11:23 21/03/2024 Հայաստան
Բրյուսելում ապրիլի 5-ին տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվելու է Հայաստանի զարգացմանը նպաստող եռակողմ համագործակցության ուղիները։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Հարց. Պարոն Գրիգորյան, 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ի Գրանադայի Փաշինյան- Ֆոն դեր Լայեն համատեղ հայտարարության մեջ նշված էր, որ նախագահ Ֆոն դեր Լայենը վարչապետ Փաշինյանին տեղեկացրել է Հայաստանին աջակցելու համար ԵՄ-ԱՄՆ համատեղ միջոցառման նախապատրաստման մասին: Արդյո՞ք կա այդ միջոցառման կազմակերպման մասով որևէ առաջընթաց:
Պատասխան. Ոչ միայն առաջընթաց կա, այլ նաև միջոցառման օրն է նշանակված: Սույն թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել նախագահ Ֆոն դեր Լայեն-վարչապետ Փաշինյան-պետքարտուղար Բլինքեն համատեղ հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը: Միջոցառումը նաև նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը: Մոտակա շրջանում միջոցառման մասին ավելի մանրամասն խոսելու հնարավորություն կլինի:

Политика 11:49 21/03/2024 Армения
5 апреля в Брюсселе состоится встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена, в ходе встречи будут обсуждены пути трехстороннего сотрудничества, способствующего развитию Армении.
Об этом сообщил «Арменпресс» секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Вопрос: Г-ин Григорян, в совместном заявлении Никола Пашиняна и Урсулы фон дер Ляйен, сделанном в Гранаде 5 октября 2023 года, говорится, что председатель фон дер Ляйен проинформировала премьер-министра Пашиняна о подготовке общего мероприятия ЕС-США в поддержку Армении. Есть ли прогресс в организации этого мероприятия?
Ответ: Не только есть прогресс, но и назначена дата мероприятия. Встреча председателя фон дер Ляйен, премьер-министра Пашиняна и госсекретаря Блинкена запланирована на 5 апреля этого года в Брюсселе, на ней планируется обсудить пути трехстороннего сотрудничества, которое будут способствовать развитию Армении.
Мероприятие также направлено на повышение устойчивости Армении. В ближайшее время возможно будет поговорить об этом более подробно.