Քաղաքական 13:29 07/05/2024 Տարածաշրջան
Արարողությունը սկսվել է Կրեմլի մեծ պալատի Սուրբ Էնդրյուի սրահում Ռուսաստանի ազգային դրոշի, նախագահի շտանդարտի, ՌԴ Սահմանադրության և ՌԴ նախագահի տարբերանշանների հանդիսավոր ներմուծմամբ:
«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, երբ Պուտինը երդվի, պետության ղեկավարի Կրեմլի աշխատանքային  նստավայրի տակ կրկին կբարձրացվի շտանդարտի կրկնօրինակը։
Սա Պուտինի երդմնակալության հինգերորդ արարողությունն է և կպաշտոնավարի առաջիկա վեց տարիների ընթացքում՝ մինչև 2030 թվականը։ Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները կայացել են մարտի 15-ից 17-ը, Պուտինը հավաքել է ձայների 87,28%-ը։
Արարողությանը պարտադիր մասնակցում են կառավարության անդամներ, Պետդումայի պատգամավորներ և սենատորներ, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարներ, Սահմանադրական դատարանի դատավորներ, դիվանագիտական կորպուսի և պետական այլ պաշտոնյաներ, ինչպես նաև սպորտի և շոու բիզնեսի աստղեր։
Ամերիկացի դերասան և կինոպրոդյուսեր Սթիվեն Սիգալը եկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությանը։ 2016 թվականից դերասանն ուներ Ռուսաստանի քաղաքացիություն և ապրում է Ռուսաստանի Դաշնությունում։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը նախօրեին հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 8-ին կգա Մոսկվա՝ ԵԱՏՄ հոբելյանական գագաթնաժողովին։ Նույն օրը՝ մայիսի 8-ին, տեղի կունենա Հայաստանի վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահի երկկողմ հանդիպումը։ Մայիսի 9-ի շքերթին ո՛չ Փաշինյանը, ո՛չ Ալիևը չեն լինի.
«Մայիսի 9-ին օտարերկրյա պետությունների ղեկավարները և օտարերկրյա այլ ներկայացուցիչներ կմասնակցեն Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 79-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսին։ Շքերթին ներկա կլինեն Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի ղեկավարները, իսկ Կուբայի նախագահ Միգել Դիաս-Կանել Բերմուդեսը, Լաոսի նախագահ Թոնգլուն Սիսուլիթը և Գվինեա-Բիսաուի Հանրապետության նախագահ Սիսոկու Էմբալոն հատուկ հրավիրվածների թվում են»,-ասել էր նա։
Միաժամանակ նա հավելել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չեն մասնակցի մայիսի 9-ին Մոսկվայում կայանալիք Հաղթանակի շքերթին։
«Ամենայն հավանականությամբ,  Հայաստանի վարչապետը չի կարողանա մասնակցել շքերթին։ Եվ այս անգամ կբացակայի նաև Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը։ Նա վերջերս՝ բառացիորեն 10 օր առաջ էր եկել Մոսկվա, նրա հետ սերտ շփումներ եղան, նախագահների հինգ ժամ տևած շփում։ Եվ դա պայմանավորված է նրանով, որ միաժամանակ Ադրբեջանում Հեյդար Ալիևի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում է անցկացվում»,-պարզաբանել է Ուշակովը։

Политика 13:01 07/05/2024 В мире
Церемония началась с торжественного внесения государственного флага России, штандарта президента, Конституции России и знака президента России в Андреевский зал Большого Кремлевского дворца.
Когда Путин принесет присягу, дубликат штандарта вновь поднимут под рабочей Кремлевской резиденцией главы государства, передает РИА Новости.
Это пятая церемония инаугурации в политической карьере Путина, высший выборный пост ему предстоит занимать следующие шесть лет - до 2030 года. Президентские выборы в России проходили с 15 по 17 марта, Путин набрал 87,28% голосов.
На церемонии в обязательном порядке присутствуют члены правительства, депутаты Госдумы и сенаторы, руководители администрации президента, судьи Конституционного суда, дипломатический корпус и другие представители власти, а также звезды спорта и шоу-бизнеса.
На церемонию инаугурации президента РФ Владимира Путина приехал в частности американский актер и кинопродюсер Стивен Сигал. Сейчас актер живет в РФ, с 2016 года у него есть российское гражданство.
Напомним, помощник президента РФ Юрий Ушаков накануне сообщил, что Никол Пашинян приедет в Москву 8 мая на юбилейный саммит ЕАЭС. В этот же день, 8 мая, состоится двусторонняя встреча премьера Армении с президентом РФ. При этом ни Пашиняна, ни Алиева на параде 9 мая не будет.
«9 мая лидеры зарубежных стран и другие иностранные представители будут принимать участие в военном параде в ознаменование 79-летия Победы в Великой Отечественной войне. На параде будут присутствовать лидеры Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана, а также специально приглашены президент Кубы Мигель Диас-Канель Бермудес, президент Лаоса Тхонглун Сисулит и президент Республики Гвинея-Бисау Сисоку Эмбало», - сказал он.
При этом он добавил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев не будут присутствовать на параде Победы в Москве 9 мая. «Очевидно, премьер-министр Армении не сможет присутствовать на параде. И также будет на этот раз отсутствовать президент Азербайджана Алиев. Он недавно, только что, буквально 10 дней назад, приезжал в Москву, с ним были проведены плотные контакты, пятичасовой контакт между президентами. И это связано с тем, что в Азербайджане в это же время проводится торжественное мероприятие, посвященное памяти Гейдара Алиева», - объяснил Ушаков.