Իրավունք 12:33 14/05/2024 Հայաստան
ՍիվիլՆեթ անկախ լրատվամիջոցի  փաստերի ստուգման թիմը՝ #CivilNetCheck-ը, «Շաբաթվա ֆեյքերը» հաղորդման շրջանակում ներկայացրել է ֆեյսբուքյան տասնյակ էջեր, որոնք ծախսում են հազարավոր դոլարներ հակաքարոզչություն  տարածելու համար։
Աղբյուրը նշում է, որ Տավուշից մեկնարկած սահմանազատման ցույցերին զուգահեռ Հայաստանում ակտիվացել են տարբեր ֆեյսբուքյան էջեր, որոնք ակնհայտ հակաքարոզչություն ու դավադրապաշտական թեզեր են տարածում «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման և դրա առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի դեմ։
Հակաքարոզչությունն ավելի մեծ թվով մարդկանց հասցնելու համար գործի է դրվում ֆեյսբուքի գովազդի ծառայությունը, ինչի վրա հազարավոր դոլարներ են ծախսվում։
#CivilNetCheck-ը պարզել է՝ ինչ էջեր են դրանք, ովքեր են կանգնած դրանց հետևում, ինչ են տարածում։
Դրանք հիմնականում տարածում են, որ Բագրատ Սրբազանի հետևում Ռուսաստանն է կանգնած՝ Պուտինի գլխավորությամբ, Տավուշում սկիզբ առած այս շարժումը Կրեմլի՝ Հայաստանի անկախության դեմ նոր պատերազմն է։ Նշում են, որ շարժման թաքնված շահառու է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Անկախ լրատվամիջոցն արձանագրում է, որ այս էջերից որոշներն ակտիվ էին 2023 թ. Երևանի ավագանու ընտրություններից առաջ ու նման լուրեր էին տարածում ՔՊ թեկնածուի հիմնական մրցակից, Երևանի նախկին քաղաքապետի Հայկ Մարությանի մասին։
Նման էջերից են Armenian News-ը։ Դրանում արված գրառումների վրա գովազդ է միացվել, երկու օրում ծախսվել է մոտ 800 դոլար։ Թիրախում ֆեյսբուքի ու ինսթագրամի օգտատերերն են։ ՔՊ-ի հետ հստակ կապ ունեցող «Ճիշտը», Cnews էջերը ևս ակտիվ տարածում են այդ թեզերը։
««Ճիշտը» էջը ակտիվ էր Երևանի քաղաքապետի ընտրությունների ընթացքում, հետո լուռ էր։ Հիմա թիրախում Բագրատ Սրբազանն է։ Այս էջը պատկանում է Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության նախկին անդամ  Վիլեն Գաֆեսջյանին»,-նշում է աղբյուրը։
Ակտիվ են նաև «Աշխարհի հայեր», HAY News, New Armenia Blog, Armenian Zone էջերը, որոնք ակնհայտ քարոզչություն են իրականացնում շարժման ու Բագրատ Սրբազանի դեմ։ Գրառումները գրեթե նույնաբովանդակ են, էջերը հաճախ են օգտվում ֆեյսբուքի վճարովի գովազդներից՝ ավելի մեծ օգտատերեի հասնելու ու այդ թեզերը տարածելու համար։ Նույն կենտրոնից համակարգումը երևում է նաև «ԱՐՄԵՆԻԱ», «Զարմանալի Աշխարհ», ArmenaNews, Medianews էջերի դեպքում։
«Այս էջերը կապված են վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի հետ, որը մինչ ներկայիս պաշտոնը զբաղեցնելը բլոգեր էր։ Էջերն ունեն մեծ թվով հետևոդներ, գրեթե միաժանակ տարածում են նույն բովանդակությունը՝ վերցված միմյանց էջերից։ Դրանք թիրախավորում են ցույցի մասնակիցներին, ժամանակ առ ժամանակ էլ տարածում ու շրջանառում են կեղծ լուրեր։ Այսպիսով շուրջ երկու տասնյակ էջերի միջոցով հազարավոր դոլարներ են ծախսվում Բագրատ Սրբազանի ու նրա առաջնորդած շարժման դեմ դավադրապաշտական ու թիրախավորող բովանդակություն տարածելու համար։ Այս թեզերը հստակ իշխանամետ են, տարածվող նույնական թեզերն ու վարքագիծը կարող են վկայել, որ դրանք կառավարվում են մեկ կենտրոնից»,-նշում է աղբյուրը։
Ստացվում է, որ Հայաստանում իշխանությունն օգտագործում է ֆեյսբուքյը զրպարտություն ու կարծիքների բևեռացում տարածելու նպատակով։

Право 14:08 14/05/2024 Армения
Команда фактчекинга (дословно: проверки фактов) #CivilNetCheck независимого новостного ресурса CivilNet в рамках передачи «Фейки недели» представляет десятки страниц соцсети Facebook, распространяющих явную антипропаганду и конспирологические тезисы против движения «Тавуш во имя Родины» и его лидера архиепископа Баграта Галстаняна.  Эти страницы тратят тысячи долларов на распространение контента.
Источник отмечает, что параллельно со стартовавшими в Тавуше демонстрациями в связи с делимитацией армяно-азербайджанской границы в Армении активизировались различные страницы в Facebook, которые распространяют явную антипропаганду и конспирологические тезисы против движения «Тавуш во имя Родины» и его лидера – предстоятеля Тавушской епархии ААЦ архиепископа Баграта Галстаняна.
А для того, чтобы эту антипропаганду увидело как можно больше пользователей, используется инструмент рекламы в Facebook, на что и тратятся тысячи долларов.
#CivilNetCheck выяснил, какие это страницы в Facebook, кто за ними стоит и какой контент они распространяют.
Так, они в основном тиражируют информацию о том, будто бы за возглавляющим движение «Тавуш во имя Родины» предстоятелем Тавушской епархии ААЦ архиепископом Багратом Галстаняном стоит Россия во главе с Путиным, а начавшееся в Тавуше это движение является новой войной Кремля против независимости Армении. Отмечают также, что скрытым бенефициаром движения является второй президент РА Роберт Кочарян.
Независимое СМИ отмечает, что некоторые из этих страниц были активны перед выборами в Совет старейшин Еревана 2023 года, распространяли аналогичную информацию об основном конкуренте кандидата от партии власти «Гражданский договор», экс-мэре Еревана Айке Марутяне.
Среди таких страниц –  Armenian News. Так, на рекламу сделанных на этой странице записей за 2 дня потрачено 800 долларов. Аудитория – пользователи Facebook и Instagram. Эти тезисы активно тиражируют и связанные с ГД страницы jishtchisht («Правда») и  Cnews.
«Страница «Правда» была активна во время выборов мэра Еревана, однако после них страница не обновлялась. Теперь мишень – архиепископ Баграт Галстанян. Эта страница принадлежит бывшему члену фракции «Мой шаг» Совета старейшин Еревана Вилену Гафесчяну», – отмечает CivilNet.
Активны также страницы Ashxarhi Hayer, HAY News, New Armenia Blog, Armenian Zone, ведущие явную антипропаганду против движения «Тавуш во имя Родины» и архиепископа Баграта Галстаняна. Посты на этих страницах практически идентичны по содержанию, страницы эти часто пользуются платной рекламой в Facebook для охвата большего числа пользователей и распространения этих тезисов. Координация из того же центра заметна и в случае со страницами «АРМЕНИЯ», Zarmanali Ashkharh, ArmenaNews, Medianews.
«Эти страницы связаны с заместителем руководителя аппарата премьер-министра Тароном Чахояном, который до того, как занял нынешнюю должность, был блогером. У указанных страниц большое количество подписчиков, они практически одновременно делятся одним и тем же контентом, взятым со страниц друг друга. Они избирают мишенью участников акций протеста, а время от времени распространяют фейковые новости.
Таким образом, с использованием примерно двух десятков страниц тратятся тысячи долларов на распространение контента против архиепископа Баграта Галстаняна и возглавляемого им движения. Распространяемые тезисы носят четко провластный характер, распространяемые одинаковые тезисы и демонстрируемое поведение могут свидетельствовать о том, что они координируются из одного центра», – указывает источник.
Получается, что власти в Армении используют Facebook для распространения клеветы и поляризации мнений.