Քաղաքական 10:36 02/04/2024 Հայաստան
Այն սխրագործություններն ու վճռական գործողությունները, որոնք իրականացրեցին մեր զինծառայողները, այսօր էլ ակտուալ է, որովհետև Ադրբեջանը «մռութին ուտելով» հստակ հասկացավ, որ Արցախի ու Հայաստանի դեմ որևէ պատերազմ կամ գործողություն «հեշտ զբոսանք» չի լինելու:
Ապրիլի 2-5-ը ժամանակահատվածում Պաշտպանության բանակն ունեցավ 75 զոհ, նահատակներ, որոնց առաքելությունը մեկն էր` ամեն գնով պաշտպանել հայրենիքը և նրանք նույնիսկ կյանքի գնով արեցին:
Ադրբեջանի այդ ժամանակվա կորուստների մասին շատ խոսվեց` 700-800-ի կարգի էր, այլ աղբյուրներ մինչև 1000 էին նշում:
Այդ ժամանակ բանակը, հասարակությունը գիտեին` կա պետություն, որը ոչ միայն պատասխանատու էր իր զինծառայողի ցանկացած քայլի համար, այլ իր ողջ ներուժը դնելու էր հայրենիքի պաշտպանության համար:
Այսօր էլ մեր կողքին ապրում են մարդիկ, ովքեր այս տարիների ընթացքում թշնամուն ճնշման մեծ թվով մարտական առաջադրանքների են մասնակցել` դիվերսիոն գործողություններից մինչև 44-օրյա պատերազմ:
Այդ ամենն արվել է պատվով, ցավոք, որոշ դեպքերում անձնազոհության միջոցով:
Այսօրվա օրը 2 կարևոր խորհուրդ ունի` հայը ցանկացած գնով կարող է իրեն պաշտպանել, երկրորդ, այն երկիրը` այս դեպքում հասկանալ իշխանությունը, որն իր զավակների բարձր առաքելությունը համարում է «հանուն ոչնչի»` իր ազգի համար հեռանկար չի կարող ապահովել:
Հավերժ փառք և խոնարհում վերջին 3 տասնամյակներում հանուն Հայրենիքի` Հայաստանի ու Արցախի ազատագրման և պաշտպանության համար նահատակվածներին և մեծագույն հարգանք նրանց ընտանիքներին:
ՀԳ. Լուսանկարում ապրիլյան գործողությունների առաջին օրը` Արցախի հարավային ուղղությամբ գրոհած ադրբեջանական ուղղաթիռն է կամ այն ինչ մնացել է դրանից, որը խոցվել է մարտական դիրքի անձնակազմի ուժերով` նռնականետով»։

Политика 13:10 02/04/2024 Армения
С момента начала боевых действий в апреле 2016 года прошло 8 лет, напомнил секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Совершенные нашими военнослужащими тогда подвиги и решительные действия актуальны и сегодня, ибо Азербайджан, "получив по морде", четко понял, что любая война или любые действия против Арцаха и Армении – далеко не "легкая прогулка".
В период со 2 по 5 апреля потери Армии обороны Арцаха составили 75 человек, у павших была одна миссия – любой ценой защитить Родину. И они сделали это даже ценой собственной жизни.
О тогдашних потерях Азербайджана говорилось много: порядка 700-800, согласно некоторым источникам – до 1000 человек.
В апреле 2016 года армия и общество знали – существует государство, которое не только несет ответственность за любой шаг своих военнослужащих, но и задействует весь свой потенциал во имя защиты Родины», – отметил Тигран Абрамян.
«И сегодня рядом с нами живут люди, которые на протяжении минувших с 2016 года лет участвовали во многих боевых операциях по подавлению врага – от диверсионных до 44-дневной войны.
Все это делалось с честью и, к сожалению, в многих случаях также путем самопожертвования.
Сегодняшний день несет в себе два важных посыла. Первый: армяне могут защитить себя любой ценой. Второй: та страна (в данном случае понимать как власти), которая великую миссию своих сыновей считает совершенной «во имя ничего», не может обеспечить перспектив для своего народа», – отметил депутат.
Низкий поклон и вечная слава всем павшим во имя освобождения и защиты Родины – Армении и Арцаха. Величайшее уважение их семьям.
P.S. На фото первый день апрельских боевых действий. Атаковавший на южном направлении Арцаха азербайджанский вертолет, а точнее – то, что от него осталось. Вертолет был сбит личным составом боевой позиции из гранатомета», – резюмировал Тигран Абрамян.