«Ադրբեջանը հատվածական սահմանազատում, սահմանագծում է անում ու որն իրեն հարմար է, ասում է՝ այս հատվածում դու պետք է սա անես»,- Կիրանցի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա ընդգծեց, որ սա որևէ աղերս չունի սահմանագծման, սահմանազատման հետ, ապօրինի գործողություն է։
«Հիմա էլ ասում է՝ եթե ձեզ անվտանգ չզգաք, Կիրանց գյուղի մեջտեղում ծառ կտնկենք, դպրոցի մոտ ծառ կտնկենք, որ երեխաները չտեսնեն ադրբեջանցիներին։
Այստեղ հավածքներից որևէ մեկը, ես իմ երեխային կտանեմ մանկապարտեզ, դպրոց ու կասեմ՝ տղա ջան հանկարծ թուրք տեսնես, քեզ անվտանգ կզգաս, ծառ կա տնկած։
Որևէ մեկը կգա՞ ու այդ անվտանգային պայմաններում այդտեղ կբնակվի՞։ Առաջարկում եմ ՔՊ-ականներով գան ու այդ պայմաններով ապրեն»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի սահմանապահները նույն զինվորներն են, ուղղակի այլ համազգեստով, իսկ մեր սահմանապահները միայն ավտոմատով են զինված։
«Ժողովուրդն ի՞նչ անի։ Իր իրավունքները պաշտպանի։ Էն որ ասում էր՝ ոնց բերել են, նենց էլ կհեռացնեն, դե ոնց բերել եք, նենց էլ հեռացրեք։
Անտարբերությունից է ծնվում ցանկացած հանցանք։ Մենք պետք է անտարբեր չլինենք։ Սա կուսակցական հարց չէ, վերկուսակցական, համազգային խնդիր է։ Մեր տան դռան, դարպասի բանալիներն այս պահին հանձնվում է Ադրբեջանին, Ադրբեջանը բացում է ու քայլելով գալիս է»,- ասաց Դանիելյանը։
- Աշխարհում առաջին անգամ նեոպոպուլիզմը կիրառվում է Հայաստանում. Քաղաքագետ
- Բագրատ Սրբազանին կրկին չթողեցին գնալ Կիրանց
- Իշխանությունները սարսափած են գործընթացից, հակառակ պարագայում ո՞րն է նպատակը մեկ քաղաքացու համար բերել 50 ոստիկան. Սուրեն Պետրոսյան

Происходящее в Тавуше не имеет ничего общего с делимитацией и демаркацией границы, это незаконный процесс, заявил в беседе с журналистами у въезда в село Киранц Тавушской области РА депутат НС от фракции «Армения» Гарник Даниелян.
Коснулся Даниелян и вызвавшего большой резонанс заявления Никола Пашиняна в интервью Общественному телевидению 1 мая. Никол Пашинян, говоря о том, что после «делимитации» школа Киранца окажется в 100 м от «границы», сказал, что если люди не хотят видеть из окон школы азербайджанских солдат, то можно возвести стену или посадить деревья.
«Кто-нибудь из присутствующих здесь людей отведет своего ребенка в детский сад, в школу в таких условиях и скажет ему, мол, малыш, если ты вдруг увидишь турка, то чувствуй себя в безопасности, ибо посажено дерево?
Приедет ли кто-нибудь сюда жить в таких условиях безопасности? Я предлагаю депутатам от фракции партии Пашиняна переехать жить сюда», – заявил оппозиционный депутат.
Коснувшись планов замены после делимитации военнослужащих на пограничников для охраны границ, Гарник Даниелян напомнил, что азербайджанские пограничники – те же военные, просто в другой форме, в то время, как армянские пограничники вооружены лишь автоматами.
«Что народу делать в сложившейся ситуации? Защищать свои права. Говорили же в 2018 году, мол, если Пашинян не оправдает ожиданий, отстраним его от власти так же, как и привели. Как привели, так и отстраняйте!
Безразличие порождает безнаказанность, перерастающую в преступления. Мы не должны быть равнодушными. Это не партийный вопрос, это общенациональный вопрос. Ключи от дверей и ворот нашего дома сейчас отдают Азербайджану», – сказал Даниелян.