Իրավունք 10:13 18/03/2024 Հայաստան
Միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարումն անվերականգնելի վնաս կհասցնի Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին
Հայաստանի, Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպաններ Արման Թաթոյանը, Արտակ Բեգլարյանը, Գեղամ Ստեփանյանը, միջազգային ատյաններում Հայաստանի քաղաքացիների շահերը ներկայացնող փաստաբաններ Արա Ղազարյանը, Սիրանուշ Սահակյանը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ահազանգելով միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարումն անվերականգնելի վնաս կհասցնի Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին։
«ՀՀ բարձրագույն իշխանությունների հայտարարությունները միջազգային դատական ատյաններում և այլ կառույցներում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարվելու հնարավորության մասին հարուցում են խիստ մտահոգություններ. այդպիսի քայլերն անվերականգնելի վնաս կհասցնեն Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին։
Այդ առթիվ շեշտադրում ենք հետևյալը.
1. Իշխանության բարձրագույն մակարդակում արվող այդ հայտարարությունները բացարձակապես անթույլատրելի են:
2. Ադրբեջանի դեմ գանգատներն ունեն  Հայաստանի ու Արցախի հայերի, առհասարակ հայ ժողովրդի իրավունքների խախտումների համար միջազգային պատասխանատվություն ապահովելու ռազմավարական նպատակ: Դրանք անփոխարինելի միջոցներ են մեր հավաքական ու անհատական իրավունքների պաշտպանության և միջազգային արդարադատության համար:
3. Առանց միջազգային արդարադատության հնարավոր չէ հասնել կայուն ու տևական խաղաղության, ինչպես նաև կանխել ադրբեջանական նորանոր ոտնձգություններն արդեն ուղիղ կերպով Հայաստանի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթման ձևով ու այլ հանցանքներով:
4. Միջազգային ատյաններում առկա այդ գործընթացներն անհրաժեշտ քայլեր են նաև Արցախի ժողովրդի դեմ հանցագործությունների քննության և հավաքական իրավունքների պաշտպանության համար:
Դրանք կարևորագույն նշանակություն ունեն Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի, Արցախում հոգևոր-մշակութային ժառանգության, հանրային ու մասնավոր սեփականության պաշտպանության և վերադարձից հետո այնտեղ միջազգային պաշտպանության մեխանիզմների երաշխավորմամբ անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի ապահովման հարցում:
5. Ավելին, ներկայացված գանգատներով ու հայցերով Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառություն է ստանձնել միջազգային ատյաններում պաշտպանելու ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքով տուժածների իրավունքները, այդ թվում` բռնի տեղահանված արցախահայության գույքային և այլ իրավունքները:
Դրա արդյունքում մարդիկ զերծ են մնացել միջազգային դատական ատյաններ անհատական գանգատներ ներկայացնելուց, իսկ իրավական պաշտպանության միջազգային միջոցներից Հայաստանի հրաժարվելու և դրանք քաղաքական հարթություն տեղափոխելու դեպքում որևէ երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը կկատարի այդ պահանջները:
Հետևաբար, ՀՀ ներկայացրած հայցերից հրաժարվելն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է տուժածների իրավունքների պաշտպանության միջազգային այս կարևորագույն գործիքակազմերի գործադրման անհնարինությանը՝ ելնելով հենց այդ գործիքակազմերի ձևական պահանջներից:
6. Միջազգային ատյաններում ներկայացված են նաև բազմաթիվ անհատական գանգատներ միջպետական գանգատներից բացի, և դրանցից հրաժարվելու դեպքում անորոշ է լինելու անհատական գանգատների ճակատագիրը:
Այս դեպքում անհատական գանգատների ուժը կա´մ զգալիորեն կթուլանա, կա´մ միջազգային դատարանը դրանք կարող է պարզապես միացնել միջպետական գանգատներին, որոնցից երկիրը հրաժարվում է, և մերժել դրանք:
Ստացվելու է` Կառավարության անթույլատրելի քաղաքական որոշման պատճառով մարդիկ զրկվելու են իրենց իրավունքների միջազգային դատական պաշտպանությունից:
7. Միջազգային ատյաններում գանգատներն ու պահանջներն անփոխարինելի են Հայաստանի դիվանագիտության համար: Միջազգային պահանջներից հրաժարումն անդառնալի վնասներ կհասցնի ՀՀ-ին միջազգային ասպարեզում` խարխլելով դիվանագիտական դիմադրողականության հիմքերը:
8. Ադրբեջանական իշխանությունները տարիներ շարունակ հայերի դեմ վարել են խորքային ռասիզմի և ատելության քաղաքականություն` սկսած Հայաստանից ու Արցախից մինչև Սփյուռք:
Ադրբեջանը ոչ միայն երբևէ չի փորձել պաշտպանել որևէ հայի կամ անգամ կանխել որևէ հայի իրավունքի խախտում, այլ պետական մակարդակով, հաճախ «խաղաղության» շղարշի ներքո, խրախուսել ու ոգևորել է հային ցանկացած վնաս հասցնելը` սպանություններ, խոշտանգումներ, առևանգումներ, կամայական ազատազրկումներ ու գերեվարումներ, հոգեկան տառապանքներ և այլն:
9. Ավելին, ադրբեջանական գործող իշխանության ցեղասպանական քաղաքականությունը յուրաքանչյուր հանցանքից հետո մշտապես ավելի է խորացրել թշնամանքը և ստեղծել է նոր հանցանքների հիմքեր: Այդ կերպ առաջ են եկել ահագնացող սպառնալիքներ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի հավաքական գոյության դեմ առհասարակ:
10. Սրան գումարվում է այն, որ Հայաստանի իշխանությունն անընդհատ միակողմանիորեն բավարարում է ադրբեջանական պահանջները՝ սին հույսով, որ Ադրբեջանը կանգ կառնի, բայց դա այդպես էլ տեղի չի ունենում ու տեղի չի էլ ունենալու:
11. Ադրբեջանի իշխանությունը երբեք էլ խաղաղության իրական մտադրություններ չի ունեցել:  Նրանց միջազգային պահանջները Հայաստանի դեմ եղել են միայն արհեստական` զուտ հայելային` քայլ՝ արտաքին աշխարհին մոլորության մեջ գցելու, շղարշ ապահովելու և սեփական հանցանքները կոծկելու համար:
12. Միջազգային ատյաններ Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցերից Հայաստանի կառավարության հրաժարումն օրինականացնելու է ադրբեջանական ատելության քաղաքականությունն ու ծանր հանցանքները հայ ժողովրդի նկատմամբ, ծնելու է մեր իրավունքների նոր խախտումներ ու հանցանքներ:
13. Հաշվի առնելով վերը շարադրվածը` Հայաստանի իշխանություններից վճռականորեն պահանջում ենք զերծ մնալ միջազգային դատական ատյաններում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված միջպետական գանգատներից հրաժարվելու հայտարարություններից ու գործողություններից։
Ավելին, պահանջում ենք ներկայացնել միջազգային դատական նոր հայցեր բոլոր հնարավոր կոնվենցիաներով, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանման հանցագործության համար քրեական պատիժ կիրառելու պահանջով Միջազգային քրեական դատարանին դիմելու միջոցով»։

Право 14:12 18/03/2024 Армения
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян, экс-омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян, бывший омбудсмен Армении Арман Татоян, руководитель общественной организации «Центр международного и сравнительного права» Сирануш Саакян, основатель и руководитель юридической конторы «Ара Казарян», международный эксперт Ара Казарян выступили с совместным заявлением, подчеркнув: отказ Еревана от жалоб против Азербайджана в международных инстанциях нанесет непоправимый ущерб Республике Армения и армянскому народу.
«Серьезную тревогу вызывают заявления представителей высшего руководства РА о возможности отзыва жалоб Армении против Азербайджана в международных судебных инстанциях и других структурах. Подобные шаги нанесут непоправимый ущерб Республике Армения и армянскому народу
В этой связи подчеркиваем следующее:
1. Эти озвучиваемые высшим руководством Республики Армения заявления – абсолютно недопустимы.
2. Жалобы против Азербайджана имеют стратегическую цель – обеспечить международную ответственность за нарушения прав армян Армении и Арцаха и армянского народа в целом. Это незаменимые методы защиты наших коллективных и индивидуальных прав и международного правосудия.
3. Без международного правосудия невозможно достичь устойчивого и долгосрочного мира, а также предотвратить новые посягательства Азербайджана непосредственно против Республики Армения и ее народа в виде оккупации суверенных территорий Армении и других преступлений.
4. Эти процессы в международных инстанциях  также являются необходимыми шагами для расследования преступлений против народа Арцаха и защиты коллективных прав.
Они имеют важнейшее значение с точки зрения коллективного возвращения народа Арцаха, защиты духовно-культурного наследия, государственной и частной собственности в Арцахе, а также обеспечения безопасной и достойной жизни там после возвращения путем гарантирования механизмов международной защиты.
5. Более того, поданными жалобами и исками Республика Армения взяла на себя обязательство защищать в международных инстанциях права потерпевших  в результате азербайджанских преступлений, в том числе имущественные и другие права насильственно депортированных армян Арцаха.
В результате этого люди воздержались от подачи индивидуальных жалоб в международные суды, а в случае отказа Армении от международных средств правовой защиты и перевода их в политическую плоскость нет никакой гарантии, что Азербайджан выполнит эти требования.
Следовательно, отказ РА от поданных исков неизбежно приведет к невозможности задействования этих важных международных механизмов защиты прав потерпевших, исходя из формальных требований этого инструментария.
6. Помимо межгосударственных жалоб в международные суды также поданы многочисленные индивидуальные жалобы. Если жалобы будут отозваны, судьба индивидуальных жалоб станет неопределенной.
В этом случае сила индивидуальных жалоб либо существенно уменьшится, либо международный суд сможет просто объединить их с межгосударственными жалобами, от которых страна отказывается, и отклонить их.
Получится, что из-за недопустимого политического решения правительства  люди будут лишены международной судебной защиты своих прав.
7. Жалобы и требования в международных инстанциях незаменимы для дипломатии Армении. Отказ от международных требований нанесет непоправимый ущерб РА на международной арене, подорвав основы дипломатического сопротивления.
8. Власти Азербайджана годами проводили политику глубочайшего расизма и ненависти в отношении армян, начиная от Армении и Арцаха и заканчивая Диаспорой.
Азербайджан не только никогда не пытался защитить ни одного армянина или хотя бы предотвратить нарушение каких-либо прав армян, но и на государственном уровне, зачастую под завесой "мира", поощрял нанесение армянам любого вреда: убийства, пытки, похищения, произвольные аресты и пленение, душевные страдания и т. д., а также побуждал к этому.
9. Более того, геноцидальная политика властей Азербайджана после каждого преступления еще более углубляла вражду и подготавливала почву для новых преступлений. Таким образом, возникли растущие угрозы коллективному существованию Республики Армения и армянского народа в целом.
10. В довесок к этому, власти Армении всегда в одностороннем порядке удовлетворяют требования Азербайджана в тщетной надежде на то, что Азербайджан остановится, но этого не происходит и не произойдет.
11. У властей Азербайджана никогда не было реальных намерений по установлению мира. Их международные требования к Армении были всего лишь искусственным, чисто зеркальным шагом, направленным на введение внешнего мира в заблуждение, создание ширмы и сокрытие собственных преступлений.
12. Отказ правительства Армении от поданных против Азербайджана исков в международные суды узаконит политику азербайджанской ненависти и тяжкие преступления против армянского народа, породит новые нарушения прав и преступления.
13. С учетом вышеизложенного настоятельно требуем от властей РА воздержаться от заявлений и действий по отказу от межгосударственных жалоб против Азербайджана в международных судах.
Более того, требуем подать новые иски в международный суд по всем возможным конвенциям, в том числе путем обращения в Международный уголовный суд с требованием применить уголовное наказание за преступление насильственного перемещения народа Арцаха».