Քաղաքական 14:37 20/05/2024 Հայաստան
«Իսրայելն առնվազն երեք ամիս ունի Գազան պաղեստինցիներից մաքրելու, այսինքն տոտալ էթնիկ զտում իրականացնելու համար»,-անդրադառնալով Իրանի նախագահի, ԱԳ նախարարի զոհվելուն հետևած զարգացումներին՝ գրում է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Նրա խոսքով, Իրանում շատ լուրջ ներքաղաքական վերադասավորումներ են սկսվել և այս ընթացքում չի կարողանալու լիարժեք ու կտրուկ կերպով արձագանքել արտաքին մարտահրավերներին:
«Սա մարտահրավեր է արաբական պետությունների համար, որովհետև չեն կարողանալու պատսպարվել Իրանի ետևում, ով իր վրա էր վերցրել պաղեստինցիներին պաշտպանելու հիմնական առաքելությունը: Հիմա արաբական երկրների վրա է ընկած հիմնական պատասխանատվությունը:
Սա վտանգավոր ժամանակ է նաև մեզ համար, Իրանը կարող է այս ընթացքում չկարողանա  լիարժեքորեն պաշտպանել Կովկասում իր   կարմիր գծերը»,-նշում է նա։

Politics 17:05 20/05/2024 Armenia
Israel has at least three months to “cleanse” the Gaza Strip of Palestinians, political analyst Stepan Danielyan says, referring to the possible developments following the death of Iranian President Ebrahim Raisi, Foreign Minister Hossein Amirabdollahian and other officials in a helicopter crash on Sunday.
Iran's First Vice President Mohammad Mokhber is expected assume the presidency after Raisi's death. Snap presidential elections to pick a permanent successor are to be held within 50 days.
In a social media post on Monday, Danielyan stated that Iran was undergoing major internal political changes and would not be able to respond fully and sharply to external challenges.
"This is a challenge for the Arab countries because they will not be able to take shelter behind Iran, which has undertaken the key mission of protecting the Palestinians. The primary responsibility now lies with the Arab countries,” he wrote.
“This is a dangerous time for us as well since Iran may not be able to fully protect its red lines in the Caucasus during this time," the political analyst stated.