Իրավունք 16:10 26/03/2024 Հայաստան
Զեկույց. Ադրբեջանցիների կողմից հայերի գլխատումը նրանց ընտանիքի անդամներին հոգեկան տառապանք պատճառելու համատարած մեթոդ է
«Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոն» ՀԿ-ն, «Իրավունքների և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը, «Արբանէ» հիմնադրամը  և «Արցախի ժողովրդի շահերի ու իրավունքների պաշտպանության միություն» ՀԿ-ն  հրապարակել ենք համատեղ զեկույց`
«Ադրբեջանի կողմից Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի դեմ կոնվենցիայի խախտումները՝ հայերի նկատմամբ ռասսայական, էթնիկ խտրականության համատեքստում» խորագրով:
«Թաթոյան» հիմնադրամից հայտնում են՝ մարտի 18-ին զեկույցը ներկայացվել է ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեին՝ ի պատասխան Ադրբեջանի 5-րդ պարբերական զեկույցին, որը վերջինս նույնպես ներկայացրել է Կոմիտեին՝ ապրիլի 15-ից մայիսի 10-ը կայանալիք 79-րդ նստաշրջանի համար:
Զեկույցն անդրադառնում է 2016-2019 թվականների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից հայ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ կատարված խոշտանգումներին:
Այս զեկույցում քննարկված միջադեպերը բացահայտում են Ադրբեջանի կողմից որդեգրված գործելաոճի համակարգված օրինաչափությունը, որը հատուկ ուղղված է հայկական ազգային և էթնիկ ծագում ունեցող անձանց դեմ:
«Արձանագրված դեպքերը ցույց են տալիս, որ հայ զինվորների և քաղաքացիական անձանց գլխատումը հանդիսանում է ինչպես անմիջականորեն տուժած անձանց, այնպես էլ նրանց ընտանիքի անդամներին հոգեկան տառապանք պատճառելու համատարած մեթոդ:
Ավելին, սովորական դրույթներին չհետևելը և չհետաքննելը, ինչպես նաև խոշտանգումների հնարավոր մեղավորներին չպատժելը մեծացնում են անպատժելիության մակարդակը Ադրբեջանի ռազմական ուժերի և հասարակության շրջանում:
Բացի այդ՝ զեկույցում անդրադարձ կա Ադրբեջանում բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հանցագործներին ուղղված գովասանքին և պարգևատրումներին: Դա գործողություն է, որը խթանել է ատելությունը հայ քաղաքացիների նկատմամբ և երաշխավորել է խուսափելը քրեական պատասխանատվությունից»,-նշում են հիմնադրամից։

Право 17:55 26/03/2024 Армения
Общественная организация «Центр международного и сравнительного права», «Центр права и справедливости- фонд "Татоян"», фонд «Арбане» и общественная организация «Союз защиты интересов и прав народа Арцаха» опубликовали совместный доклад под заголовком «Нарушения Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания со стороны Азербайджана в контексте расовой и этнической дискриминации в отношении армян».
Как сообщили в Фонде «Татоян», доклад был представлен Комитету ООН против пыток 18 марта в ответ на 5-й периодический доклад Азербайджана, который последний также представил Комитету для 79-й сессии, которая пройдет с 15 апреля по 10 мая.
В докладе говорится о пытках, совершенных Азербайджаном в отношении армянских военнослужащих и гражданских лиц в течение 2016-2019 годов.
Рассмотренные в этом докладе инциденты раскрывают систематическую закономерность взятой на вооружение Азербайджаном практики, которая специально направлена против лиц армянской национальности и этнических армян.
«Зафиксированные случаи демонстрируют, что обезглавливание армянских солдат и мирных жителей является повсеместно распространенным методом причинения душевных страданий как непосредственно потерпевшим, так и членам их семей.
Более того, несоблюдение и нерасследование обычных положений, а также ненаказание возможных виновников пыток повышают уровень безнаказанности среди азербайджанских ВС и общества.
Кроме того, в докладе говорится о наградах и почестях, оказываемых преступникам со стороны высокопоставленных чиновников Азербайджана.
Эти действия стимулируют ненависть к армянским гражданам и гарантируют уход от уголовной ответственности», – отметили в фонде.