Իրավունք 12:59 29/05/2024 Հայաստան
Փաստաբան. Ըստ օրենքի, որևէ հրավեր կամ թույլտվություն չի կարող պահանջվել կամ սահմանվել Վեհափառի համար
Արձագանքելով այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում Նիկոլ Փաշինյանի՝ Վեհափառ Հայրապետի Սարդարապատի հուշահամալիր մուտքը խոչընդոտելու վերաբերյալ հիմնավորումներին, փաստաբան Արսեն Բաբայանը գրում է.
«Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին փորձել է բացատրել, թե ինչու է արգելվել Վեհափառի մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիր։ Ասված մեկնաբանությունն իհարկե թվացյալ հիմնավոր է, սակայն այն միայն թվացյալ է, հերթական մանիպուլյացիան է և ամբողջությամբ հակասում է Պետական արարողակարգի մասին օրենքին։
Այսպես, Պետական արարողակարգի մասին օրենքի 3-րդ հոդվածի, 10-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի, 11-րդ հոդվածի 12-րդ մասի համակարգային վերլուծությունից բխում է, որ մայիսի 28-ին Սարդարապատի հուշահամալիրում անցկացվող միջոցառումը պետական արարողակարգային միջոցառում է, իսկ ցանկացած պետական արարողակարգի միջացռմանը Ամենայն հայոց կաթողիկոսը ինքնուրույն է որոշում մասնակցել դրան, թե ոչ։ Որևէ հրավեր կամ թույլտվություն չի կարող պահանջվել կամ սահմանվել Վեհափառի համար։
Եթե Վեհափառը ինքնուրույն որոշում է, որ պետք է մասնակցի պետական արարողակարգային միջոցառմանը, ապա նա ավագությամբ երկրորդն է, այսինքն՝ եթե Հանրապետության նախագահը մասնակցում է, ապա նրան ավագությամբ հաջորդում է Վեհափառը, իսկ վարչապետը երրորդն է, այսինքն՝ Վեհափառը վարչապետի նկատմամբ ունի ավագություն։
Հետևեաբար, ոստիկանության գործողություններն ամբողջությամբ ապօրինի էին, դրանք հակասում էին ոստիկանության մասին օրենքին և համապատասխանում էին քրեական օրենսգրքի հատուկ հոդվածի»։

Law 16:58 29/05/2024 Armenia
Lawyer Arsen Babayan claims the Armenian Apostolic Church head does not need an invitation or permission to attend an official ceremony.
Riot police attempted to stop Catholicos of All Armenians Karekin II and many other clergymen from entering the Sardarapat Memorial on Tuesday as Pashinyan led an official ceremony there to mark the 106th anniversary of the first independent Armenian republic.
Pashinyan told reporters on Wednesday that police officers blocked the entry of Karekin II to the memorial because he had no invitation to attend the ceremony.
In a social media post, Babayan dismissed the premier’s statement as “manipulation”, stating it ran counter to the Armenian legislation.
“Under Articles 3, 10 and 11 of the state protocol law, the Catholicos of All Armenians independently decides whether to attend an official ceremony or not. No invitation or permission may be required for His Holiness,” the lawyer wrote, adding the church leader is superior to the prime minister.
“Thus, the police actions were absolutely illegal, contradicted the law on police and entailed criminal liability,” Babayan stated.