Քաղաքական 13:02 29/04/2024 Հայաստան
«Ի հեճուկս Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Արցախի հարցը լուծված չի, փակված չի, մոռացված չի»,-ասաց ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը՝ ելույթ ունենալով  «Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» ՀԿ-ի կազմակերպած «Հայաստանի արդի մարտահրավերները և  դրանց հաղթահարման այլընտրանքային ուղիները» կլոր սեղան-քննարկմանը։
Դիվանագետի խոսքով, այնտեղ եղել է մեծ անարդարություն, պատերազմ, էթնիկական զտում, ցեղասպանություն, ինչի հետևանքով արցախահայությունը թողել է իրենց տներն ու ապաստան գտել Հայաստանում։
«Այս հարցը մոռացված չի, չի կարող մոռացվել՝ ի հեճուկս այն ամենի, ինչ ասում են ադրբեջանցիներն ու Հայաստանի իշխանությունները»,-ընդգծեց Օսկանյանը։
Նախկին ԱԳ նախարարը բնական է համարում, որ այսօր բոլորի ուշադրությունը կենտրոնացած է Հայաստանի խնդիրների վրա, Հայաստանի անկախության հարցն այսօր առաջնային է դարձել, սահմաններն են վտանգված՝ Տաբուշից սկսած մինչև հարավ։
«Եկեք արձանագրենք, որ Հայաստանն այսքան խոցելի է դարձել հիմնականում այն պատճառով, որ մենք կորցրել ենք Արցախը։ Երեք տասնամյակ մենք հանգիստ էինք, քանի որ Արցախն իր հարակից տարածքներով իսկապես այն անառիկ ամրոցն էր, որ մենք խաղաղ ապրում էինք մեր հայրենիքում։  Բայց մենք այն կորցրեցինք, և Հայաստանն իր սահմաններով դարձավ խոցելի»,-ասաց Օսկանյանը։

Политика 14:34 29/04/2024 Армения
«Вопреки властям Армении и Азербайджана, вопрос Арцаха – не решен, не закрыт, не забыт», – заявил бывший министр иностранных дел Республики Армения Вардан Осканян, выступая на организованном общественной организацией «Всеармянский совет дипломатов» круглом столе-обсуждении на тему «Актуальные вызовы Армении и альтернативные пути для их преодоления».
Дипломат напомнил, что в Арцахе произошли большая несправедливость, война, этнические чистки, геноцид, в результате чего арцахские армяне вынужденно оставили свои дома и нашли убежище в Армении.
«Этот вопрос не забыт, его нельзя предать забвению – вопреки всему тому, что говорят азербайджанцы и власти Армении», – подчеркнул В.Осканян.
Бывший министр иностранных дел Армении считает естественным, что сегодня всеобщее внимание сосредоточено на проблемах Армении, вопрос независимости Армении сегодня стал приоритетным, под угрозой границы – от Тавуша до юга.
«Давайте констатируем, что Армения стала столь уязвимой главным образом по той причине, что мы потеряли Арцах. Три десятилетия мы были спокойны, потому что Арцах с прилегающими территориями действительно был той неприступной крепостью, благодаря которой мы мирно жили на своей родине. Но мы его потеряли, и Армения со своими границами стала уязвимой», – сказал Осканян.