
Հարցին, թե մասնավորապես ի՞նչ պատժամիջոցների մասին է խոսքը, քաղաքագետը նկատեց՝ և արտագնա աշխատանքը կբարդացնեն, և այնտեղ Հայաստանի քաղաքացիների վիճակը կբարդանա, առավել ազդեցիկ պատժամիջոցները կարող են լինել էներգետիկ ոլորտում, ինչն էլ կհանգեցնի թանկացումների, կսահմանափակվի կամ կարգելվի գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանումը։
«Էներգակիրների գների բարձրացումը կարող է հանգեցնել գների  սարսափելի աճի։ Եթե այդ քայլերն անի Ռուսաստանը, ապա ես կարծում եմ, շատ կարճ ժամանակում իշխանափոխություն տեղի կունենա։ Բայց մինչ այս գործող իշխանությանը Ռուսաստանն պահել, քանի որ իր համար հարմար իշխանություն էր ստեղծված աշխարհքաղաքական դասավորության պայմաններում։ Կարծում եմ, որ իրենք (Ռուսաստանը՝ խմբ.) ասել են, որ ինչ-որ կարմիր գծեր կան, որոնք գործող իշխանությունը հատում է»,-ասաց նա։
«Տպավորություն է, որ «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ն ավելի շատ  քրեական կազմակերպություն է, քան քաղաքապետարանի ենթակայուն տակ...

Политика 17:53 05/03/2024 Армения
Политолог: Если Россия предпримет эти практические шаги, в Армении в очень короткие сроки произойдет смена власти
«На мой взгляд, практическими шагами России станут экономические санкции, а они весьма разнообразны, многочисленны и очень весомы», – заявил политолог Степан Даниелян в комментарии для Panorama.am, коснувшись адресованных Армении заявлений министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова на пресс-конференции по итогам Анталийского дипломатического форума 2 марта.
Отметим, Лавров в частности заявил: «Повторю, звучащие на ежедневной основе заявления из уст армянского руководства заставляют задуматься над тем, что в реальности происходит и как это необходимо учитывать в наших практических шагах».
По мнению политолога, если Россия введет экономические санкции против Армении, то через короткое время на улицы Армении выйдут люди с социальными протестами.
«Мне не кажется, что нынешние власти Армении смогут противостоять этой волне. Другими словами, это приведет к смене власти», – сказал Степан Даниелян.
На вопрос о том, о каких именно санкциях идет речь, политолог отметил: усложнят и связанные с трудовыми мигрантами вопросы, и положение граждан Армении там, наиболее серьезные санкции могут быть в энергетической сфере, что приведет к росту цен, будет ограничен или запрещен экспорт сельскохозяйственной продукции из Армении.
«Повышение цен на энергоносители может привести к ужасающему росту цен. Если Россия предпримет эти шаги, то, я думаю, в очень короткие сроки в Армении произойдет смена власти. Но до этого времени Россия способствовала тому, чтобы нынешние власти удерживали свои кресла,  поскольку они были удобны для нее в условиях создавшегося геополитического расклада», – сказал он.