Քաղաքական 12:35 07/03/2024 Հայաստան
«Ռուս-հայկական հարաբերություններում այսօր տեղի ունեցող գործընթացներն ամենևին դիվերսիֆիկացիա չէ»,-այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է քաղաքագետ Արման Ղուկասյանը։
Նրա խոսքով, երբ փորձում ես զարգացման լրացուցիչ ուղիներ փնտրել, պետք չէ քանդել զարգացման հիմնական վեկտորը, ինչպես հիմա անում են Հայաստանի իշխանությունները։
«Ակնհայտ է, որ Մոսկվայի հետ քաղաքական հարաբերությունները խզելու միտումնավոր քաղաքականություն է տարվում։ Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի իշխանությունները քաղաքականապես շարժվում են դեպի Արևմուտք, բայց ցանկանում են տնտեսական հարաբերություններ պահպանել Ռուսաստանի հետ, քանի որ նրանք հիանալի հասկանում են, որ Հայաստանն ուղղակի այլընտրանք չունի ռուսական շուկային»,-նշել է նա՝ ավելացնելով, որ եվրոպական շուկաները լոգիստիկայի և ներքին այլ հատկանիշների պատճառով չեն կարող այլընտրանք դառնալ ռուսականին։
Քաղաքագետը  հիշեցրել է, որ Հայաստանի երկնիշ տնտեսական աճի մոտ 9%-ը ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցության  արդյունք է։
«Միայն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2023 թվականին կազմել է ավելի քան 7 միլիարդ դոլար (աճը՝ 42,7%)։ Սակայն Հայաստանի իշխանությունները լռում են այդ մասին»,- ընդգծել է նա։
Ղուկասյանի համոզմամբ, Փաշինյանի Ժնև և Փարիզ կատարած այցից հետո Հայաստանում հակառուսական հռետորաբանությունը ավելի է ակտիվացել, նման հայտարարություններ  բարձրաստիճան պաշտոնյաների շուրթերից լսում ենք գրեթե ամեն օր։
Անդրադառնալով ԶԼՄ-ներում ակտիվորեն շրջանառվող այն տեղեկություններին, որ Հայաստանի իշխանությունները նախատեսում են դիմել ԵՄ թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու համար, Ղուկասյանը նշել է. «Նման քաղաքականությունը կարող է Հայաստանին բերել, մեղմ ասած, ոչ լավ վիճակի։ Մենք բոլորս հանդես ենք գալիս Հայաստանի բարօրության և բարգավաճման, նրա ինքնիշխանության և անվտանգության օգտին, սակայն այդ քայլերն ու այն քաղաքականությունը, որ այսօր իրականացնում է ՀՀ կառավարությունը, չեն կարող ապահովել մեր երկրին լավ ապագա։ Երբեք Ռուսաստանի դեմ ուղղված քաղաքականությունը ոչ մի երկրի լավ արդյունք չի տվել։ Օրինակները շատ են, և պետք է միայն շուրջը նայել»։
Նա ցավով է արձանագրել, որ 2023 թ-ին Հայաստանը զբաղեցրել է 10-րդ հորիզոնականը Ռուսաստանի հարևան երկրների բարեկամության վարկանիշում, որը կազմել է Կապի զարգացման ազգային գիտահետազոտական ինստիտուտը (Մոսկվա), մինչդեռ 2022 թվականին Հայաստանը 5-րդ հորիզոնականում էր։
«Մեկ տարում վարկանիշային աղյուսակում թռիչքաձև անկում ենք ապրել՝ շնորհիվ այն քաղաքականության, որն այսօր ակտիվորեն իրականացնում է պաշտոնական Երևանը»,- եզրափակել է  Ղուկասյանը։

Политика 13:30 07/03/2024 Армения
Происходящие сегодня на российско-армянском треке процессы не являются тем, что называют диверсификацией. Об этом на встрече с журналистами заявил политолог Арман Гукасян.
По его словам, когда ты пытаешься искать дополнительные пути развития, ты не разрушаешь основной вектор развития, как это делают сейчас власти Армении.
«Очевидно, что идет целенаправленная политика по разрыву политических отношений с Москвой. Интересно, что власти Армении политически движутся в сторону Запада, но хотят сохранить экономические отношения с Россией, потому что они прекрасно понимают, что альтернативы российскому рынку у Армении просто нет», – отметил политолог, добавив:  «Европейские рынки в связи с логистикой и другими внутренними особенностями не могут стать альтернативой».
Арман Гукасян напомнил, что двузначный экономический рост Армении по итогам 2023 года является результатом (порядка 9%) участия Армении в ЕАЭС:
«Только товарооборот между Арменией и Россией в 2023 году составил более 7 млрд долларов (рост на 42,7%). Однако армянские власти ничего не упоминают о преимуществах, которые дают нашей экономике Россия и остальные страны ЕАЭС»,– подчеркнул он.
Как убежден Гукасян, после поездок Пашиняна в Женеву и Париж антироссийская риторика в Армении еще больше активизировалась, постоянные выпады в адрес России из уст высокопоставленных представителей власти мы слышим в ежедневном режиме.
Коснувшись активно муссируемых в СМИ сведений о том, что власти Армении планируют подать заявку для получения статуса страны-кандидата на вступление в Евросоюз, Гукасян указал:
«Такая политика может привести к тому, что Армения столкнется, мягко говоря, не с самым лучшим положением дел».
«Все мы выступаем за благополучие и процветание Армении, ее суверенитет и безопасность, но те шаги и та политика, которые претворяются сегодня в жизнь со стороны армянской власти, не могут обеспечить нашей стране хорошего будущего. Эти шаги больше создают серьезные риски и угрозы для нас. Никогда еще политика, направленная против России, ни одной стране не приносила хороших результатов. Примеров очень много, и нужно лишь оглянуться вокруг», – подчеркнул Арман Гукасян.
Он с сожалением  констатировал, что Армения в рейтинге дружественности стран-соседей России, который был составлен Национальным исследовательским институтом развития коммуникаций (г.Москва) за 2023 год, заняла 10-е место.
«В 2022 году Армения была на 5 месте. За один год скачкообразными шагами мы скатились в рейтинге благодаря той политике, которая сегодня активно проводится официальным Ереваном», – резюмировал Гукасян.