«ԱԺ-ում ՄԻՊ-ի զեկույցից մեզ պարզ դրաձավ, որ իրեն ժողովրդավարության բաստիոն հռչակած երկրում կալանավորվածների 53 %-ն անմեղ են, որովհետև այդ մարդկանց նկատմամբ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ չկա»,- ԱԺ-ի ասուլիսների ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով նստաշրջանի ժամանակ օմբուդսմենի զեկույցին։
Մեկնաբանելով Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի զեկուցը՝ ընդդիմադիր պատգամավորն ասաց. «Գլխավոր դատախազը հերքեց, քաղաքական իշխանությունների, Նիկոլ Փաշինյանի, ՔՊ-ի այն պնդումները, թե Հայաստանում որոշ ուժեր արտերկրից դրդված փորձում են Հայաստանում հեղաշրջում իրականացնել։ Որևէ քրեական գործ չկա»։
Արթուր Խաչատրյանը հիշեցրեց, որ պատերազմի օրերին և դրանից հետո իշխանությունները հայտարարում էին, որ Ստեփանակերտի գրանցումով ինչ-որ մի մարդ փորձել էր դասալքություն հրահրել, թե պատերազմի ժամանակ զինանոցներից կամավորներին զենք չեն տվել՝ նշելով, որ դրանք քարոզչական փուչիկներ էին։
Նա հայտնեց, որ սահմանազատման գործընթացն անվերապահ կապիտուլյացիա է, ադրբեջանական ճնշումների դեմ ընկրկում է, իսկ իշխանությունները ժողովրդից գաղտնի են պահում քարտեզները, որոնցով գործընթաց է գնում։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հայտնեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը միշտ էլ աջակցել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժմանը և բոլոր ուժերին կոչ է անում աջակցել նրան, քանի որ այն իշխանության համար պայքար չէ՝ այլ ՀՀ տարածքային անբողջականության, ինքնիշխանության, անկախության և հայ ժողովրդի արժանապատվության մասին պայքար է։
«Սա ժողովրդի ձայնն է, որ իշխանություններին ասում են. «Դուք չեք կարողանում ապահովել երկրի անվտանգությունը, դուք կապիտուլյանտ իշխանություններ են, որովհետև նրանց բոլոր հիմնավորումներն հանգում են, մի բանի՝ եթե չանենք կլինի կռիվ»,- ասաց պատգամավորը։
Անդրադառնալով իշխանությունների ներկայացուցիչների հայտարարություններին, թե տավուշյան շարժման միջոցով որոշ ուժեր ցանկանում են հայաստռանը դարձնել ծայրագավառ՝ Արթուր Խաչատրյանն ասաց. «Ես չգիտեմ, թե Հայաստանում կա նման ուժ, որը ցանկանում է երկիրը դարձնել ծայրագավառ, բայց տեսնում եմ, որ ՔՊ-ն ուզում է Հայաստանը դարձնել վիալայեթ և դրա համար այդքան հանճույքով Փաշինյանը գնացել էր Էրդողանի երդմնակալությանը, նստել Ալիևի հետևը և նայում էր Ալիևի ծոծրակին»։
Նա ենթադրեց, որ Փաշինյանին թույլ չեն տվել գնալ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալությանը և էրդողանի երդմնակալության քաղցր հիշողությունները չի ցանկանում մթագնել նոր տպավորություններով։
- Պուտին-Փաշինյան հանդիպումը կարող է դառնալ վերջին տարիների ամենակարևորներից մեկը. Վերլուծաբան
- Փաշինյանը չի մասնակցի Պուտինի երդմնակալության արարողությանը. Ալեն Սիմոնյան
- Մի հատ հանգստացեք և ձեր ձայնը մի բարձրացրեք, դուք նախազգուշացվում եք. Հակոբ Արշակյանը՝ Արթուր Խաչատրյանին

Политика 14:21 07/05/2024 Армения
После обсуждения в парламенте Армении годового сообщения Защитника прав человека (ЗПЧ) и ежегодного доклада ЗПЧ нам стало ясно, что в провозгласившей себя оплотом демократии стране 53% арестованных – не виновные, поскольку нет вступившего в законную силу судебнного вердикта в отношении этих людей.  Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании 7 мая заявил депутат от фракции «Армения» Артур Хачатрян.
Коснувшись сообщения Анны Вардапетян о деятельности прокуратуры РА в 2023 г., оппозиционный депутат указал: «Генпрокурор Армении опровергла утверждения политических властей, Никола Пашиняна, партии «Гражданский договор» о том, что в Армении некоторые силы, при поддержке извне, пытаются совершить в республике революцию. Какого-либо уголовного дела в этой связи не возбуждено».
Он назвал процесс делимитации границы с Азербайджаном – капитуляцией, отступлением перед давлением Азербайджана, указал, что действующие власти РА держат карты, на основе которых проводится процесс, втайне.
Оппозиционный депутат сообщил также, что АРФ «Дашнакцутюн» поддерживает движение «Тавуш во имя Родины» и призывает все силы присоединиться к нему, поскольку это не борьба за власть, а борьба во имя независимости и безопасности.
Касаясь заявлений представителей власти о том, что некоторые силы посредством тавушского движения хотят превратить Армению в периферийную российскую губернию, Артур Хачатрян отметил:
«Я не знаю, есть ли в Армении такая сила, которая хочет превратить страну в периферийную губернию, но я вижу, что партия власти хочет превратить Армению в вилайет. Наверное, поэтому Пашинян с таким удовольствием поехал на инаугурацию Эрдогана, сел позади Алиева».
Он предположил, что Пашиняну не позволили присутствовать на инаугурации президента РФ Владимира Путина, и он «не хочет затмить эти сладкие воспоминания  с инаугурации Эрдогана новыми впечатлениями».