Քաղաքական 00:23 16/05/2024 Հայաստան
Մայիսի 15-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի իններորդ հանդիպումը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Հանդիպման ընթացքում Հանձնաժողովները, 2024թ. ապրիլի 19-ի 8-րդ հանդիպման արձանագրության համաձայն, քննարկել են կատարված աշխատանքները և, հաշվի առնելով տեղանքում գեոդեզիական չափումների արդյունքում հստակեցված կոորդինատները, ԽՍՀՄ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1976թ. տեղագրական քարտեզի համաձայն, որը հերթապահության ընթացակարգ է անցել 1979թ., համաձայնեցրել են անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ) – Բաղանիս Այրում (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) – Աշաղը Ասկիպարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) – Խեյրումլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) – Կըզըլ Հաջիլի (ԱՀ) բնակավայրերի միջև սահմանագծի հատվածների համատեղ կազմված Արձանագրություն-նկարագրությունը՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահի դրությամբ գոյություն ունեցող իրավաբանորեն հիմնավորված միջհանրապետական սահմանին համապատասխանեցնելու նպատակով:
Հանդիպման արդյունքում ստորագրվել է Արձանագրություն: Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով համաձայնեցնել հաջորդ հանդիպման անցկացման ամսաթիվն ու վայրը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Politics 13:11 16/05/2024 Armenia
On May 15, the 9th meeting of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia was held on the border between Armenia and Azerbaijan, under the chairmanship of Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and his Azerbaijani counterpart Shahin Mustafayev, the Foreign Ministry of Armenia reported.
"During the meeting, the Commissions, in accordance with the Protocol of the  the 8th meeting dated April 19, 2024, discussed the accomplished work and, taking into account the adjustment of coordinates based on the geodetic measurements on the ground, in accordance with the 1976 topographic map of the General Staff of the USSR Armed Forces, that passed duty procedure in 1979, agreed on the  Protocol-description of the borderline sections immediately between the settlements of Baghanis (Republic of Armenia) - Baghanis Ayrum (Republic of Azerbaijan), Voskepar (Republic of Armenia) - Ashaghi Askipara (Republic of Azerbaijan), Kirants (Republic of Armenia) - Kheyrimli (Republic of Azerbaijan) and Berkaber (Republic of Armenia) - Ghizilhajili (Republic of Azerbaijan), in order to bring them into compliance with the legally justified interrepublican border that existed within the Soviet Union at the moment of its dissolution," the ministry said in a statement.
"A protocol was signed on the meeting results. The sides agreed to set the date and the place of the next meeting of the commissions in working order," it added.