Քաղաքական 10:00 12/03/2024 Հայաստան
Մի կողմ դնենք սրանց լկտի դրսևորումները երկրի ներսում, դրսում` Ալիևի առաջ խոնարհ ստրուկի դեմքով պարտվածների կույտ են. Աբրահամյան
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի/դեմարկացիայի գործընթացը տեղից չի պոկվի ու այս առումով որևէ լավատեսական սպասում չի լինելու, որովհետև Ադրբեջանի նպատակը ոչ թե միջազգային սկզբունքներին և նախադեպերին համահունչ գործընթացի մեջ մտնելն է, այլ պարզապես Հայաստանից նոր տարածքներ խլելը:
Հիմա հանրային դիսկուրսը երևացող և մեծամասամբ չերևացող մակարդակում հետևյալն է` շարունակել զիջել հանուն խաղաղության խոստման, թե՞ պայքարել ու հաղթել:
Ովքեր դեռ հավատում են, որ տարածքներ ու ազդեցություն զիջելով Հայաստանին կհաջողվի խաղաղության հասնել, նրանց թիվը էականորեն նվազել է հենց միայն այն պատճառով, որ կա´մ իշխանությանն այլևս չեն հավատում, կա´մ աչքների առաջ վերջին 5-6 տարիների ցավալի փորձն է, երբ ՀՀ իշխանությունն անընդհատ զիջում է, իսկ Ադրբեջանն անընդհատ պահանջում:
Ինչ վերաբերվում է պայքարելու և դիմակայությունը հաղթելու մասին, ապա սա վերաբերվում է բոլոր ճակատներին` քարոզչականից մինչև դիվանագիտական, իսկ ծայրահեղ դեպքում` ռազմի դաշտում:
Բայց այս դեպքում էլ այլ տրամաբանական հարց է ծագում` ո՞վ պետք է այդ պայքարը մղի` փաշինյանական իշխանությո՞ւնը:
Մի կողմ դնենք սրանց ամբարտավան կեցվածքն ու լկտի դրսևորումները, որն արտահայտվում է բացառապես երկրի ներսում, իսկ դրսում` Ալիևի առաջ խոնարհ ստրուկի դեմքով պարտվածների կույտ են:
Ի՞նչ է հանրությունը տեսել վերջին 5-6 տարիներին` վճռականության խոստում, հուժկու տեքստեր ու անվերջ երդումներ: Արդյունքը` զրո, իսկ իշխանության խոստացած հեռանկարների նկատմամբ նվազագույն վստահություն:
Ահա մեր խնդիրների ու փակուղու կարճ ձևակերպումը: Քանի կան նիկոլները` Հայաստանը, ցավոք, շարունակելու է պարտության շղթան»:

Politics 13:14 12/03/2024 Armenia
The process of delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border will not move forward since Azerbaijan seeks to snatch new territories from Armenia instead of engaging in a process in line with international principles and precedents, claims MP Tigran Abrahamyan of the opposition Pativ Unem faction.
“The public discourse currently focuses on the issue of whether to continue concessions to Azerbaijan to achieve the promised peace or to fight back and win,” he wrote on Facebook on Tuesday.
"The number of those who still believe that Armenia will be able to achieve peace through territorial concessions has significantly decreased. They either no longer believe in the Armenian authorities or they have the sad experience of the past 5-6 years, when Armenia constantly ceded something, while Azerbaijan made more and more new demands,” the MP stated.
He calls for struggle on all fronts, including propaganda and diplomatic efforts, to deter Azerbaijan.
“But the question begged here is: who should lead this struggle, the Pashinyan government? Let's leave aside their brazen behavior, which we observe exclusively inside the country, while outside Armenia they are a bunch of losers and obedient slaves of Aliyev,” the deputy noted.
“The public has seen only promises of determination, resounding statements and endless pledges, while there are zero results and low confidence in the prospects promised by the authorities. Here is a brief overview of the problems and the deadlock we are facing. As long as Pashinyan and his supporters remain in power, the chain of defeats will unfortunately continue in Armenia," Abrahamyan said.