Հասարակություն 15:29 04/05/2024 Հայաստան
««Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը որոշեց իր ժողովրդով գնա Երևան ու պատասխաններ պահանջի և պահանջը ձևակերպի որ այս գործըթնացը թե այստեղ, թե այլուր պետք է դադարեցվի, ինչպես եղել է ժողովրիդ պահանջը»,- Կիրանցում հայտարարեց ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին։
Բագրատ Սրբազանը նշեց, որ միակողմանի զիջումների այս աղետալի ընթացքը վերջ ու սահման չունի. «Հյուսիսից հարավ մենք մեծ, անհասկանալի արյունահոսության գործընթացքում ենք գնտվում։ Այս գործընթացը պետք է դադարեցվի։
Եթե սահմանազատման խնդիրներ կան, դրանք պետք է տեղի ունենա Հայաստանի օրենքների համաձայն և միջազգային պայմանագրերի հիմունքների ու սկզբունքների վրա։ Այլ կերպ չի կարող լինել։ Միակողմանի, միանձնյա որոշումներ, մոլորեցնող, խաբեբայական որևէ ձևով այլ դրսևորումներ չեն կարող լինել։
Մենք գիտենք որ ականազերծման գործընթացը արդեն սկսված է, բայց դա որևէ ձևով չի խանգարում մեր պահանջը հնչեցնելու և մեր նպատակին ու ցանկությանը հասնելու համար»։
Բագրատ Սրբազանը հայտարարեց, որ շարժումը կառաջնորդեն քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանը, պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
«Այս շարժումը վերկուսակցական, ապակուսակցական է, որևէ գույն, տեսք, նշան չունի։
Նախատեսում ենք ամիս 9-ին կեսօրին գտնվել Երևանում։  Շարժումը ձևավորվել է բնական, բնական էլ գնալու է։ Ինչպես ուզենք, այնպես էլ կգնանք՝ մեր երկիրն է, մեր ճանապարհը։

Society 16:11 04/05/2024 Armenia
The Tavush for the Homeland movement will hold a march from the Armenian border village of Kirants to Yerevan to demand that Prime Minister Nikol Pashinyan’s government stop the unilateral territorial concessions to Azerbaijan, Archbishop Bagrat Galstanyan, Primate of the Tavush Diocese of the Armenian Apostolic Church, announced on Saturday.
He met with people in Kirants to insist on an end to the illegal border delimitation and demarcation with Azerbaijan in Tavush Province and other parts of Armenia.
“This process has to stop,” Fr. Bagrat said, stressing border delimitation and demarcation should comply with Armenian laws and international agreements.
“Unilateral decisions and attempts to mislead people must be ruled out. We know that the mine clearance has already started, but it cannot prevent us from voicing our demands and achieving our goal,” he noted.
The protest march will be led by political analyst Suren Petrosyan and opposition MP Garnik Danielyan.