Քաղաքական 15:20 06/03/2024 Տարածաշրջան
Ռուսաստանում ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում, իսկ Ռուսաստանում նրանց սիրում են։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ ելույթ ունենալով «Գիտելիք. առաջինները» խորագրով կրթական մարաթոնում։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Գիտե՞ք, որ Ռուսաստանում ավելի շատ հայ է ապրում, քան Հայաստանում»։ -ասաց նա՝ պատասխանելով փառատոնի մասնակիցներից մեկի հարցին, ով ղեկավարում է Սանկտ Պետերբուրգի և Լենինգրադի մարզի ադրբեջանցի երիտասարդների միությունը։
«Եվ նրանք ռուսներ են։ Եվ նրանք այստեղ իրենց լավ են զգում, և մենք սիրում ենք նրանց, և նրանք սիրում են մեզ, և մենք այսպես ապրել ենք դարեր շարունակ և կապրենք դարեր շարունակ»,-հավելել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Հայաստանի հետ հարաբերությունների «առանձնահատուկ բնույթը»։
Պեսկովը նշել է, որ հայ ժողովուրդը շահում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցությունից և Եվրասիական տնտեսական համայնքին Հայաստանի անդամակցությունից, քանի որ աճում են ապրանքաշրջանառությունը, եկամուտները, տրանսպորտային ծառայությունները և ֆինանսական հատվածը։
«Մենք դեմ ենք որևէ մեկին որևէ բան թելադրելուն։ Մենք միասին գումար վաստակելու, միասին ավելի երջանիկ ու հարուստ դառնալու համար ենք։ Վստահ ենք, որ մեր հայ ընկերները նույնպես դա հասկանում են»,-ասել է Պեսկովը։
Նա հավելել է, որ նախկին Խորհրդային Միության տարածքում Հայաստանն ամենադինամիկ զարգացող երկիրն է, քանի որ 2023 թվականին ՀՆԱ-ի աճը կազմել է ավելի քան 15 %։
«Նույնիսկ համաշխարհային չափանիշներով կարելի է ասել, որ Հայաստանն առաջատար է»,-ընդգծել է Պեսկովը՝ հավելելով, որ դա մասամբ պայմանավորված է Ռուսաստանի Դաշնության հետ «շատ սերտ փոխշահավետ համագործակցությամբ»։
«Ինչ վերաբերում է «Զվարթնոցի» սահմանապահներին, ապա, որքան հասկանում ենք, այս հարցով որոշումներ չեն եղել։ Նման որոշում մեզ ոչ ոք պաշտոնական խողովակներով չի փոխանցել, մենք աշխատում ենք բոլոր ուղղություններով ԱՊՀ , ԵԱՏՄ կառույցների շրջանակներում և երկկողմ հարաբերությունների մակարդակում»,-ասել է նա։
Պեսկովը նշել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը այժմ իրականացնում են «մի շարք կարևոր նախագծեր և հավելել. «Մենք կշարունակենք դրանք իրականացնել»։

Политика 14:57 06/03/2024 В мире
Армян в России проживает больше, чем в самой Армении, в России их любят. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, выступая на просветительском марафоне «Знание. Первые». Его слова приводит ТАСС.
«А вы знаете, что в России армян живет больше, чем в Армении?» – сказал он, отвечая на вопрос одного из участников фестиваля, возглавляющего союз азербайджанской молодежи Санкт-Петербурга и Ленинградской области. «И они россияне. И им здесь хорошо, и мы их любим, и они нас любят, и мы так жили веками и будем жить веками», – добавил Песков.
По его словам, в России высоко ценят «особый характер» отношений с Арменией.
Он отметил, что армянский народ выигрывает от сотрудничества с РФ и членства Армении в Евразийском экономическом сообществе, поскольку растет товарооборот, выгода, транспортные услуги, финансовый сектор.
«Мы против того, чтобы кому-то что-то диктовать. Мы за то, чтобы вместе зарабатывать, вместе становиться счастливее и богаче. Мы уверены, что наши друзья-армяне тоже это понимают», – сказал Песков.
Он добавил, что на пространстве бывшего Советского Союза Армения – страна, которая наиболее динамично развивается, поскольку у нее свыше 15% роста ВВП за 2023 год. «Это даже по мировым меркам, можно сказать, что Армения лидирует», - подчеркнул Песков, добавив, что это происходит отчасти из-за «очень тесного взаимовыгодного сотрудничества» с РФ.
«Что касается пограничников из Звартноца, то каких-то решений на этот счет, насколько мы понимаем, не было. И по официальным каналам никто до нас эти решения не доводил, мы работаем по всем направлениям в рамках и структур СНГ, и структур ЕАЭС, и на уровне двусторонних отношений», - сказал он.
Песков отметил, что сейчас Россия и Армения осуществляют «целый ряд важных проектов». «Будем их осуществлять дальше», – добавил Песков.