Քաղաքական 11:00 20/04/2024 Հայաստան
«Այն ինչ կատարվում է Տավուշի շուրջ միայն արտաքուստ է դելիմիտացիա/դեմարկացիա հիշեցնում, որովհետև եթե իրականում 2 երկրները մտնեին նման գործընթացի մեջ, ապա ոչ թե պետք է հայտարարվեր, թե աշխատանքը Տավուշից են սկսում, այլ կներկայացվեր պրոցեսի հիմնական սկզբունքներն ու ճանապարհային քարտեզը»,-ասում է  ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով, այս գործընթացի հետ կապված հանրային սուր արձագանքը որքան էլ սպասելի է, բայց այս անգամ ևս մեր ունեցած բարդ խնդիրների մասին է արձանագրում` մի կողմից ամեն մի նոր ճգնաժամի պատրաստ չլինելու, մյուս կողմից` դրանց չափազանց ուշ արձագանքելու տեսանկյունից:
«Նույն Տավուշի հետ կապված «առաջին ծաղիկները» 44-օրյա պատերազմից անմիջապես հետո արդեն տեսանելի էին, մանավանդ, երբ սկզբնական շրջանում ադրբեջանցիները փորձել էին այն նույնիսկ եռակողմ հայտարարության տեքստ մտցնել, բայց այն ժամանակ փաշինյանական իշխանությունից այլ սպասելիքներ և զիջումներ էին ակնկալում ու սրանց դեմքը միացյալ ուժերով փրկեցին:
Անցնող 3-4 տարիների ընթացքում այս խնդրի մասին որոշ գործիչներ, փորձագետներ, լրագրողներ բազմիցս են խոսել, իսկ մի ամիս առաջ Փաշինյանն արդեն բաց տեքստով է խոստովանել, բայց չգիտես թե ինչու շատերի համար էր միայն երեկվա իրադարձություններն էին շոկային:
Նույն Արցախի թեման է` որոշ առանձնահատկություններով, երբ 2018 թվականից արդեն պարզ էր, թե ինչ է տեղի ունենալու մեր երկրի հետ, բայց երկար ժամանակ այդ մասին խոսողներին, զգուշացնողներին ցանցերում «քացու տակ էին գցում»:
Իր հանձնողական քաղաքականությունն իրացնելու ճանապարհին իշխանությունը բոլոր միջոցներով ոչ իշխանական դաշտում անտարբերություն, անվստահություն և պառակտում է մտցնում, ոմանք գիտակցված կամ չգիտակցված մտնում են այդ դաշտ, իսկ հետևանքն այն է, որ ամեն նոր հանգրվանային փուլում հասարակության ակտիվ, առողջ և կարող խմբերը մոտենում են անպատրաստ, խոցելի և վիրավոր:
Կարելի է՞ այս հանգամանքները հաշվի առնելով ամեն ինչ ավարտված համարել:
Իհարկե, ոչ: Պայքարի ու դիմադրության ռեսուրսն ու պոտենցիալը սպառված չէ, սակայն դրանք ճիշտ ժամանակին և տեղում կիրառելու խնդիր կա, ինչը պետք է հիմնված լինի ոչ թե հուզականության կամ ձևականության, այլ պրագմատիկ հաշվարկների վրա»,-նշում է  ընդդիմադիր պատգամավորը։

Политика 14:26 20/04/2024 Армения
«Происходящее вокруг Тавуша напоминает делимитацию/демаркацию лишь внешне, потому что, если бы две страны действительно вступили в такой процесс, не было бы объявлено, что они начинают работу с Тавуша, а были бы представлены основные принципы процесса и дорожная карта», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, острая общественная реакция в связи с данным процессом хоть и ожидаема, но и в этот раз она обрисовывает имеющиеся у нас сложные проблемы: с одной стороны, неготовность к каждому новому кризису, с другой стороны – с точки зрения слишком поздней реакции на них.
«В связи с тем же Тавушем «первые цветочки» были видны уже сразу после 44-дневной войны, особенно когда в первоначальный период азербайджанцы даже попытались включить вопрос в текст трехстороннего заявления, но тогда у них были другие ожидания от пашиняновской  власти, они ждали уступок и совместными усилиями они спасли лицо этих.
За минувшие 3-4 года об этой проблеме неоднократно говорили некоторые деятели, эксперты, журналисты, а месяц назад Пашинян уже признался открыто, но, непонятно почему, для многих только вчерашние события стали шокирующими.
Это та же тема Арцаха, с некоторыми особенностями, когда с 2018 года уже было понятно, что будет с нашей страной, но долгое время говорившие  и предупреждавшие об этом подвергались нападкам в Сети», – отметил оппозиционный депутат.
«На пути проведения своей политики уступок власть всеми способами сеет безразличие, недоверие и раскол в непровластном поле, некоторые сознательно или неосознанно вступают в это поле, и следствием этого является то, что на каждом новом критическом этапе активные, здоровые и дееспособные группы общества подходят к делу неподготовленными, уязвимыми и ранеными.
Можно ли с учетом всего этого считать, что все кончено?
Конечно же, нет. Ресурс и потенциал борьбы и сопротивления не исчерпаны, но существует проблема их применения в нужное время и в нужном месте, которые должны основываться на прагматических расчетах, а не носить эмоционального или формального характера», – резюмировал Тигран Абрамян.