Քաղաքական 11:01 09/04/2024 Հայաստան
Ռուսաստանը չի թողնում մեր կաթնամթերքը գնա իրենց մոտ, բայց իրենց կաթնամթերքը գալիս է Հայաստան. Սիսակ Գաբրիելյան
«Ռուսաստանը չի թողնում մեր կաթնամթերքը գնա իրենց մոտ, բայց իրենց կաթնամթերքը գալիս է մեր մոտ։ Այս նախագծով այդ խնդիրը կլուծվի՞, թե մեր հայ արտադրողների համար իրենց շուկան կշարունակի փակ մնալ, իսկ իրենց  ապրանքը անխոչընդոտ մեր խանութներում կվաճառվի»,-խորհրդարանում հայտնեց ՔՊ-ական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ դիմելով Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանին։
Փոխնախարարը զեկուցեց «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը։
Տաթևիկ Սարգսյանը հայտնեց, որ ԵԱՏՄ կանոնակարգի 317 որոշմամբ  անդամ պետություններում պետք է գրանցված լինեն կենդանիների համար կերային հավելումները, որպեսզի հնարավոր լինի ներմուծել դրանք տարածք։
«Այս պահին չեն ներմուծվում և բեռները կանգնած են սահմանին»,- ասաց էկոնոմիկայի փոխնախարարը՝ և տեղեկացրեց, որ նախագծով նաև նախատեսվում է ստեղծել այդ հավելումները գրանցող մարմին, բայց կաթի հարցը չի կարգավորվում։
Հայտնելով, որ հայրենական արտադրողները 5-6 ամիս առաջ այդ հարցով նամակ են ուղարկել և այցելել Էկոնոմիկայի նախարարություն՝ ՔՊ-ակն պատգամավորը խնդրեց ընթացք տալ հարցին։
«Ամեն անգամ մտնելով խանութներ՝ տեսնում ենք, որ հայակակն արտադրանքը գնալով նվազում է, իսկ այն շուկան, որը մեզ արգելել է այնտեղ ներմուծել մեր ապրանքը, իրենց արատադրանքը մեր վաճառասեղաններին դրված է»,-ասաց  Սիսակ Գաբրիելյանը։

Политика 12:50 09/04/2024 Армения
Сисак Габриелян: Россия не пропускает нашу молочную продукцию, но российскую молочную продукцию мы импортируем
«Россия не пропускает нашу молочную продукцию, но российскую молочную продукцию мы импортируем. Принятием данного проекта проблема решится? Или для армянских экспортеров российский рынок продолжит оставаться закрытым, а российская продукция беспрепятственно будет продаваться в наших магазинах?» – спросил в парламенте заместителя министра экономики Татевик Саркисян депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
Заместитель министра экономики Армении Татевик Саркисян представляла проект поправок в закон РА «О государственном контроле безопасности пищевых продуктов».
По ее словам, в соответствии с решением N 317 регламента ЕАЭС, при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза кормовые добавки для животных должны быть зарегистрированы.
Она указала также, что проектом предусматривается создать регистрирующий эти добавки орган, однако вопрос молоком не решается.
Сообщив, что отечественные производители 5-6 месяцев назад по этому вопросу направили письмо в министерство экономики, Сисак Габриелян сказал:
«Пожалуйста, решите этот вопрос. Каждый день, когда мы заходим в магазины, видим, что армянских продуктов стало меньше, а рынок, который запретил нам отправлять продукты, продает свою продукцию в наших магазинах», – заявил он.
Отметим, Россельхознадзор попросил ветеринарную службу Армении приостановить с 5 апреля 2023 года поставки молочной продукции в Россию.