Քաղաքական 09:40 01/04/2024 Հայաստան
«Եվս 2 պատկերավոր քարտեզ, որոնք ցույց են տալիս, թե ի՞նչ է սպասվում Տավուշի մարզի բնակավայրերին և հանրապետական, միջպետական նշանակության ենթակառուցվածքներին` 4+4 տարբերակով (Ադրբեջանի հետ սահմանագիծ ունեցող 4 գյուղերն առաջին փուլով և, այսպես կոչված, 4 անկլավները 2-րդ փուլով) հանձնելու դեպքում:
Առաջին քարտեզում Ադրբեջանի հռչակած Սոֆուլու և Բարխուդարլու բնակավայրերն են, որոնք ըստ ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի մեր համայնքների մաս են կազմում և հատում են (փակում) Իջևանից դեպի Ազատամուտ-Կայան-Վազաշեն-Բերդ գնացող ճանապարհը:
Այլընտրանքային համարվող Ճամբարակ-Բերդ ճանապարհը չնայած հիմնանորոգվում է, սակայն ռելիեֆի, կլիմայի առումով խնդրահարույց է, իսկ դրա մի քանի հատվածները շատ մոտ են առաջնագծին և տարբեր ժամանակներում Ադրբեջանը ճանապարհի որոշ հատվածներ կրակի տակ է առել:
Ի դեպ, Սոֆուլուն ու Բարխուդարլուն շատ մոտ են գտնվում Իջևանից դեպի Աչաջուր, Սևքար ու այնտեղից Ոսկեպար, Բաղանիս և Նոյեմբերյան գնացող ճանապարհին:
Երկրորդ քարտեզում, բաց կանաչ գույնով փորձել եմ ցույց տալ, այսպես կոչված, «սեռի զոնաները», որոնք կձևավորվեն 8 գյուղերի հանձնումից:
Ինչպես երևում է քարտեզից, այս գյուղերի հանձնումն ունի ուղղակի և անուղղակի ծանր հետևանքներ, որի պայմաններում մեծ թվով գյուղեր հայտնվում են մեկուսացման, կիսամեկուսացման մեջ (հանրապետական, մարզային լոգիստիկ ուղիներից դուրս) և որ այստեղ ամենավտանգավորն է` անվտանգության առումով խիստ խոցելի են դառնում:
Այն, ինչի մասին ասում եմ` որոշակի համեմատության մեջ արտահայտված է Սյունիքի մարզում` հատկապես Գորիսից Կապան հատվածում:
Այս իրավիճակն առաջացավ 2020 թվականի դեկտեմբերից հետո, երբ իշխանությունը հանձնեց Գորիսից Կապան ճանապարհատվածի տարբեր կտորներ` Որոտան և Շուռնուխ գյուղերի հարակից թևերում, իսկ այդ տարածքներում գտնվող բնակավայրերի կյանքը, այդ թվում` Գորիս և Կապան քաղաքի, շրջադարձային փոփոխության ենթարկվեց»:

Политика 13:00 01/04/2024 Армения
Секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook опубликовал карты и написал:
«Еще 2 наглядные карты, которые показывают, какая судьба ждет населенные пункты Тавушской области и инфраструктуры республиканского, межгосударственного значения при сдаче Баку территорий по формуле 4+4 (4 граничащих с Азербайджаном села – на первом этапе, 4 так называемых анклава – на втором).
На первой карте – провозглашенные Азербайджаном Софулу и Бархударлу, которые, согласно закону «Об административно-территориальном делении Республики Армения», составляют часть наших общин и пересекают (закрывают) дорогу, ведущую от Иджевана в Азатамут – Каян – Вазашен – Берд.
Хотя считающаяся альтернативной дорога Чамбарак – Берд ремонтируется, тем не менее, она проблематична с точки зрения рельефа и климата, а некоторые ее участки расположены очень близко к передовой, и в разные времена Азербайджан обстреливал некоторые ее участки.
Кстати, Софулу и Бархударлу находятся совсем рядом с дорогой, ведущей из Иджевана в Ачаджур, Севкар и оттуда – в Воскепар, Баганис и Ноемберян.
На второй карте светло-зеленым цветом я попытался показать так называемые «серые зоны», которые образуются в результате сдачи 8 сел.
Как видно из карты, сдача этих сел создает прямые и косвенные тяжелые последствия, при которых большое количество сел окажется в изоляции, полуизоляции (вне республиканских, областных логистических маршрутов), и, что самое опасное, – они становятся крайне уязвимыми в плане безопасности.
То, о чем я говорю, в определенном сравнении выражено в Сюникской области, особенно на участке Горис-Капан.
Эта ситуация возникла после декабря 2020 года, когда власти сдали различные участки дороги Горис-Капан, прилегающие к селам Воротан и Шурнух, и жизнь в населенных пунктов на этих территориях, в том числе городов Горис и Капан, кардинально изменилась».