Հասարակություն 14:02 06/03/2024 Հայաստան
Արցախի թեմ. Մեզ համար առավել ցավալի է մեր անզոր վիճակը, որ չենք կարողանում արձագանքել կամ կանխել վանդալիզմի դեպքերը
«Հերթական անգամ ցավով ականատեսը եղանք ադրբեջանցիների կողմից Արցախի մեր սրբավայրերից մեկի պղծման որողրմելի դեպքին, երբ դիմակավոր անձը հեգնական կեցվածքով նստել էր Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցու խորանին տեղադրված գահի վրա»,- նշված է Արցախի թեմի պաշտոնական կայքում։
«Անկեղծ ասած մեզ համար նորություն չէ և սպասելի էր նման վերաբերմունք, որովհետև նրանք երբեք էլ չեն թաքցրել իրենց ատելությունը մեր սրբավայրերի, հոգևոր-մշակութային կոթողների հանդեպ և հարմար առիթի դեպքում հագեցում են տվել իրենց ներսում խնամքով պահվող քոչվոր- թալանչու էությանը:
Մեզ համար առավել ցավալի է այդ ամենի հանդեպ մեր անզոր վիճակը, երբ բացի խոսքային մակարդակում մեր զայրույթը պարպելուց, որևէ այլ տարբերակով չենք կարողանում արձագանքել կամ կանխել նման վանդալիզմի դեպքերը: Այս ամենը վիրավորական է մեր Եկեղեցու համար, ամեն մի հայի համար, և ի պաշտոնե հայի արժանապատվության երաշխավորի՝ մեր պետության համար:
Հուսով ենք, որ պատկան մարմինների կողմից կարվեն համապատասխան հետևություններ և անհրաժեշտ քայլեր՝ Արցախի հին ու նոր սրբավայրերի, մշակութային ժառանգության պատշաճ պահպանության համար: Եթե մենք չենք հասկանում մեր իրական արժեքը, ոչ մեկն էլ չի հասկանա ու չի հարգի մեզ:
Ադրբեջանը շարունակում է իր ավերիչ քաղաքականությունը` վանդալիզմի ենթարկելով օկուպացված Արցախի վանքերը, եկեղեցիները, խաչքարերը, շենք ու շինությունները»,- նշում են Արցախի թեմից։
Նաև ներկայացված են վանդալիզմի մի քանի դեպք ևս.
Տապալել են Ստեփանակերտի  մերձակայքում` Դաշուշեն գյուղի մոտակայքում գտնվող բլուրներից մեկի վրա կանգնեցված 50 մետրանոց լուսատու խաչը
Քարվաճառի շրջանի Ծար գյուղի Սուրբ Գրիգոր և Սուրբ Սարգիս եկեղեցիների տարածքում իրականացնում են պարսպապատման և վերանորոգման աշխատանքներ. հանվել են Սուրբ Սարգիս եկեղեցու խաչը, արձանագիր քարերից մեկը, եկեղեցու տարածքից բացակայում են նաև խաչքարերի բեկորները
Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին օգտագործում են որպես պահեստ` տարբեր իրեր, հատկապես պլաստիկ շշեր պահելու համար
Ավերել են Քաշաթաղի շրջանի Աղանուս բնակավայրի Թթու ջուր կոչվող տարածքում գտնվող խաչքար-հուշաղբյուրը, ինչը կանգնեցվել է Օմարի լեռնանցքում զոհված Տիգրան Աբրահամյանի և ընկերների հիշատակին

Общество 16:35 06/03/2024 Регион
Арцахская епархия: В очередной раз мы стали свидетелями жалкого акта осквернения азербайджанцами одного из наших святилищ в Арцахе
«В очередной раз с болью мы стали свидетелями жалкого акта осквернения азербайджанцами одного из наших святилищ в Арцахе, когда человек в маске в саркастической позе восседал на троне, установленном в алтаре кафедрального собора пресвятой богородицы Степанакерта (Собора Покрова Святой Божьей Матери)», – говорится в комментарии Арцахской епархии ААЦ.
«Честно говоря, такое отношение для нас – не ново и ожидаемо, потому что они никогда и не скрывали своей ненависти к нашим святилищам, духовно-культурным памятникам, а при каждом удобном случае давали волю бережно скрываемой в них сущности кочевников-расхитителей.
Для нас более болезненно наше бессилие на фоне всего этого, когда мы не в состоянии отреагировать или предотвратить подобные акты вандализма каким-либо иным способом, кроме выражения своего гнева на словесном уровне. Все это оскорбительно для нашей Церкви, для каждого армянина и для нашего государства как гаранта достоинства армянина.
Надеемся, что компетентные органы предпримут необходимые шаги для должной защиты старых и новых святынь и культурного наследия Арцаха. Если мы не понимаем свои истинные ценности, никто не поймет и не будет уважать нас.
Азербайджан продолжает свою губительную политику, подвергая вандализму монастыри, церкви, хачкары, здания и сооружения оккупированного Арцаха», – заявляют в Арцахской епархии.
Также приведены несколько совершенных Азербайджаном актов вандализма:
В окрестностях Степанакерта в Республике Арцах, которую в результате политики этнической чистки Азербайджана вынужденно покинуло жившее здесь с незапамятных времен армянское население, азербайджанцы повалили 50-метровый крест. Крест считался вторым по величине в Европе.
Очередной жертвой азербайджанского культурного вандализма стали Церкви Св. Григория и Св. Саркиса, расположенные в селе Цар в настоящее время оккупированного Азербайджаном Карвачарского района Республики Арцах (НКР). На территории церквей уже начались строительные работы: демонтированы крест церкви Св. Саркиса, один из камней с надписями, на территории церкви также отсутствуют фрагменты хачкаров.
Церковь Сурб Аствацацин (Св. Богородицы) в селе Храморт Аскеранского района используется как склад для хранения различных предметов, особенно пластиковых бутылок.
На территории под названием Ттуджур населенного пункта Аханус Кашатагского района Республики Арцах (НКР) Азербайджан разрушил хачкар–памятник-родник, возведенный в память о погибших в Омарском перевале Тигране Абрамяне и его товарищах.