Ազդարարում ենք Շարժման երրորդ և վճռական փուլի մասին. Բագրատ Սրբազան
«Այսօր այս հանրահավաքն ազդարարում է մեր շարժման, սրբազան պայքարի, «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման երրորդ և վճռական փուլի մասին, որի հանգուցալուծումը ճշմարտության հաղթանակն է»,- Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքին ասաց «Տավուշը հանուն հայրենիքի» ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
Սրբազանը շարունակեց. «Գիտեմ, որ դուք անընդհատ որոշակիություն եք պահանջել։ Դուք անընդհատ պահանջել եք՝ կապված նոր կառավարության, վարչապետի թեկնածուի և օրակարգի մասին։ Ինչպես նշել եմ նախորդ անգամ, այդ թեկնածուն պետք է լինի վերկուսակցական, չի կարող լինել որևէ կուսակցության կամ խմբակի անդամ, պետք է ձևավորի անցումային կառավարություն։ Նորը կլինի հաշտության կառավարություն։ Ձևավորելով բոլոր ունակների կառավարությունը՝ հստակ ունենալով օրակարգային երեք ուղղություններ.
1. Ներքին հաշտություն՝ հիմնված արդարության, արդարադատության վրա մեր կյանքի ապաքինմամբ ու զարգացմամբ պայմանավորված։
2. Արտաքին հարաբերություններում՝ առանց հակաների քաղաքականությամբ, իրավիճակի ներկայիս վիճակով սառեցմամբ, որը չափազանց դժվար է, որովհետև անսահմանափակ տեղեկատվության պակաս գոյություն ունի այս պահին։
Ամեն գնով սառեցնել այն իրավիճակը, որում գտնվում ենք։ Օրինակելի օրակարգի զարգացմամբ, այս իրավիճակից բխած՝ քաջ գիտակցելով խաղաղության արժեքը, ձգտելով իրական, կայուն, արժանապատիվ, երկար ժամկետներով խաղաղության, ուժի և սպառնալիքի կիրառման վերացմամբ, մարդասիրական խնդիրների կարգավորմամբ, գերիների, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձով պայմանավորված, հարկադրանքի որևէ կիրառման դադարեցմամբ, խաղաղության պայմանագրի շուրջ իրական, խորքային, արդար, կայուն, երկարաժամկետ խաղաղության ապահովմանը միտված բանակցություններով՝ ներառյալ արցախցիների անվտանգ վերադարձի և բոլոր իրավունքների պաշտպանության խնդիրները, Ադրբեջանի զինուժի՝ Հայաստանի տարածքներից դուրս գալով, սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացը պետք է մեկնարկի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից անմիջապես հետո՝ Հայաստանի Սահմանադրությանը և օրենսդրությանը համապատասխան, միջազգային չափանիշների և սկզբունքների համաձայն, հստակ քարտեզներով, համապարփակ և ոչ տեղային ու երաշխավորների ներգրավածությամբ։
3. Պատրաստել արտահերթ կամ հերթական ընտրությունները, ազատ և թափանցիկ ընտրությունների երաշխավորը լինելով առանց հավակնություն ունենալու մասնակցել այդ ընտրություններին։
- Բաղձալի հաղթանակը շատ-շատ մոտ է. Բագրատ Սրբազան
- Պատրաստ ենք կատարելու Սրբազանի բոլոր որոշումները, դրանք բխում են մեզանից յուրաքաչյուրի շահերից. Ղազարյան
- Իշխանության կողմից իրականացվող ռեպրեսիաները, ճղճիմ քայլերը որևէ առարկայական ազդեցություն չեն ունենալու. Դանիելյան
- Չափազանց դժվար է տեսնել, թե ինչպես է բնական աղետից ավերվում մեր երկրի ամենաչքնաղ հատվածը. Բագրատ Սրբազանի ուղերձը

Общество 18:33 26/05/2024 Армения
Архиепископ Баграт Галстанян: Сегодняшний митинг знаменует собой третий и решающий этап нашего движения
«Сегодняшний митинг знаменует собой третий и решающий этап нашего движения «Тавуш во имя Родины», священной борьбы, которая должна увенчаться победой истины», – заявил возглавляющий движение «Тавуш во имя Родины» предстоятель Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Баграт Галстанян на митинге на площади Республики в Ереване 26 мая.
Архиепископ Баграт Галстанян продолжил:
«Знаю, что вы постоянно требовали определенности, связанной с новым правительством, кандидатурой на пост премьер-министра, повесткой дня. Как я уже говорил в прошлый раз, этот кандидат не должен быть членом какой-либо партии или группы, он должен сформировать переходное правительство. Новый кабмин будет правительством примирения. Речь о формировании правительства из всех обладающих потенциалом деятелей, а повестка дня будет включать 3 четких направления:
1. Внутренняя солидарность, основанная на справедливости, правосудии, обусловленная исцелением и развитием нашей жизни.
2. Во внешних отношениях – проведение не направленной против кого-либо политики, замораживание нынешней ситуации, что крайне сложно, потому что на данный момент существует колоссальный дефицит информации.
Необходимо заморозить ситуацию, в которой мы находимся, любой ценой. С разработкой вытекающей из этой ситуации образцовой повестки дня, прекрасно осознавая ценность мира, стремясь к реальному, стабильному, достойному, долгосрочному миру, с устранением угрозы применения силы, урегулированием гуманитарных проблем, возвращением пленных, военно-политического руководства Арцаха, прекращение любого принуждения. В контексте мирного договора – с нацеленными на реальный, глубинный, справедливый, стабильный и долгосрочный мир переговорами, включая вопросы безопасного возвращения арцахцев и защиты всех прав. ВС Азербайджана должны покинуть суверенную территорию Республики Армения.  Процесс делимитации и демаркации границы должен начаться только после подписания мирного договора, в соответствии с Конституцией и законодательством Армении. международными стандартами и принципами, с четкими картами, всеобъемлюще, а не локально, с вовлечением гарантов.
3. Подготовить внеочередные или очередные выборы, являясь гарантом свободных и прозрачных выборов, без каких-либо амбиций в плане участия в этих выборах».