Քաղաքական 10:48 26/03/2024 Հայաստան
«Իմնեմնիմի» պոդքասթի համահեղինակ, քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանն ուղերձ է հղել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից, որը ներկայացել է antifake.am կայքում.
«Սիրելի ընկերներ, համախոհներ, մեզանով անհանգիստ հարգարժան մարդիկ,
Ինչպես և սպասվում էր, վախկոտ մանկուրտների իշխանությունը չդիմացավ գայթակղությանն ու մեզ՝ ինձ և Վազգեն Սաղաթելյանին, կալանավորեց։ Կալանավորեց մեդիա գործունեության համար` քաղաքացիական և քաղաքական դիրքորոշման, ազատ խոսքի համար, կալանավորեց կարծիք արտահայտելու և հանրային ճշմարտություն հանդիսացող բաներ ասելու համար։ Այս ամենը սպասելի էր, բայց որքան էլ սպասելի էր, միևնույնն է, սյուրռեալիստական ժանրից էր խոսքը լռեցնելու պատրվակ հանդիսացած հոդվածը՝ խմբակային խուլիգանություն՝ մարդկանց անդորրը խանգարելու պարտադիր բաղադրիչով։ Երկու քննիչ և մի դատախազ որոշել են, որ ժողովրդի դահճին իր իրական անունով կոչելը խանգարել է հանրության անդորրը։
Բնականաբար, թե՛ քննիչները, թե՛ դատախազը, թե՛ երկու դատավորները շատ լավ հասկացել են, որ թե՛ նիկոլն է մեր բնորոշածը, թե՛ քրեական հետապնդումը քաղաքական դրդապատճառներով է և իրավական աբսուրդի ժանրից է, բայց նրանք կատարել են նիկոլի թելադրածը, արել են այդ կեղտոտ գործն ու այսօր ես և Վազգենը գտնվում ենք «Արմավիր» ՔԿՀ-ում։
Ինչպես տեսնում եք, այս ողորմելի քայլով մեր ձայնը չի լռեցվել, մեր փոդքասթը՝ «Իմնեմնիմի»-ն, մեր ընկերների, համախոհների և մեր ուժեղ թիմի շնորհիվ շարունակվելու է և ամեն թողարկման ընթացքում մեր խոսքը հնչելու է «Իմնեմնիմի»-ի եթերում։ Սա, իհարկե, պարզ էր նաև գերագույն գլխավոր դավաճանին և իր աղետաբեր խմբակին:
Ազատ խոսքի համար մեզ «շառով տալը» և «բեսպրեդելով» ցուցադրական վրեժխնդրություն իրականացնելը նիկոլական ռեժիմի կողմից առնվազն երկու նպատակ է հետապնդել.
Վախեցնել և լռեցնել մնացածին՝ ցույց տալով մեր օրինակը. մարդկանց ավելի լայն զանգվածներին զերծ պահել հանուն սեփական գաղափարի և էկզիստենցիալ կարիքների պայքարից։
Մանրախնդիր վրեժ լուծել Վազգենից, ինձնից և մեր հարազատներից` մեր անազատությամբ նեղություններ պատճառելով, կոտրելու փորձ անելով, իսկ մեր ընկերներին և հարազատներին անհանգստություն ու հոգեկան տառապանքներ պատճառելով:
Իմ խորին համոզմամբ՝ առնվազն այս երկու նպատակն է հետապնդել կապիտուլյանտ սրիկան մեզ բանտարկելով:
Մեր խնդիրը հետևյալն է` խափանել նրա հիմնական նպատակադրումները։
Առաջին նպատակադրման մասին. եթե երկրորդ նպատակադրման պարագայում մեծ դերակատարում ունի մեր անձնական հատկանիշները՝ գիտակցաբար այս ճանապարհն ընտրելը և գիտակից հանրության բացահայտ աջակցությունը, ապա առաջին նպատակադրման պարագայում նիկոլական ռեժիմը հույսը դրել է մարդկային լայն զանգվածներին վախեցնելու վրա: Դա իրագործելի է, եթե հանրային գործիչների շրջանում գեթ մի փոքր հետքայլ նկատվի ռեժիմի կողմից վարվող քաղաքականությանը հակազդելու նարատիվներից կամ գործողություններից։ Նիկոլական ռեժիմն ու նիկոլիզմը առանձին հոդվածի թեմա են (վստահ եմ՝ դեռ ժամանակ կգտնեմ այս մասին գրելու), բայց այսօր արդեն անզեն աչքով տեսանելի է, որ ռեժիմի դեմ պայքարն իր բովանդակությամբ և ձևով անխուսափելիորեն այլ` նոր մակարդակի ջանքեր են պահանջում, քանի որ սրանք իրենց քաղաքական գոյությամբ այլևս սպառնալիք են մեր երկրի լինելիությանը։
Երկրորդ նպատակադրման մասով. մենք ու մեր մերձավորները պատրաստ ենք եղել նման զարգացման և բնականաբար պատկերացրել ենք, որ պայքարի որևէ փուլում հայտնվելու ենք բանտում, քանի որ թշնամական ռեժիմը ռեպրեսիաներից, շանտաժից ու ստից բացի այլ գործիքակազմ չունի սեփական իշխանությունը պահելու համար։ Այս համատեքստում վստահ եմ, որ մեր ընկերների և համակիրների հանրային աջակցությունն անցնող օրերին լուրջ դրական ազդեցություն է ունեցել, ինչի համար ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին։
Հ.Գ. 1. Տեղեկացա, որ շատերին զայրացրել են ինձ բերման ենթարկելու կադրերը։ Սիրելի ընկերներ, բնական է բոլորիդ զայրույթը և պակաս զայրացնող չէ այն ինձ համար, բայց մի սփոփիչ բան ասեմ ձեզ. այդ համազգեստավոր խուլիգանախմբի յուրաքանչյուր անդամ իր պահվածքի համար մոտ ապագայում պատժվելու է` պատժի անխուսափելիության փիլիսոփայության շրջանակներում։ Դա ես իրենց էլ եմ խոստացել և վստահ եմ՝ հեռու չէ օրը, երբ խոստումս կատարելու եմ:
Հ.Գ. 2. Մեր փոդքասթը շարունակվելու է. խնդրում եմ բոլորիդ և հատկապես մեր մշտական համակիրներին սովորականից ակտիվ լինել՝ կիսումներով, մեկնաբանություններով, աջակցություններով և տարածումներով։ Վստահ եմ՝ մի օր մենք նորից կբացենք փոդքասթը մեր տարբերվող «բարի երեկո»-ներով»:

Politics 11:00 01/04/2024 Armenia
Political prisoner Narek Samsonyan, a co-host of the Imnemnimi podcast, addressed the people from Armavir State Penitentiary. Below is his message published by AntiFake.am.
“Dear friends, like-minded fellow Armenians, decent people who are concerned about us.
As expected, the government of the cowardly Mankurts could not resist the temptation and arrested us, Vazgen Saghatelyan and me. Arrested for media activity - civil and political stance, free speech, arrested for expressing opinion and saying things that are public truth. All this was expected, but no matter how expected it was, the article brought forward as a flimsy pretext to silence us was from the surreal genre; group hooliganism with the obligatory component of disturbing people's peace. Two investigators and a prosecutor decided that calling the nation’s hangmen by his real name disturbed the peace of the public. Naturally, the investigators and the prosecutor together with the two judges clearly realized that Nicole is what we described, and that the criminal prosecution has political motives and is of a legal absurdity genre. Nevertheless, they did what Nicole dictated them to do. They did that dirty deed, as a result, Vazgen and I are in Armavir State Penitentiary today.
As you can see, our voice has not been silenced by this pathetic move. Our podcast, “Imnemnimi” will continue to air thanks to our friends, supporters and our powerful work team. During all upcoming episodes of “Imnemnimi” our voice will be heard even louder. This, of course, was also clear to the traitor-in-chief and his disastrous cohort.
The Nicole regime pursued at least two main goals by baseless accusations and lawlessly exacting demonstrative revenge on us for free speech:
1. To intimidate and silence the rest by showing our example; to keep the wider masses from fighting for the sake of their own ideas and existential needs.
2. To take a revenge on Vazgen and me together with our families in a pusillanimous way by depriving us from our freedom thus trying to break us. Causing discomfort and mental anguish to our friends and families.
It is my deepest belief, that by imprisoning us the scoundrel surrenderer tried to achieve at least these two goals.
Our task is as follows: to disrupt his plan.
If in the case of its second goal, our personal characteristics (consciously choosing this path) and explicit public support play a major role, in the case of its first goal, the Nicole regime hopes for intimidating vast masses. That would be feasible only if there is a slight step back from the narratives or actions to oppose the regime policies among public figures. The Nicole regime and Nicolism are subjects of a separate piece of writing (I’m sure I’ll have enough time to do it).
It is seen with the naked eye that the fight against the regime, in its essence and structure, inevitably requires a different, a new level of effort, because the political existence of Nicole administration poses a serious threat to the existence of our country.
Regarding the second goal, Vazgen and I together with our families were prepared for such a development and, of course, we clearly realized that we would end up in prison at some stage of the struggle against this destructive regime, as this hostile regime has no toolkit other than repressions, blackmail and lies as a means to remain on power. In this context, I am sure that the public support of our friends and supporters has had a major positive impact in the past few days, for which I thank everyone.
P.S 1 I learned many people were angered by the footage of my arrest. Dear friends, your acrimony is natural, and is no less annoying for me, but let me tell you something comforting; each and every member of that uniformed gang of hooligans will be punished for his behavior in the near future within the framework of the philosophy of inevitability of punishment. I promised them that too and I’m also sure that the day my promise would be fulfilled is not far away.
P.S. 2 Our Podcast will continue to air. I’m asking all of you, especially our regular supporters to be even more active than usual by subscribing, sharing, commenting, donating and supporting in other ways. I'm sure one day we'll kick off the Podcast again with our distinctive 'good evenings'.''