Քաղաքական 12:27 09/04/2024 Հայաստան
Փոխվարչապետի գրասենյակի հայտարարությունն արձանագրում է, որ իրենց քաղաքական ղեկավարը սուտ է խոսել. Աբրահամյան
«Բավականաին ուշագրավ է փոխվարչապետի գրասենյակի հայտարարությունը, որովհետև մինչ այդ Նիկոլ Փաշինյանից սկսած մինչև  իշխանական այլ գործիչներ պնդում էին, որ իրականության մեջ սկսվել է սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացը»,-Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 3-ին  փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից տեղեկացրել էին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի  հանձնաժողովները մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ սահմանազատումը Տավուշի մարզից սկսելու վերաբերյալ որևէ կայացված որոշում կամ ձեռք բերված համաձայնություն չունեն:
«Փոխվարչապետի գրասենյակի  հայտարարությունն արձանագրում է, որ իրենց քաղաքական  ղեկավարը, ըստ էության, սուտ է խոսել, երբ որ մարդկանց հետ հանդիպել է ու ասել, որ այս գործընթացը  սկսվել է ու որոշվել է Տավուշի մարզից է լինելու։ Արձանագրվել է նաև, որ իրականության մեջ Ադրբեջանի հետ չկա այս գործընթացն առաջ մղելու պայմանավորվածություն»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նշեց, որ դելիմիտացիայի գործընթաց սկսելու համար պետք է լինի փոխհամաձայնեցված իրավական փաստաթղթային բազա, այդ թվում համապատասխան քարտեզներ, որոնց հիման վրա իրականացվի այս գործընթացը։
«Եթե այդ համաձայնությունը գոյություն չունի,  սահմանների դեմարկացիա և դելիմիտացիա  չի կարող լինել։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ իշխանությունն այս  իրականության մեջ գնում է  ոչ թե դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի  գործընթացի,  այլ գնում է միակողմանի զիջումների,  ուղղակի փորձում է  քողարկել իրական գործընթացը,  ինչը տեղի է ունենում մեզ հետ»,- ասաց Տ.Աբրահամյանը։

Политика 15:55 09/04/2024 Армения
Тигран Абрамян: Заявление офиса вице-премьера Армении констатирует, что их политический руководитель, по сути, солгал
«Весьма примечательно заявление офиса вице-премьера Армении, поскольку до этого Никол Пашинян и другие представители власти утверждали, что в действительности начался процесс  делимитации и демаркации границы с Азербайджаном», – заявил на брифинге в парламенте секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
Напомним, в офисе вице-премьера Армении Мгера Григоряна 3 апреля сообщили: комиссии Армении и Азербайджана не приняли никаких решений и не достигли договоренностей по ряду вопросов, в том числе о начале процесса делимитации с Тавушской области.
«Заявление офиса вице-премьера констатирует, что их политический руководитель, по сути, солгал, когда встречался с людьми и говорил, что этот процесс начался и решено, что он будет начат с Тавушской области. Также зафиксировано, что на самом деле нет никакой договоренности с Азербайджаном о продвижении этого процесса», – обратил внимание оппозиционный депутат.
Он отметил, что для начала процесса делимитации границы необходима взаимосогласованная правовая документальная база, в том числе соответствующие карты, на основе которых и будет осуществляться этот процесс.
«Если согласия не достигнуто, демаркации и делимитации границы быть не может. Это еще раз показало, что в сложившейся ситуации действующая в Армении власть идет не на демаркацию и делимитацию, а на односторонние уступки, она просто пытается замаскировать реальный процесс, который с нами происходит», – заявил Т.Абрамян.