Ռազմական փորձագետ. Այս իրավիճակում «ուռա»-ն «կեցցե»-ով փոխարինելը լավ բանի մասին չի վկայում
Զինված ուժերում բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնք առաջնահերթ լուծման կարիք ունեն, այդ համատեքստում «ուռա» արձագանքը «կեցցե»-ով փոխարինելը, մեղմ ասած, լավ բանի մասին չի վկայում։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, ռազմական փորձագետ Վիտալի Մանգասարյանը՝ արձագանքելով ՊՆ-ի կողմից հաստատած տեղեկատվությանը։
Ըստ այդմ, նոր կանոնադրությամբ նախատեսվում է «ուռա»-ն փոխարինել «կեցցե» այն իրավիճակներում, երբ հրամանատարը շնորհավորում է անձնակազմին։
Փորձագետի տեղեկություններով, արդեն մի քանի ամիս ԶՈւ-ում հենց այսպես են ողջունում իրար, սակայն հստակ չի կարող ասել, թե փոփոխությունն ի՞նչ խնդիր է լուծում, ո՞րն է դրա նպատակը, դրա տրամաբանական հիմնավորում էլ գերատեսչությունների կողմից չի լսել։
«Հիմա մենք բարդ խնդիրներ ունենք բանակում, որոնք պետք է լուծում ստանան։ Երբ դրանք լուծելու փոխարեն նման խնդիրներն են առաջին պլան բերվում, լավ բանի մասին չի վկայում։ Այս ամենի անունը դնել բարեփոխում, ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում»,-ասաց նա։
Արցախյան երրորդ պատերազմից, 2022-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակումից, 2023-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա հարձակման ու դրա հետևանքով Արցախում էթնիկ զտումների իրականացումից հետո շատ փորձագետներ բարձրաձայնում են, կարևորում զինված ուժերում բարեփոխումների իրականացման, սպառազինության անհրաժեշտությունը։
Վ. Մանգասարյանի խոսքով, վերջին տարիների հիմնական պրովլեմն այն է, որ խնդիրները՝ ըստ առաջնահերթության դասակարգումը սխալ է կատարվում։
«Երբ մենք խնդիրներն ըստ առաջնահերթությունների դասավորեինք ու փորձեինք սկզբից լուծել ամենակարևոր խնդիրները, նոր մտածեինք մյուսների մասին, ապա այսօր իրավիճակն այլ կլիներ։ Իրականում բարդ խնդիրները ներկա պահին շատ են։ Դրանք լուծելը պետության, համապատասխան կառույցների գործն է, ոչ թե փորձագիտական կամ լրագրողական կամ հասարակության այլ շրջանակների։ Կոմպետետ մարդիկ պետք է այդ գործով զբաղվեն, մեր հիմնական խնդիրն այստեղ է։ Այդ խնդրի հետևանքով այսօր ունենում ենք «կեցցե»-ի տարօրինակ փոփոխության տրամաբանությամբ գործողություններ։ Իսկ թե ի՞նչ պետք է անել, դա չափազանց բարդ խնդիր է։ Բայց այս իրավիճակի համար ես առաջարկում եմ, եթե չեն կարողանում հասկանալ, ինչ պետք է անել, ապա պետք է առաջնորդվեն՝ ինչ չպետք է անել սկզբունքով։ Մեր իշխանությունների հայտարարությունների գերակշիռ մասը մեզ ուժեղացնելու փոխարեն թուլացնում է։ Եթե կան խնդիրներ, որոնք օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չենք կարողանում լուծել, ապա գոնե չպետք է անեն հայտարարություններ, որոնք կվնասեն հենց մեզ»,-ասաց նա։

Политика 17:04 09/04/2024 Армения
Виталий Мангасарян: В этой ситуации замена «Ура!» в армянской армии на «Кецце!» ни о чем хорошем не свидетельствует
В Вооруженных силах есть множество проблем, которые нуждаются в решении в приоритетном порядке: и в данном контексте замена торжественного восклицания «Ура!» в армянской армии  на «Кецце!» (переводится как «Да здравствует!» – Ред.), мягко говоря, ни о чем хорошем не свидетельствует. Такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am выразил руководитель аналитического центра «Энакет» (Точка опоры), военный эксперт Виталий Мангасарян, коснувшись подтвержденной министерством обороны Армении информации.
В частности, в новом уставе предусмотрено заменить торжественное восклицание «Ура!» на «Да здравствует!» в ситуациях, когда командир поздравляет личный состав.
По сведениям эксперта, вот уже несколько месяцев именно так приветствуют друг друга в ВС, но он затруднился точно сказать, какую проблему решает данная замена, какова ее цель, не услышал никаких логических обоснований и со стороны ведомств.
«Сейчас у нас есть сложные проблемы в армии, которые необходимо решить. Когда вместо их решения на первый план выдвигаются такие вопросы, это не сулит ничего хорошего. Назвать все это реформой – не укладывается ни в какую логику», – сказал он.
После третьей Арцахской войны, нападения Азербайджана на Армению в 2022 году, нападения Азербайджана на Арцах в 2023 году и последовавших за этим этнических чисток в Арцахе многие эксперты подчеркивают необходимость реформ в вооруженных силах и вооружения.
По словам Мангасаряна, главная проблема последних лет заключается в том, что классификация проблем – по их приоритетности – осуществляется неправильно.
«Если бы мы расставили приоритеты и попытались решить сперва самые важные проблемы, только потом думали об остальных, то сегодня ситуация была бы иной. На самом деле, сейчас сложных проблем много. Их решение – задача государства, соответствующих структур, а не экспертных, журналистских или иных кругов общества. Этим вопросом должны заниматься компетентные люди, вот где наша главная проблема. Именно поэтому сегодня мы сталкиваемся со странными действиями – в логике замены восклицания «Ура!» на «Кецце!».
А что делать – это чрезвычайно трудная проблема. Но в сложившейся ситуации я предлагаю следующее: если они не могут понять, что нужно делать, то им следует руководствоваться принципом, чего делать не нужно. Подавляющее большинство заявлений властей Армении нас ослабляют, вместо усиления наших позиций. Если есть проблемы, которые мы не можем решить по объективным или субъективным причинам, то, по крайней мере, власти не должны делать заявлений, которые нанесут нам вред», – сказал он.