Քաղաքական 12:30 28/03/2024 Տարածաշրջան
«Մարդասիրական օգնության շրջանակներում  տեղահանված անձանց կառավարության կողմից առաջարկվում է տրամադրել մթերք և դեղեր»,-կառավարության նիստում հայտնեց ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը։
Նա զեկուցեց «Հայաuտանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մաuին» oրենքում վերաբաշխում, Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության 2023 թվականի դեկտեմբերի 28-ի N 2323-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և Գազայի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությանը և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությանը գումար հատկացնելու մասին նախագիծը։
Փոխնախարարի խոսքով, այդ նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից ՆԳՆ-ին հատկացվելու է շուրջ 19 մլն դրամ, որի շրջանակներում կտրամադրվի պահածոյացված մթերք, չոր սնունդ և դեղեր՝ բժշկական լուծույթներ և հակաբիոտիկներ։
«Ընդհանուր առմամբ մարդասիրական օգնությունը կազմում է 29.94 տոննա»,- ասաց փոխնախարարը։
Նա նշեց, որ բեռը տեղափոխելու է ՊՆ-ն և առաջարկեց գումար հատկացնել դրա համար։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հիշեցրեց, որ հումանիտար օգնության ուղարկման մասին հայտարարել է Եգիպտոս կատարած այցի ժամանակ, որտեղ էլ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել բեռը Եգիպտոսի միջոցով Գազայի շրջան հասցնելու վերաբերյալ։

Политика 14:30 28/03/2024 Армения
Армения отправит гуманитарную помощь – продовольствие и медикаменты – в сектор Газа. Соответствующий проект решения правительства на заседании кабмина 28 марта представила заместитель министра внутренних дел Арпине Саркисян.
Решением правительства, из резервного фонда будет выделено 19 млн драмов на оказание гумпомощи находящимся в тяжелейшем социально-экономическом положении 1,5 млн палестинским перемещенным лицам в городе Рафах, расположенном на границе Газы с Египтом.
«С этой целью из резервного фонда правительства МВД будет выделено около 19 млн драмов для закупки продуктов питания, лекарств, в том числе медицинских растворов и антибиотиков. Всего гуманитарная помощь составит 29,94 тонны. Поскольку передачу гуманитарной помощи осуществит министерство обороны, предлагается  перечислить соответствующие средства министерству обороны», – сказала Саркисян.
Никол Пашинян в свою очередь напомнил, что о намерении Армении отправить гуманитарную помощь в сектор Газа он заявил во время своего официального визита в Египет. «Были логистические проблемы, для доставки гуманитарной помощи жителям Газы нам нужна была и поддержка египетского правительства. В ходе визита мы достигли такой договоренности», – сообщил Пашинян.