Մշակույթ 16:58 14/03/2024 Հայաստան
Գերմանաբնակ դիրիժոր Ռուբեն Ղազարյանը Հայաստանում է։ Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 15-րդ փառատոնի շրջանակում այսօրվա կայանալիք Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը ղեկավարելու է հենց Ռուբեն Ղազարյանը։
Թեև 30 տարուց ավելի բնակվում է Գերմանիայում, բայց մշտապես հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, մասնավորապես, մշակութային կյանքին։
Panorama.am-ը զրուցել է Ռուբեն Ղազարյանի հետ վերջին օրերին մշակութային կյանքի ամենաարդիական խնդրի՝  Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան ապագա ակադեմիական քաղաքի մաս դարձնելու, տեղափոխելու վերաբերյալ։
Ռուբեն Ղազարյան-Տասնյակ տարիների արմատներ ունեցող մայր բուհն արմատախիլ անել, տեղափոխել, առնվազն կարելի է անհեթեթություն կոչել։ Իհարկե, Կոնսերվատորիան այլ տեղ տեղափոխելը մեծագույն սխալ է Հայաստանի մշակութային կյանքի հանդեպ։ Հույս ունեմ՝ երբեք չի իրականացվի։
Կարևոր է, որ Կոնսերվատորիան տեղակայված է քաղաքի սրտում։ Պատահականություն չէ, փոխկապակցված են՝ օպերային թատրոնը, ֆիլհարմոնիկը, երաժշտական դպրոցները...Կոնսերվատորիան իր համար ուրիշ մոլորակ չէ՝ անջատված մնացածից։ Հայաստանի, Երևանի ամբողջ երաժշտական աշխարհը մի օրգանիզմ է։
Սիրում են Հայաստանում ոմանք ամեն ինչը համեմատել եվրոպականի հետ, ամեն օր լսում ենք, որ Հայաստանը գնում է դեպի Եվրոպա։ Հենց նույն Եվրոպայում, որն այստեղ 24 ժամ օրինակ են բերում, ոչ մի կոնսերվատորիա տեղակայցած չէ քաղաքից դուրս։ Ճիշտ հակառակը։
Գիտությունների կլաստերն այլ բան է, չի կարելի համեմատել։
Panorama.am-Կոնսերվատորիայի դասախոսական կազմը, ուսանողները դեմ են տեղափոխությանը, բողոքում են, ստորագրահավաք են կազմակերպել։ Արդյունք կտա՞։
Ռուբեն Ղազարյան-Հուսանք, արդյունք կտա։ Միանշանակ, ողջունում եմ իրենց կեցվածք դրսևորելը։ Իրենց պայքարը շատ կարևոր է։
Panorama.am-Հայաստանում այսօր թատրոն են փակում, միավորում են մեկ այլ թատրոնի, այսինքն մշակութային հաստատությունների դեմ քայլեր են արվում, որոնք դժգոհություն են առաջացնում արվեստագետների շրջանում։ Միտում տեսնո՞ւմ եք՝ հարված մշակույթին, ազգայինին։
Ռուբեն Ղազարյան-Այդ միտումը ես միանշանակ տեսնում եմ, հնարավոր չէ, չտեսնել։ Պատահական չէ, որ թիրախավորում են այն ամենը, ինչ մեզ հայ, հայ ազգ է դարձնում։ Սա մի մեծ շղթայի մասնիկներից մեկն է։ Օրինակ, նույն Կոնսերվատորիան, մշակույթը։
Ինչո՞ւ են դպրոցներից հանում մեր նահատակված զինվորիներին նվիրված «Փառքի անկյունները», հալածանքների է ենթարկվում մեր եկեղեցին։ Ինչո՞ւ են գրում պատմության սարսափելի դասագրքեր։ Այս ամենը պատահականություն չէ։ Մեր բոլոր սրբությունները թիրախ են դարձել։ Ինչո՞ւ են դա անում։ Եթե իսկապես կարողանան այդ ամենը կամաց-կամաց 1, 2, 3 սերնդի  գիտակցությունից, ենթագիտակցությունից ջնջեն, ապա  էլ չենք ունենա ազգ, պատմություն։
Մենք ունենք հիասքանչ հայոց լեզու, ֆանտաստիկ երաժշտություն, գրականություն, եթե այդ ամեն ինչը ջնջեն, ապա չկա հայություն, չկա ազգ, չկա պատմություն։
Այն հայերին, մարդկանց, որոնք կարծում եմ, որ եթե իրենք ամեն ինչից հրաժարվեն ինչն իրենց հայ է դարձնում, ամեն ինչ մերժեն, մոռանան հայ են ու կարծում են, որ այդ դեպքում թշնամին մեզ հանգիստ կթողնի, ասեմ՝ մեր թշնամին երբեք չի մոռանա, որ մենք հայ ենք, եթե շղթայի առաջինից վերջին մասնիկը մոռանանք, հրաժարվենք։ Մեր թշնամին դա չի մոռանա, երբեք հանգիստ չի թողնի։

Культура 17:42 14/03/2024 Армения
В Армении находится проживающий в Германии дирижер Рубен Казарян. Именно под его руководством сегодня пройдет концерт Государственного симфонического оркестра Армении – в рамках 15-го фестиваля армянского композиторского искусства.
Хотя Рубен Казарян и проживает в Германии уже более 30 лет, он всегда следит за происходящими в Армении событиями, в частности, за культурной жизнью.
Корреспондент Panorama.am побеседовала с Рубеном Казаряном о самой актуальной проблеме культурной жизни Армении последних дней – намерении перенести Ереванскую государственную консерваторию имени Комитаса в строящийся близ Еревана академический городок.
По его словам, намерение о переносе Консерватории можно охарактеризовать, по меньшей мере, как нелепость. «Конечно, перенос Консерватории в другое место – величайшая ошибка по отношению к культурной жизни Армении. Надеюсь, это намерение никогда не будет воплощено в жизнь.
Важно, что Консерватория расположена в самом центре города. Это не случайность: оперный театр, филармония, музыкальные школы взаимосвязаны... Консерватория – не отдельная планета, существующая сама по себе, в отрыве от остальных. Музыкальный мир Армении и Еревана – это единый организм», – сказал он.
«Некоторые любят сравнивать Армению с Европой, каждый день мы слышим о европейском курсе Армении. Но в той же самой Европе, которую сутки напролет ставят нам в пример, ни одна консерватория не находится за городом. С точностью до наоборот. Научно–образовательный кластер – совершенно другое, нельзя сравнивать», – подчеркнул дирижер.
На вопрос о том, видит ли он в свете происходящих в последнее время в сфере событий четкую тенденцию – по нанесению удара культуре, всему армянскому, дирижер ответил:
«Я определенно вижу такую тенденцию, ее невозможно не видеть. Не случайно они избирают мишенью все, что делает нас армянами, армянской нацией. Это часть большой цепочки.
Почему из школ убирают «Уголки боевой славы», посвященные нашим павшим воинам, проводится кампания против церкви? Почему пишут эти ужасные учебники истории? Все это не случайно. Все наши святыни стали мишенью. Почему они это делают? Если им действительно удастся стереть все это постепенно из сознания и подсознания 1-2-3 поколений, то у нас не будет нации, истории.
У нас замечательный армянский язык, фантастическая музыка, литература, если все это стереть, то не будет ни армянства, ни нации, ни истории», – указал он.