Քաղաքական 08:43 15/03/2024 Հայաստան
Ադրբեջանցիներն Արցախում ավերել են զոհված զինծառայողներին նվիրված հուշահամալիրը, անհետացրել է 13-րդ դ. արձանագիր խաչքարը
Ադրբեջանցիներն ավերել են Արցախի Ծար գյուղում գտնվող արցախյան ազատամարտում զոհված հայ զինծառայողներին նվիրված հուշահամալիրը, անհետացրել 1224 թ․ արձանագիր խաչքարը։ Այս մասին ահազանգում է ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային Ժառանգության Գիտահետազոտական Կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
«Համացանցում հայտնված լուսանկարները ցույց են տալիս, որ Արցախի Ծար գյուղի 13-րդ դարի նշանավոր խաչքարն այլևս իր տեղում չէ։ Մեր մշտադիտարկումները և որոնումները խաչքարի ֆիզիկական վիճակի վերաբերյալ անարդյունք մնացին։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի քաղաքականությունը հայկական պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ՝ ենթադրելի է, որ հայկական խաչքարագործության այս եզակի օրինակը ոչնչացված է»,- նշված է ՊՈԱԿ-ի ֆեյսբուքյան էջում։
Խաչքարային մշակույթը հայկական պատմամշակութային ժառանգության ինքնատիպ դրսևորումներից է, որի կերտման արվեստն ու խորհրդաբանությունը դեռևս 2010 թ․ արժևորվել և ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկ»-ում։

Политика 12:52 15/03/2024 Регион
Азербайджанцы разрушили расположенный в арцахском селе Цар мемориальный комплекс, исчез уникальный хачкар
Азербайджанцы разрушили расположенный в арцахском селе Цар мемориальный комплекс, посвященный армянским военнослужащим, павшим в ходе Арцахской освободительной борьбы. Исчез установленный там хачкар, датируемый 1224 г.. Об этом сообщил ГНКО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия» министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в Facebook.
В Сеть попали снимки, на которых видно, что знаменитого хачкара XIII века села Цар Арцаха больше нет на месте.
«Проведенный нами мониторинг и наши поиски относительно физического состояния хачкара не принесли результата. Учитывая политику Азербайджана в отношении армянского культурно-исторического наследия, можно предположить, что этот уникальный образец армянского искусства изготовления хачкаров уничтожен», – отмечается в сообщении ГНКО.
Хачкары (крест-камни) – это высеченные из камня стеллы, посередине высечен крест, символизирующий «древо жизни». В ноябре 2010 года искусство создания хачкаров с формулировкой «Символика и мастерство хачкаров, армянские каменные кресты» было внесено в репрезентативный список ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию человечества.