ԿԲ խորհուրդն այսօրվա նիստում որոշեց իջեցնել քաղաքականության տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 8.25%: Խորհուրդը գնահատում է, որ քաղաքականության ավելի ցածր տոկոսադրույքն անհրաժեշտ է միջնաժամկետում գնաճի 4% մակարդակի և գների կայունության նպատակի իրագործման համար:
ԿԲ մամուլի ծռայությունից հայտնում են՝ 2024 թ-ի 1-ին եռամսյակում 12-ամսյա գնաճը շարունակել է նվազել՝ մարտին կազմելով -1.2%: 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս նվազել է՝ մարտին կազմելով -0.7%:
2024 թ-ի առաջին եռամսյակում համաշխարհային և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների և ծառայությունների գները դեռևս մնում են հարաբերականորեն բարձր:
Միաժամանակ, գործընկեր երկրներում գերտաքացած աշխատաշուկայի պայմանները շարունակում են նպաստել բարձր պահանջարկի պահպանմանը: Տարեսկզբից Մերձավոր Արևելքում ստեղծված աշխարհաքաղաքական լարվածությունը շարունակում է որոշակի ռիսկեր առաջացնել էներգակիրների համաշխարհային գների հետագա աճի և առաջարկի արժեշղթաների հնարավոր խաթարման տեսանկյունից: Այս համատեքստում հավանական է, որ գործընկեր երկրների կենտրոնական բանկերը, մասնավորապես՝ ԱՄՆ ԴՊՀ-ն, առաջիկայում ավելի երկար կպահպանեն դրամավարկային խիստ պայմանները: Արդյունքում՝ արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում են թույլ գնանկումային ազդեցություններ:
2024 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին մեծապես նպաստել է առևտրի և արդյունաբերության ճյուղերի զգալի աճը:
Վերջինս շարունակում է կրել որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության և երկարաժամկետ հեռանկարի տեսանկյունից: Ներքին ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը թուլանում է, իսկ ներքին պահանջարկին շարունակում է նպաստել մասնավոր ներդրումների բարձր աճը: Միևնույն ժամանակ, հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից պահանջարկի լրացուցիչ խթանման ռիսկերը շարունակում են մնալ առարկայական։ Արտաքին հատվածից թույլ գնանկումային ազդեցությունների, նախորդ տարիներին իրականացված դրամավարկային քաղաքականության և դրամի արժևորման պայմաններում ցածր գնաճային միջավայրը պահպանվում է: Միաժամանակ, աշխատուժի առաջարկի ավելացումը որոշակիորեն մեղմում է աշխատաշուկայի պայմանները, ինչն էլ արտահայտվում է աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների նվազմամբ:
«Բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակին հասնելու իր հանձնառությունը, Խորհուրդն իր քննարկումների ընթացքում դիտարկում է բազմաթիվ սցենարներ: Մի կողմից, Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ, որոնց հիմքում ընկած զարգացումները, այդ թվում՝ գործընկեր երկրներում պահպանվող ավելի խիստ դրամավարկային պայմանները, ինչպես նաև երկրի ռիսկի հավելավճարի և չեզոք տոկոսադրույքի հետ կապված անորոշությունները, պահանջում են քաղաքականության՝ շուկայական սպասումների համեմատությամբ ավելի կոշտ արձագանք՝ գների կայունության նպատակի ապահովման ռիսկերը կառավարելու համար։ Մյուս կողմից, Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ, որտեղ հնարավոր տնտեսական զարգացումները, այդ թվում՝ աշխատուժի առաջարկի շարունակական ընդլայնումը և պահանջարկի արագ թուլացումը կհանգեցնեն գնաճի ցածր մակարդակի երկար պահպանմանը: Սա ենթադրում է քաղաքականության տոկոսադրույքի՝ շուկայի սպասումների համեմատությամբ ավելի արագ և մեծ չափով նվազման ուղի՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճը նպատակային ցուցանիշի շուրջ կայունացնելու համար:
Արդյունքում՝ հավասարակշռելով վերը նշված երկու ուղղությամբ ռիսկերը, ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց շարունակել դանդաղ տեմպերով աստիճանական թուլացումը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 4 տոկոս մակարդակի և գների կայունության նպատակի ապահովման համար»,-ասված է ԿԲ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Economy 14:25 30/04/2024 Armenia
At its meeting on Tuesday, the Board of the Central Bank of Armenia decided to decrease the key policy rate (refinancing rate) by 0.25 percentage points, setting it at 8.25 percent. The Board agrees that a lower refinancing rate is necessary to continue to meet its price stability objective of ensuring an inflation rate of 4 percent over the medium term.
Annual CPI inflation has continued to remain at low levels well below the target, registering -1.2% in March 2024. Core inflation also continued to decrease, at -0.7% year-over-year in March, the Central Bank said in a press release.
In the first quarter of 2024, risks of slowing economic growth globally and in the key trading partner countries of Armenia continue to persist. Global inflation continues to decline, but sticky prices continue to remain relatively elevated in key trading partner economies. At the same time, overheated labor market conditions continue to contribute to sustained high demand conditions in key trading partner economies. Geopolitical tensions in the Middle East since the beginning of the year continue to create risks for future growth in global energy prices and potential disruptions in global supply chains. In this context, it is likely that key trading partner central banks, and in particular the US Fed, would maintain tight monetary conditions for longer. Consequently, weak deflationary effects are expected from the external sector on the Armenian economy.
Economic activity in Armenia remained robust in the first quarter, continuing to be largely driven by meaningful growth in the trade and industry sectors. The latter continues to be impacted by certain short term factors, carrying real uncertainties with respect to the sustainability of economic growth and its long-term outlook. External demand for domestic services is slowing, while high growth in private investments continues to contribute to domestic demand. At the same time, risks for additional demand pressures stemming from fiscal policy continue to persist. The inflationary environment in Armenia continues to remain low, driven by the monetary policy implemented by the CBA in recent years, weak deflationary pressures from the external sector, and the implications of the appreciated dram. At the same time, growth in labor supply has somewhat eased labor market conditions, which has been reflected in cooling wage growth as well as declining non-traded sticky price inflation and inflation expectations.
In the face of high uncertainty, and given its commitment to achieving the price stability objective, the Board considers multiple scenarios during its deliberations. On the one hand, the Board discussed scenarios where possible underlying developments—including tighter monetary conditions in key trading partner countries, as well as uncertainty related to the country risk premium and neutral interest rates—would require a tighter policy stance relative to current market expectations in order to manage risks that threaten the price stability objective. On the other hand, the Board discussed scenarios where potential economic developments—including continued growth in domestic labor supply, as well as a rapid deceleration in demand—would cause inflation to persistently remain at a low level. This would imply a more rapid and aggressive downward path for the policy rate than what is currently priced in markets in order to sustainably bring inflation back to target in the medium-term horizon.
In summary, balancing the aforementioned risks in both directions, the Board of the Central Bank of Armenia finds it appropriate to continue to gradually ease the policy stance. The Board will continue to monitor risk scenarios, and stands ready to take adequate actions to ensure that the price stability objective of 4 percent inflation over the medium-term horizon is met.