Իրավունք 14:54 27/05/2024 Հայաստան
«Հերթական անգամ ոստիկանները և իրավապահ մարմինները սահմանազանցում են  իրենց իրավունքները և օրենքով սահմանված հստակ պարտականությունները»,-երթի ժամանակ Panorama.am-ին ասաց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Նկատելով, որ իրավապահները պարտավոր են կատարել այն, ինչը որ օրենքով լիազորված են՝ Մելոյանը նշեց, որ, ի տարբերություն իրավապահների, քաղաքացիներն էլ իրավունք ունենա անել այն ինչը չի արգելում օրենքը։
Նրա խոսքով՝ «Ոստիկանության մասին» , «Ոստիկանության ծառապյության մաիսն» և մի շարք օրենքներ հստակ սահմաում են, որ ոստիկանության ծառայության, իրավապահ մարմնինների աշխատակիցները անհնազադնության ակցիա իրականցնող, փողոցում կանգնած քաղաքացուն պարտավոր են մոտենալ,  ներկայանալ, ողջամիտ ժամկետ ներկայացնել՝ փողոցն ազատելու համար։
«Ոստիկանության ծառայողները պարտավոր են մոտենալ ողջամիտ ժամկետ ներկայացնել քաղաքացուն, բայց հենց նոր  մեծ հեղինակություն ունեցող ընդդիմադիր գործիչները նստել էին հրապարակում՝ ոստիկանության աշխատակիցը մոտենում ասում  է՝ 30 վայրկայն է տրամադրում հրապարակն ազատելու ահմար, որը ողջամտության հետ աղերս չունեցող ժամկետ է։ 30 վայրկյանում հազիվ մարդը նստի գետնին և վեր կենա»,-ասաց Մելոյանը։
Նա տեղեկցերեց որ այսօր արդեն բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ ոստիկաններն առանց նախազգուշացման քաշքշել, և նույնիսկ մայթից բերման են ենթարկում, նաև՝ անհամաչափ ուժ կիրառում։
Սահմանադրագետը հիշատակեց նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորին ծեծի ենթարկելը և բերման ենթարկելը։
Գոհար Մելոյանի խոսքով՝ իրավապահ մարմինների նման վարքագծի պատճառն այն է, որ  նախկինում նման գործողությունների համար պատժի չեն ենթարկվել։

Право 15:39 27/05/2024 Армения
«Полиция и правоохранительные органы в очередной раз превышают свои права и четко определенные законом обязанности», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am во время шествия движения «Тавуш во имя Родины» в Ереване 27 мая эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян.
Отметив, что сотрудники правоохранительных органов обязаны исполнять то, что входит в их полномочия по закону, Мелоян указала: в отличие от сотрудников правоохранительных органов, граждане также имеют право делать то, что закон не запрещает.
По ее словам, закон РА «О полиции», закон РА «Служба в полиции» и ряд других законов четко определяют, что сотрудники полиции, правоохранительных органов обязаны подходить к осуществляющему акцию неповиновения, стоящему на улице гражданину, представиться, предоставить разумный срок для освобождения улицы.
«Служащие полиции обязаны подойти и предоставить гражданину разумный срок на выполнение требования. Между тем, только что на площади сидячий пикет проводили обладающие большим авторитетом оппозиционные деятели, подошедшие служащие полиции дали им 30 секунд на освобождение площади, что не имеет ничего общего с разумным сроком. Человек едва успеет сесть и подняться за 30 секунд», – сказала Мелоян.
Она сообщила, что сегодня уже зарегистрировано множество случаев, когда полицейские без предупреждения начинали тащить участников акций неповиновения, подвергали приводу стоящих на тротуаре, также применяли несоразмерную силу.
Эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян коснулась также привода с применением силы депутата Национального Собрания от оппозиционной фракции «Армения» Ашота Симоняна.
По словам Гоар Мелоян, причина такого поведения правоохранительных органов в том, что в прошлом они не были наказаны за подобные действия.