Հասարակություն 19:34 16/05/2024
Հայաստանի ժուռնալիստների միության ահազանգն իրավապահներին, միջազգային կառույցներին, կոչը՝ լրագրողներին․
«Հայաստանի ժուռնալիստների միությունն ահազանգում է լրագրողների, լրատվամիջոցների նկատմամբ վերջին օրերին ահագնացող ճնշումների, նրանց նկատմամբ անհարգալից պահվածքի, վիրավորանքի, լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտման բազմակի դեպքերի, անգամ լրագրողների կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգների մասին:
Դրանք հիմնականում իրականացվում են իշխանությունների, իշխանամերձ շրջանակների կողմից՝ սոցիալական ցանցերում, հանրային վայրերում, լրատվական կայքէջերում:
Այսպես՝ մայիսի 13-ին «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման կազմակերպած խաղաղ անհնազանդության ակցիաներից մեկի ժամանակ Երևան քաղաքի վարչության հատուկ նշանակության գումարտակի հրամանատար Հայկազ Ջոմարդյանը, ում անունը հայտնի դարձավ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում զոհված զինծառայողների ծնողների նկատմամբ կիրառված աննախադեպ բիրտ ուժի համատեքստում, ակցիան լուսաբանող Antifake.am կայքի լրագրող Հասմիկ Առաքելյանին ասել է՝ «Սրբապիղծը դուք եք, հասկացա՞ք, Հասմիկ Առաքելյան, դուք տականք եք», այն բանից հետո, երբ լրագրողը պաշտպանել է զոհված զինծառայողի մորը:
Տեղի ունեցածի կապակցությամբ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից պահանջում ենք գնահատական տալ ոստիկանի վարքագծի կանոններն անտեսող իրենց աշխատակիցներին:
Մայիսի 14-ին Աբովյան փողոցում ոստիկանության մեքենան վրաերթի էր ենթարկել MediaHub.am կայքի լրագրող Նարե Գևորգյանին:
Իսկ այսօր արդեն Տավուշի մարզի Կիրանց համայնքում Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, նախկին լրագրող Գեղամ Նազարյանը NewDay.am կայքի հիմնադիր, լրագրող Անի Գևորգյանին, ով շուրջ 2 ամիս գրեթե ամենօրյա ռեժիմով լուսաբանում է Տավուշում տեղի ունեցող իրադարձությունները, վիրավորել է, անիծել, լուտանքներ թափել նրա հասցեին, լրագրողից պահանջել դադարեցնել ուղիղ հեռարձակումը, խոցել նրա պատիվն ու արժանապատվությունը, լրագրողին անվանել պրովոկատոր և իրեն թույլ տվել այլ վիրավորական արտահայտություններ:
Լրագրող Անի Գևորգյանին, հիշեցնենք, ստեղծված իրավիճակը լուսաբանելու համար հրավիրել էին հենց Կիրանց համայնքի բնակիչները:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է լրագրողների նկատմամբ արդեն պարբերական դարձող ու սանձարձակ ոտնձգությունները: Որևէ մեկն իրավունք չունի լրագրողից պահանջել դադարեցնել ուղիղ հեռարձակումը հանրային վայրում, հանրային միջոցառման ժամանակ: Ոչ ոք իրավունք չունի խոչընդոտել լրագրողի մասնագիտական աշխատանքը, անպատվել նրան, առավել ևս՝ ցուցաբերել տղամարդուն ու պատգամավորին անհարիր վարքագիծ:
Իրավապահ մարմիններին կոչ ենք անում քայլեր ձեռնարկել պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի կողմից լրագրող Անի Գևորգյանի մասնագիտական աշխատանքի խոչընդոտման դեպքի լրիվ և համակողմանի քննության առնչությամբ:
Միևնույն ժամանակ մեր գործընկերներին հորդորում ենք չտրվել սադրանքներին, դրսևորել զգույշ և զուսպ վարքագիծ, վերահսկել էմոցիաները, ամենածանր ու զգայուն իրավիճակում անգամ չխախտել լրագրողի էթիկայի կանոնները:
Միջազգային լրագրողական ու իրավապաշտպան կառույցներին ու կազմակերպություններին հորդորում ենք ուշադրության կենտրոնում պահել լրագրողների հանդեպ դրսևորվող բռնությունների ու անհարգալից վերաբերմունքի բազմակի դեպքերը»։

Society 11:00 17/05/2024 Armenia
The Union of Journalists of Armenia (UJA) on Thursday issued a statement warning of increasing pressure, violence and disrespect towards journalists in Armenia in recent days. The full statement is provided below.
"The Union of Journalists of Armenia warns about the increasing pressures on journalists and the media in recent days, disrespectful behavior towards them, insults, multiple cases of hindering the journalist's work, even threats to the life and health of journalists.
They are mainly carried out by the authorities and circles close to the government, on social networks, public places and news websites.
Thus, on May 13, during one of the actions of peaceful disobedience organized by the "Tavush for the Motherland" movement, Haykaz Jomardyan, the commander of the special purpose battalion of the Yerevan City Department, whose name became infamous in the context of the unprecedented brutal force in the "Yerablur" military pantheon towards the parents of the soldiers who died,  told the journalist of the Antifake.am website Hasmik Arakelyan, covering the action "You are the profane, do you understand, Hasmik Arakelyan, you are scum" as the journalist defended the mother of  a dead serviceman.
In connection with the incident, we request the police of the RA Ministry of Internal Affairs to give an assessment to their employees who ignore the policeman's rules of conduct.
On May 14, a police car ran over MediaHub.am website journalist Nare Gevorgyan on Abovyan Street.
And today, in Kirants community of Tavush region, member of the "Armenia" faction of the National Assembly, former journalist Gegham Nazaryan insulted, cursed, and affronted the founder of the NewDay.am website, journalist Ani Gevorgyan, who has been covering the events taking place in Tavush almost daily for about 2 months, demanded the journalist stop the live broadcast, hurt her honor and dignity, called the journalist a provocateur and allowed himself other insulting expressions.
Let us remind, that journalist Ani Gevorgyan was invited by the residents of Kirants community to cover the situation.
The Union of Journalists of Armenia strongly condemns the frequent and outrageous harassment towards journalists. No one has the right to ask a journalist to stop live broadcasting in a public place, during a public event. No one has the right to hinder the professional work of a journalist, to dishonor them, even more so, to show unbecoming behavior of a man and a deputy.
We call on the law enforcement agencies to take steps regarding the full and comprehensive investigation of the case of hindering journalist Ani Gevorgyan's professional work by MP Gegham Nazaryan.
Meantime, we urge our colleagues not to give in to provocations, to show careful and restrained behavior, to control their emotions, and not to violate the journalist's ethical rules even in the most difficult and sensitive situations.
We urge the international journalistic and human rights organizations and institutions to focus on the numerous cases of violence and disrespect towards journalists."