Հասարակություն 12:47 25/05/2024 Հայաստան
ԵՄ կողմից շենգենյան վիզաների վճարի չափի հնարավոր փոփոխությունը չի տարածվելու ՀՀ քաղաքացիների վրա. ԱԳՆ
ՀՀ քաղաքացիների համար շենգենյան վիզաների վճարի չափը սահմանված է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև վիզաների տրամադրումը դյուրացնելու մասին» 2012թ. դեկտեմբերի 17-ին կնքված համաձայնագրով: Հետևաբար ԵՄ կողմից շենգենյան վիզաների վճարի չափի հնարավոր փոփոխությունը չի տարածվելու ՀՀ քաղաքացիների վրա։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Նաև հիշեցվում է, որ համաձայն նշյալ համաձայնագրի՝ վիզայի դիմումների հետ կապված ձևակերպումների համար վճարը կազմում է 35 եվրո, իսկ եթե վիզայի տրամադրումն իրականացվում է արտաքին ծառայություն մատուցողի հետ (վիզա կենտրոններ), ապա տվյալ ծառայության վճարը չպետք է գերազանցի 30 եվրոն։

Society 14:34 25/05/2024 Armenia
The possible change of Schengen visa fees will not apply to Armenian citizens, the Foreign Ministry reported on Saturday.
The cost of Schengen visas for Armenian citizens is defined by the 17 December 2012 agreement between the European Union and Armenia on the facilitation of the issuance of visas
Under the agreement, the application fee for Schengen visas is set at 35 euros for Armenian citizens. If a visa is issued by an external service provider (visa centers), the service fee must not exceed 30 euros.