Հասարակություն 12:47 25/05/2024 Հայաստան
ԵՄ կողմից շենգենյան վիզաների վճարի չափի հնարավոր փոփոխությունը չի տարածվելու ՀՀ քաղաքացիների վրա. ԱԳՆ
ՀՀ քաղաքացիների համար շենգենյան վիզաների վճարի չափը սահմանված է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» 2012թ. դեկտեմբերի 17-ին կնքված համաձայնագրով: Հետևաբար ԵՄ կողմից շենգենյան վիզաների վճարի չափի հնարավոր փոփոխությունը չի տարածվելու ՀՀ քաղաքացիների վրա։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Նաև հիշեցվում է, որ համաձայն նշյալ համաձայնագրի՝ վիզայի դիմումների հետ կապված ձևակերպումների համար վճարը կազմում է 35 եվրո, իսկ եթե վիզայի տրամադրումն իրականացվում է արտաքին ծառայություն մատուցողի հետ (վիզա կենտրոններ), ապա տվյալ ծառայության վճարը չպետք է գերազանցի 30 եվրոն։

Политика 14:05 25/05/2024 Армения
В МИД Армении прокомментировали распространенную в прессе информацию относительно решения ЕС о повышении цен на шенгенские визы.
Так, пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян отметила, что размер платы за получение шенгенской визы для граждан РА определен в соответствии с соглашением «Об облегчении выдачи виз между Республикой Армения и Европейским Союзом», подписанным 17 декабря2012 года.
«Следовательно, возможное изменение ЕС стоимости шенгенской визы не коснется граждан РА», – написала Ани Бадалян на своей странице в Facebook.