Քաղաքական 11:30 18/03/2024 Աշխարհում
Կոչ եմ անում Ադրբեջանին և Հայաստանին օգտվել տևական խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունից. Ստոլտենբերգ
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը մարտի 17-19-ը այցով Հարավային Կովկասում է։ Նա նախօրեին հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Բաքու այցն ամփոփել է X-ում արած գրառմամբ.
«Ուրախ էի Բաքվում հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Ադրբեջանը ՆԱՏՕ-ի երկարամյա գործընկերն է, և ես անհամբեր սպասում եմ գործընկերության հետագա ամրապնդմանը: Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը կարևոր են ավելի լայն անվտանգության համար։ Կոչ եմ անում Ադրբեջանին և Հայաստանին օգտվել տևական խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունից»։
Հիշեցնենք, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Բաքվից հետո կմեկնի Թբիլիսի: Նրան կընդունեն Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին և վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Մարտի 19-ին էլ Ստոլտենբերգը կժամանի Երևան՝ հանդիպելու ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հետ:

Politics 12:45 18/03/2024 World
NATO Secretary General Jens Stoltenberg met with President Ilham Aliyev of Azerbaijan as part of his regional tour on Sunday.
"Good to meet Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku. Azerbaijan is a long-standing NATO partner and I look forward to further strengthening the partnership," he wrote on X after the meeting.
"Peace and stability in the South Caucasus matters to security more broadly; I encourage Azerbaijan and Armenia to seize the opportunity for enduring peace," Stoltenberg added.
Today, the NATO chief will travel to Tbilisi for meetings with Georgia’s leaders. On Tuesday, Stoltenberg will meet with Armenia’s leadership in Yerevan.