Իրավունք 21:43 18/04/2024 Հայաստան
Լրագրողների Եվրոպական ֆեդերացիան (EFJ) X սոցիալական ցանցում գրառում է կատարել և միացել իր գործընկեր Հայաստանի ժուռնալիստների միության (ՀԺՄ) հայտարարությանը` դատապարտելով AntiFake.am կայքի հիմնադիր, «Քաղաքացիական գիտակցություն» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր, «Իմնեմնիմի» փոդքաստի համահեղինակ ու վարող Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից հարձակման ենթարկվելու և անհամաչափ բիրտ ուժի կիրառմամբ ձերբակալման փաստին:
«EFJ-ը և UJA-ն պահանջում են անհապաղ ազատ արձակել «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին, ովքեր ազատազրկվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին քննադատելու համար։
«Իմնեմնիմի»-ի հաղորդավարներ Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ մարտի 22-ին խուլիգանության մեղադրանքով երկամսյա կալանքի խափանման միջոց է կիրառվել։ Եթե վերջիններս մեղավոր ճանաչվեն, նրանց կարող է սպառնալ մինչև հինգ տարի ազատազրկում:
ՀՀ Քննչական կոմիտեն հայտարարություն է տարածել, որ Սաղաթելյանն ու Սամսոնյանը, ով AntiFake.am լրատվամիջոցի հիմնադիրն է, «խուլիգանություն» են կատարել՝ «բարոյական նորմերի նկատմամբ բացահայտ արհամարհական վերաբերմունք ցուցաբերելով և Փաշինյանին և նրա աշխատակազմին հայհոյելով»։ Կոմիտեն՝ որպես նրանց ձերբակալության պատճառ, նշել է մարտի 20-ին YouTube-ում հեռարձակված մի դրվագ՝ խորհրդարանի նիստի մասին: Նրանց հաջորդ օրը մեղադրանք է առաջադրվել խուլիգանության հատկանիշներով։
AntiFake.am-ը հրապարակել է մարտի 22-ի առավոտյան Սամսոնյանի դաժան ձերբակալության կադրերը։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են մի խումբ ոստիկաններ հարվածում մի տղամարդու և նրան հրելով գցում՝ դեմքով գետնին:
Նույն օրն ավելի ուշ ձերբակալվել է նաև «Իմնեմնիմի» փոդքասթի երկրորդ հաղորդավար Վազգեն Սաղաթելյանը։ Նրանք կալանավորվել են 2 ամսով:
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը խստացնում է խոսքի ազատության սահմանափակումները։ Ծանր վիրավորանքը քրեականացնելու փորձից հետո իշխանություններն օգտագործում են խուլիգանությունը պատժող իրավանորմերը՝ պատժելու ընդդիմախոսներին և լրագրողներին։ Ըստ UJA-ի՝ «Հայաստանում քաղբանտարկյալների թիվն օրեցօր ավելանում է»։
«Եթե անգամ Սամսոնյանն ու Սաղաթելյանն իրենց փոդքասթում կոպիտ արտահայտություններ են օգտագործել, դա ոչ մի կերպ չի արդարացնում ոստիկանության դաժանությունն ու ձերբակալումը»,- ասաց ՀԺՄ նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը,-«նրանք ոչ թե բռնություն էին հրահրում, այլ պարզապես իրենց կարծիքն էին արտահայտում։ Այս իրադարձությունները խուլիգանության հետ նույնացնելը ցույց է տալիս, թե որքանով են իշխանությունները չարաշահում օրենքը»։
«Մենք կոչ ենք անում Եվրոպայի խորհրդին և ԵԱՀԿ-ին՝ դատապարտել խոսքի ազատության ճնշումը Հայաստանում»,- ավելացրեց EFJ-ի գլխավոր քարտուղար Ռիկարդո Գուտիերեսը:
«Հայաստանի իշխանությունները պետք է ազատ արձակեն իրենց կարծիքն արտահայտելու համար բանտարկված քաղաքական ընդդիմախոսներին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին։ Մենք նրանց համարում ենք քաղբանտարկյալներ և պահանջում ենք նրանց անհապաղ ազատ արձակումը»,- ասել է EFJ-ի գլխավոր քարտուղարը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Politics 12:15 19/04/2024 Armenia
The European Federation of Journalists (EFJ) joined its affiliate in Armenia, the Union of Journalists of Armenia (UJA), in denouncing the authorities’ misuse of anti-hooliganism legislation to suppress press freedom and freedom of expression. The EFJ and UJA demand the immediate release of opposition activists Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan, co-authors of the podcast “Imnemnimi”, imprisoned for criticising Prime Minister Nikol Pashinyan.
Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan, the hosts of Imnemnimi, were given two-month pretrial detention on 22 March on charges of hooliganism. If found guilty, they could face up to five years in prison.
Armenia’s Investigative Committee stated in a statement that Saghatelyan and Samsonyan, who is the founder of AntiFake.am media outlet, committed hooliganism by “showing an openly contemptuous attitude towards moral norms’ and swearing at Pashinyan and his cabinet”. The committee cited an episode streamed on YouTube on 20 March about a parliamentary session as the reason for their arrest. They were charged with hooliganism the following day.
AntiFake.am published footage of Samsonyan’s brutal arrest, on the morning of 22 March. The video shows a group of police officers tackling a man and pushing his face to the ground. Later on the same day, the second host of the “Imnemnimi” podcast, Vazgen Saghatelyan, was also arrested. They were given two-month pretrial detention.
Nikol Pashinyan’s government is stepping up restrictions on freedom of expression. After attempting to criminalise the offence of serious insult, the authorities are using the provisions punishing hooliganism to punish opponents and journalists. According to UJA, “the number of political prisoners in Armenia is increasing day by day”.
“Even if Samsonyan and Saghatelyan used harsh language in their podcast, this in no way justified police brutality and detention,” said UJA President Satik Seyranyan. “They were not inciting violence but simply expressing their opinion. Equating these events with hooliganism shows the extent to which the authorities are abusing the law.”
“We call on the Council of Europe and the OSCE to condemn the repression of freedom of expression in Armenia,” added Ricardo Gutiérrez, EFJ General Secretary. “The Armenian authorities must release political opponents and media actors imprisoned for expressing their opinions. We consider them to be political prisoners and demand their immediate release”.