Քաղաքական 10:08 27/03/2024 Հայաստան
Քաղբանտարկյալ Վազգեն Սաղաթելյանը նամակ է հրապարակել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից, որն ամբողջությամբ ներկայացված է AntiFake.am կայքում.
«Հեռավոր 2019թ.-ին Նիկոլ Փաշինյանը, հանգստացնելով իր կողմից ապագայում խաբված համակիրներին, ուղիղ եթերում ժպտալով ասում էր. «Ժողովուրդ ջան, ինչու՞ եք նեղվում, որ ինձ հայհոյում են, մի նեղվեք, որ ինձ հայհոյում են, մի նեղվեք, թողեք հայհոյեն, ինձ համար ամենակարևորն էն ա, որ էդ հայհոյանքը չստանա դրական արձագանք հասարակության մեջ, քանի որ եթե ստանա, դա կնշանակի, որ մենք մի բան սխալ ենք անում, մտածելու բան ունենք»։
Պատերազմից ու ամոթալի կապիտուլյացիայից հետո, երբ վրա եկավ հասարակության արդար ցասումը, նույն Նիկոլը որոշեց քրեականացնել իշխանության հանդեպ վիրավորանքը՝ տխրահռչակ137.1 հոդվածի տեսքով։ Սա խղճուկ փորձ էր իրականությունից փախչելու. հարյուրավոր քրեական գործեր (միայն այս հոդվածով ունեի 6-ը), որոնք սակայն չտվեցին ցանկալի արդյունք և փնթի բռնապետիկը ստիպված սկսեց փակել իր՝ ժամանակին սիրելի ֆեյսբուքի մեկնաբանությունները, փողոցում էլ շրջել տասնյակ թիկնապահներով։ Հետագայում կեղծ «ժողովրդավարության բաստիոն» խաղալու նպատակով գերագույն գլխավոր փնթին ապաքրեականացրեց վիրավորանքը, բայց դե ճիշտը շարունակում է ցավեցնել, հատկապես, երբ այն ամեն օր ճպացնում են դեմքիդ՝ լինի դա փողոցում, ֆեյսբուքում, թե քո նոր ապաստան դարձած TikTok-ում։ Սա է պատճառը, որ կապիտուլյանտը որոշեց վերադառնալ 2021թ.-ին որդեգրած «ամեն գնով լռեցնելու» մարտավարությանը։
Իմ ու Նարեկ Սամսոնյանի հեղինակային «Իմնեմնիմի» փոդքասթի հանդեպ կիրառվեց ծիծաղելի հոդված՝ խուլիգանություն։ Իբր, փոդքասթի շրջանակներում Նիկոլին կոչելով իրեն արժանի բառերով՝ մենք «մարդկանց անդորրը խանգարել ենք»: Բիրտ անհամաչափ ու անտեղի ուժով բերման ենթարկելու ու կալանավորելու էժան քայլեր, որոնք ի ցույց են դնում կառավարության գլխի բացահայտ վախերը։ Ճղճիմ փորձ` լռեցնելու մեզ, իզոլացնելու հանրային դաշտից։
Շտապում եմ քեզ հիասթափեցնել, վախկոտ փնթի արարած, ես չեմ վախեցել քեզնից 2018թ.-ին, չեմ վախեցել 2021թ.-ին, էլ ուր մնաց հիմա վախենայի, երբ դու ինքդ վախենում ես սեփական շողքից։
Սա ես գրում եմ Արմավիրի քրեակատարողական հիմնարկից, որտեղ, ի դեպ, քեզ շատ սպասում են։ Վաղը, երբ դու կհայտնվես այստեղ, անպայման գալու եմ մոտդ տեսակցության, նայեմ աչքերիդ մեջ ու ժպտալով ասեմ. «Հը, ո՞նց ես, այ փնթի ***»։
Հ.Գ. Սիրելի հարազատներ, ընկերներ, համախոհներ,
Ցանկանում եմ հայտնել, որ նույնիսկ անազատության մեջ ես (նաև Նարեկն ու բոլոր քաղբանտարկյալները) օգտագործելու եմ բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի ասելիքս հասցնեմ մեր լսարանին ու հանրությանը։ Ավելին՝ մեր ընկերներն արդեն իսկ հոգ են տարել, որ «Իմնեմնիմին» չընդհատվի ու բնականոն շարունակի աշխատանքը։
Ուզում եմ, որ վստահ լինեք՝ մենք չենք կոտրվել, մենք չենք վախեցել, մենք կլինենք կապի մեջ՝ որոշ տեխնիկական դժվարություններով, բայց կապի մեջ կլինենք։

Politics 13:36 27/03/2024 Armenia
Political prisoner Vazgen Saghatelyan has blasted Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his regime for efforts to silence their critics in a letter from the Armavir Penitentiary. Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan, opposition activists who co-host the Imnemnimi podcast, were arrested on charges of “hooliganism” in Yerevan last week and were given two-month pretrial detention.
The letter below was published by AntiFake on Wednesday.
"Back in 2019, Nikol Pashinyan, reassuring his supporters whom he would deceive in the future, said on live TV putting a smile on his face: “Why are you getting upset about the foul language used against me? You shouldn't. Let them continue to swear, the most important thing for me is that these swear words against me do not receive a positive response in society, because it will mean that we are doing something wrong, that we have something to think about.”
And when the war and disgraceful capitulation righteously triggered public outrage, Nikol decided to criminalize slur language against government officials under infamous Article 137.1 of the Criminal Code. It’s a pathetic attempt to escape from reality: hundreds of criminal cases (I faced 6 cases under this article alone), however, failed to deliver the desired results and the scruffy despot had to turn off comments on his Facebook posts and walk along the streets accompanied by dozens of bodyguards.
Later, in order to play up the fake "bastion of democracy", the supreme slob decriminalized insults, but the truth still hurts, especially when it is thrown in your face every day, whether in the streets, on Facebook or in TikTok, which has become your new refuge. This is the reason why the capitulator has decided to return to the tactic of “silencing people at all costs” he adopted in 2021.
A ridiculous article about “hooliganism” was used against me and Narek Samsonyan concerning the Imnemnimi podcast. Allegedly, by using the language against Nikol that he deserves, we "disturbed people's peace." The cheap steps to use brutal and unnecessary force to detain us demonstrate that the head of government is frightened. It’s a pathetic attempt to silence and isolate us.
I have to disappoint you, coward slob: I was not afraid of you in 2018, I was not afraid of you in 2021, and now that you are afraid of your own shadow, I will certainly not be afraid of you.
I am writing this letter from the Armavir prison, which is looking forward to welcoming you. Some day in the future, when you end up here, I will definitely visit you, look you in the eye and ask you with a smile: "Well, how are you, scruffy ***?”