Քաղաքական 14:56 20/03/2024 Հայաստան
Հակամարտությունն Ուկրաինայում անդրադառնում է միջազգային անվտանգության վրա. ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան
«Հակամարտությունն Ուկրաինայում անդրադառնում է միջազգային անվտանգության վրա»,- «Հարավային Կովկաս. միտումներն ու հեռանկարները ուկրաինական պատերազմի համատեքստում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալահերը։
Դիվանագետը նշեց, որ  Մեծ Բրիտանիան պատասխանել է ուկրաինական հակամարտությանը՝ աջակցություն ցուցաբերելով Ուկրաինային թշնամու ներխուժմանը դիմակայելու համար։
«Անվտանգության խնդիրները դառնում են ավելի ու ավելի բարդ ժամանակի ընթացքում։ Մենք աջակցում ենք մեր գործընկերներին՝ անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով»,- ասաց Ջոն Գալահերը։
Դեսպանի խոսքով, աշխարհում ավելանում է հակամարտությունների թիվը, դրան ուղեկցում է աղքատությունը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մենք խթանում ենք ներառական երկխոսությունը տարբեր մեթոդներով։ Խաղաղության հասնելու համար պետք է ընդգծել քաղաքացիական հասարակության կարևորագույն դերը, որովհետև այն առաջինն է տուժում հակամարտությունից»,- ասաց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալահերը։

Politics 17:04 20/03/2024 Armenia
The war in Ukraine affects the international security, UK Ambassador to Armenia John Gallagher says.
Speaking at a roundtable discussion in Yerevan on Wednesday, the diplomat said the UK responded to the conflict by providing assistance to Ukraine to resist the Russian invasion.
"Security issues are becoming more and more complex over time. We are supporting our partners to increase the level of security," Gallagher said.
According to the ambassador, the number of conflicts in the world is increasing amid growing poverty.
"As for Armenia, we promote the inclusive dialogue with different methods. In order to achieve peace, the important role of civil society should be emphasized, because it is the first to be affected by the conflict," the UK diplomat added.