Քաղաքական 11:30 18/03/2024 Աշխարհում
Կոչ եմ անում Ադրբեջանին և Հայաստանին օգտվել տևական խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունից. Ստոլտենբերգ
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը մարտի 17-19-ը այցով Հարավային Կովկասում է։ Նա նախօրեին հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Բաքու այցն ամփոփել է X-ում արած գրառմամբ.
«Ուրախ էի Բաքվում հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Ադրբեջանը ՆԱՏՕ-ի երկարամյա գործընկերն է, և ես անհամբեր սպասում եմ գործընկերության հետագա ամրապնդմանը: Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը կարևոր են ավելի լայն անվտանգության համար։ Կոչ եմ անում Ադրբեջանին և Հայաստանին օգտվել տևական խաղաղություն հաստատելու հնարավորությունից»։
Հիշեցնենք, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Բաքվից հետո կմեկնի Թբիլիսի: Նրան կընդունեն Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին և վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Մարտի 19-ին էլ Ստոլտենբերգը կժամանի Երևան՝ հանդիպելու ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հետ:

Политика 11:35 18/03/2024 В мире
Генсек НАТО Йенс Столтенберг по итогам визита в Баку призвал Азербайджан и Армению установить прочный мир. Об этом он заявил в социальной сети X.
«Приятно встретиться с президентом Азербайджана в Баку. Азербайджан является давним партнером НАТО, и я с нетерпением жду дальнейшего укрепления этого партнерства.
Мир и стабильность на Южном Кавказе важны для безопасности в более широком смысле. Я призываю Азербайджан и Армению воспользоваться возможностью для установления прочного мира», - написал он.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг прибыл в воскресенье с официальным визитом в Баку. Затем он отправится в Грузию, а 19 марта, - в Армению.