Քաղաքական 13:02 29/04/2024 Հայաստան
«Ի հեճուկս Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Արցախի հարցը լուծված չի, փակված չի, մոռացված չի»,-ասաց ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը՝ ելույթ ունենալով  «Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» ՀԿ-ի կազմակերպած «Հայաստանի արդի մարտահրավերները և  դրանց հաղթահարման այլընտրանքային ուղիները» կլոր սեղան-քննարկմանը։
Դիվանագետի խոսքով, այնտեղ եղել է մեծ անարդարություն, պատերազմ, էթնիկական զտում, ցեղասպանություն, ինչի հետևանքով արցախահայությունը թողել է իրենց տներն ու ապաստան գտել Հայաստանում։
«Այս հարցը մոռացված չի, չի կարող մոռացվել՝ ի հեճուկս այն ամենի, ինչ ասում են ադրբեջանցիներն ու Հայաստանի իշխանությունները»,-ընդգծեց Օսկանյանը։
Նախկին ԱԳ նախարարը բնական է համարում, որ այսօր բոլորի ուշադրությունը կենտրոնացած է Հայաստանի խնդիրների վրա, Հայաստանի անկախության հարցն այսօր առաջնային է դարձել, սահմաններն են վտանգված՝ Տաբուշից սկսած մինչև հարավ։
«Եկեք արձանագրենք, որ Հայաստանն այսքան խոցելի է դարձել հիմնականում այն պատճառով, որ մենք կորցրել ենք Արցախը։ Երեք տասնամյակ մենք հանգիստ էինք, քանի որ Արցախն իր հարակից տարածքներով իսկապես այն անառիկ ամրոցն էր, որ մենք խաղաղ ապրում էինք մեր հայրենիքում։  Բայց մենք այն կորցրեցինք, և Հայաստանն իր սահմաններով դարձավ խոցելի»,-ասաց Օսկանյանը։

Politics 15:35 29/04/2024 Armenia
The Artsakh issue remains unresolved and has not been forgotten despite all claims of the Armenian and Azerbaijani leaderships, former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian states.
Speaking at a discussion hosted by the All-Armenian Council of Diplomats NGO on Monday, he underscored that the Artsakh Armenians had to leave their homes and find refuge in Armenia as a result of the ethnic cleansing and genocidal policy by Azerbaijan.
"This issue is not forgotten, it cannot be forgotten contrary to all claims made by the Azerbaijani and Armenian authorities," Oskanian emphasized.
The former foreign minister says Armenia's problems are naturally in the spotlight currently, adding the issue of Armenia's independence has become a priority because the country’s borders from Tavush Province to the south are under threat.
"Armenia has become so vulnerable mainly because we lost Artsakh. For three decades we were safe because Artsakh and its adjacent territories served as an impregnable fortress ensuring peace in the country. But we lost it, and Armenia with its borders became vulnerable," Oskanian noted.