Իրավունք 12:59 29/05/2024 Հայաստան
Փաստաբան. Ըստ օրենքի, որևէ հրավեր կամ թույլտվություն չի կարող պահանջվել կամ սահմանվել Վեհափառի համար
Արձագանքելով այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանի՝ Վեհափառ Հայրապետի Սարդարապատի հուշահամալիր մուտքը խոչընդոտելու վերաբերյալ հիմնավորումներին, փաստաբան Արսեն Բաբայանը գրում է.
«Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին փորձել է բացատրել, թե ինչու է արգելվել Վեհափառի մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիր։ Ասված մեկնաբանությունն իհարկե թվացյալ հիմնավոր է, սակայն այն միայն թվացյալ է, հերթական մանիպուլյացիան է և ամբողջությամբ հակասում է Պետական արարողակարգի մասին օրենքին։
Այսպես, Պետական արարողակարգի մասին օրենքի 3-րդ հոդվածի, 10-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի, 11-րդ հոդվածի 12-րդ մասի համակարգային վերլուծությունից բխում է, որ մայիսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում անցկացվող միջոցառումը պետական արարողակարգային միջոցառում է, իսկ ցանկացած պետական արարողակարգի միջացռմանը Ամենայն հայոց կաթողիկոսը ինքնուրույն է որոշում մասնակցել դրան, թե ոչ։ Որևէ հրավեր կամ թույլտվություն չի կարող պահանջվել կամ սահմանվել Վեհափառի համար։
Եթե Վեհափառը ինքնուրույն որոշում է, որ պետք է մասնակցի պետական արարողակարգային միջոցառմանը, ապա նա ավագությամբ երկրորդն է, այսինքն՝ եթե Հանրապետության նախագահը մասնակցում է, ապա նրան ավագությամբ հաջորդում է Վեհափառը, իսկ վարչապետը երրորդն է, այսինքն՝ Վեհափառը վարչապետի նկատմամբ ունի ավագություն։
Հետևեաբար, ոստիկանության գործողություններն ամբողջությամբ ապօրինի էին, դրանք հակասում էին ոստիկանության մասին օրենքին և համապատասխանում էին քրեական օրենսգրքի հատուկ հոդվածի»։

Право 16:35 29/05/2024 Армения
Адвокат: По закону, какого-либо приглашения или разрешения не может требоваться или устанавливаться для католикоса всех армян
Никол Пашинян попытался объяснить журналистам, почему католикосу всех армян Гарегину Второму был запрещен вход в мемориальный комплекс «Сардарапат». Указанный комментарий, на первый взгляд, обоснованный, однако лишь выглядит так. На самом же деле это очередная манипуляция, сказанное Пашиняном полностью противоречит Закону Республики Армения «О государственном протоколе», пишет адвокат Арсен Бабаян.
«Так, из системного анализа ст.3, ч.1 и 2 ст.10, ч.12 ст. 11 Закона Республики Армения «О государственном протоколе» следует, что проводимое 28 мая в мемориальном комплексе «Сардарапат» мероприятие – государственное протокольное мероприятие, а на любом  государственном протокольном мероприятии католикос всех армян самостоятельно решает, участвовать в нем или нет. Какого-либо приглашения или разрешения не может требоваться или устанавливаться для Его Святейшества.
Если Патриарх самостоятельно решает, что должен принять участие в государственном протокольном мероприятии, то он, как правило, следует за первым по старшинству должностным лицом. Иными словам, если в мероприятии участвует Президент Республики, то по протокольному старшинству за ним следует Патриарх, а премьер-министр РА – третий по старшинству.
Соответственно, действия полиции полностью были незаконными, они противоречат закону о полиции и соответствуют  конкретной статье УК», – отметил адвокат.